Mariyinsky Sarayı

mariinsky_palace.jpg
 

Mariyinsky Sarayı, Cumhurbaşkanının Kiev'deki resmi tören evidir ve Ukrayna'nın Verkhovna Rada'sının yani meclisinin neo-klasik tarzdaki binasına bitişiktir. Dinyeper Nehri'nin engebeli kıyısında bulunan bu saray, bir Barok ürünüdür.

Saray 1744 yılında Rus İmparatoriçesi Elizaveta Petrovna tarafından verilen emir üzerine inşa edilmeye başlamıştır. O dönemde Rus İmparatorluğu'nda çalışan en ünlü mimar Bartolomeo Rastrelli tarafından tasarlanmıştır. Rastrelli öğrencilerinden Ivan Michurin, bir grup diğer mimarla birlikte 1752 yılında sarayı bitirmiştir. Ancak Elizabeth İmparatoriçesi sarayı görecek kadar yaşamamıştır. Sarayda kalan ilk kraliyet ailesi mensubu, 1787'de Kiev'i ziyaret eden İmparatoriçe II. Catherine idi. 18. yüzyılın sonu ve 19. yüzyılın başlarında saray, valiliklerin ana ikametgahı olmuştur.

19. yüzyılın başlarında, saray bir dizi yangın nedeniyle yanmıştır. Kabaca yarım yüzyıl sonra, 1870 yılında, mimar Konstantin Mayevsky tarafından eski çizimler kullanılarak saray yeniden inşa edildi. Daha sonra İmparatoriçe Maria Alexandrovna'nın hâkimiyetinden sonra görkemli yapı yeniden adlandırılmıştır. İsteğine göre, sarayın güney tarafında büyük bir park da kurularak yapıya dahil edilmiştir.

1917 ile 1920 yıllarında Rus İç Savaşı zamanında saray, özellikle Kiev Bolşevik İsyanı sırasında Kiev karargahı olarak kullanılmıştır. 1920'lerde bina bir tarımsal okulun himayesine bırakılsa da kısa süre sonra bir müze haline dönüştürülmüştür. Saray, II. Dünya Savaşı'nda çok büyük hasar görmüştür. Bu sebepten dolayı 1940'ların sonunda restorasyon çalışmalarıyla adeta yeniden inşa edilmiştir. Bir diğer büyük restorasyon 1980'lerin başında tamamlanarak ziyaretçilere açılmıştır.