Celalabad Şehir İçi Ulaşım

oldtimer-2585110__340.jpg

Bu şehirde hatta bu ülkede ne yazık ki ulaşım ağının geliştiği söylenilemez. Yolların oldukça engebeli ve kış aylarında genellikle ulaşıma kapalı olan bu yollarda genelde toplu taşıma araçları ve taksiler kullanılmaktadır. Fiyat aralıkları oldukça uygun olan bu ulaşım araçları yerine kendi aracınızı da kiralamak isteyebilirsiniz fakat trafik kurallarının ve yolların zorluğu nedeniyle bu seçenek pek de tercih edilmemektedir.

Şehir içi ulaşımda en çok kullanılan toplu taşıma aracı yerel dolmuş olan Marshrutka’dır. Ülkenin her yerinde görebileceğiniz bu yerel dolmuşlar oldukça uygun fiyatlı olması nedeniyle en çok tercih edilen ulaşım araçlarındandır. Bu araçların hatları oldukça fazladır hemen hemen her yere ulaşım sağlarlar. Araçların üzerinde bulunan numara ve güzergâh bilgisine bakıp gitmek istediğiniz yöndeki araca binebilirsiniz. 10 Kırgızistan Somu değerinde olan bu araçların tek özelliği biraz yavaş olmalarıdır.

Otobüsler ise Marshrutkalara göre çok daha uygun fiyatlı ama çok daha yavaştırlar. Biletler 8 Kırgızistan Somu olarak ücretlendirilir. Uzun mesafe yolculukları için kullanılan bu otobüsler ülkenin en yavaş ulaşım aracı olarak bilinir. Çok fazla durakta duran bu araçlar limitli sayıda olması nedeniyle her zaman tercih edilmezler.

Taksiler ise en hızlı ve en rahat ulaşım aracı olarak bilinmektedir. Türkiye fiyatlandırması ile oldukça uygun fiyatlı olsa da Kırgızistan için en pahalı ulaşım aracıdır. Açılışını 70 Kırgızistan Somu ile yapan taksiciler aslında 100 sabit soma istediğiniz noktaya götürebilir. Uzak mesafelerde de sabit 500 Kırgızistan somuna anlaşılabilir.