Mombasa Mutfağı

Kenya013.jpg

Kenya’nın en önemli tarım ürünleri; kahve, çay, mısır, buğday, şeker kamışı, pirinç, tropikal meyve ve sebzelerdir. Ülkede hayvancılık gelişmiştir. Buna bağlı olarak sığır, domuz eti, kümes hayvanları yetiştiriciliği yaygındır. Sığır, tavuk, kuzu ve domuz etleri lezzetlidir. Süt ürünleri ile Afrika'nın önemli ülkelerindendir. Denize yakın bölgelerde, denizden geçimini sağlayanlar bol deniz ürünleriyle sağlıklı bir şekilde beslenmektedir. Mombasa da okyanusa kıyısı olduğundan yeme alışkanlıkları bu şekildedir. Yerel alabalık, Nil levreği, ıstakoz, karides ve Mombasa istiridyesi mevsiminde tüketilir.

Kenya mutfağında pirinç önemli bir yer tutmaktadır. Her evde pirinç öğünlerde vazgeçilmezdir. Yine aynı şekilde tropikal meyvelerin tüketimi çoktur. Kenya mutfağının “sukuma wiki” adlı ıspanak ve kavrulmuş soğandan oluşan yemeği en çok bilinen yemekleridir. Ayrıca “pilau” adı verilen etli ve patatesli pilav da Kenya mutfağına özgü farklı bir lezzettir. “Nyama choma” kızarmış etle yapılan ünlü bir yemektir.

Popüler restoranlar

Tamarind Mombosa: Deniz mahsullerinin ağırlıkta olduğu Tamarind Mombasa’da Çin ve Uzakdoğu mutfağına ait lezzetler de tadabilirsiniz. Özellikle yengeç ve karidesin tavsiye edildiği restoranda vejateryen seçenekler de mevcuttur.

Pavilions Restoran: Deniz kıyısında yer alan Pavilions Restoran Afrika mutfağının yanı sıra Akdeniz ve Ortadoğu mutfağına ait seçenekleri de menüsünde bulundurmasının yanı sıra eşsiz mimarisiyle de en çok tercih edilen mekanlar arasındadır.

Jahazi Coffee House: Samimi ve rahat ortamı ve zengin menüsünün yanı sıra Jahazi Coffee House Mombasa’nın en lezzetli kahvesini de içebileceğiniz adres olarak gösterilmektedir.

Diğer restoranlar: Shehnai Restaurant, MN Kafe, Rozina, Blue Room, Singh Restaurant.

Bahşiş

Mombasa restoranlarında eğer hesaba eklenmemişse, bahşiş vermeniz iyi olacaktır. Hesabın yüzde 10-15’i yeterlidir.