Larnaka’da Gezilecek Yerler

Kıbrıs adasının güneydoğusunda konumlanan Larnaka, adanın en turistik şehirlerinden biri. Günümüzde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) sınırlarında bulunan şehir, kendi ismiyle anılan körfezin kıyısında kurulu önemli bir ticaret limanına da sahip.

Devamını Oku

Larnaka Nerededir?

Larnaka, ya da diğer adıyla İskele, şehri Güney Kıbrıs'ta adanın güney kısmında yer alır. Akdeniz’e kıyısı vardır

Larnaka’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye ve Yunanistan arasındaki ada hakimiyetine dair gerilimden dolayı, her iki ülke de diğer tarafın Kıbrıs’taki varlığını tanımamaktadır. Dolayısıyla, Güney Kıbrıs’a Türkiye’den uçuş yoktur, Kuzey Kıbrıs sınır kapılarından Türklerin Kıbrıs’a geçişi bir hayli zordur. Güney Kıbrıs’a gitmenin tek yolu Yunanistan üzerinden aktarmalı uçmaktır.

Larnaka’da uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Burası, ülkedeki en büyük havalimanıdır. Şehir merkezine taksi ve otobüslerle 15 dakikada ulaşım mümkündür.

Larnaka’da Nerede Kalmalı?

Larnaka’nın şehir merkezinde orta sınıf oteller mevcuttur. Bunlardan bazıları restore edilmiş eski evlerde açılmıştır. Şehrin batı kısmındaki Dekelia Plajı ve çevresinde ise lüks oteller yer alır.

Larnaka İçi Ulaşım

cover_photo.jpg

Larnaka içinde ulaşım konusunda otobüsler ve taksiler mevcuttur. Taksilerde gece 12’den sonra gece tarifesi uygulaması vardır. Burası düz bir şehirdir ve gidilebilecek yerlerin çoğu yürüme mesafesindedir.

Larnaka Mutfağı

Kuzey Kıbrıs’ta olduğu gibi Güney Kıbrıs’ta da hellim peyniri meşhurdur. Deniz ürünleri ve balık da mutfağın ana unsurlarındandır. Bu grup içinde en çok tüketilen gıdalar kalamar, ahtapot, barbun ve çipuradır. Patates salatası, karnabahar, pancar turşusu ve kuşkonmaz geleneksel mutfağın olmazsa olmazlarındandır.

Devamını Oku

Larnaka Gece Hayatı

Turistik bir şehir olmanın da verdiğiyle etkiyle Larnaka’da gece hayatı oldukça hareketlidir. Her zevke uygun barlar, pub’lar ya da gece kulüpleri vardır. Eğer iyi bir parti arıyorsanız, sabahın ilk ışıklarına kadar müziğin devam ettiği Club Deep, Geometry Club ya da Vogue Exclusive Club uygun olacaktır. İyi müzik, biraz sohbet edilebilecek bir alan, şık ve konforlu dekorasyon ve güzel manzara tercih ediyorsanız Ammos, Blue Pine Bar, Agrino Pub, Seagull Pub, Queen Arms, Sky Bar, Skylight Pub ya da Lush Beach Bar Resto’ya gidebilirsiniz.

Larnaka Festivaller

Karnaval (Mart)

Klasik Müzik Festivali (Nisan)

Anthestiria / baharı karşılama festivali (Mayıs)

Yaz Festivali (Temmuz)

Ağustos Festivali (Ağustos)

Larnaka’da Alışveriş

Larnaka’da bulunan mağazalar yaz aylarında 08.0-13.00 ve 16.00-19.30 saatleri arasında açıktır. Kış aylarında ise 08.0-13.00 ve 14.30-18.00 saatleri arasında hizmet verir.

Larnaka’da en çok tercih edilen alışveriş noktalarından biri Zenon Kitieos Sokağı’dır. Bu sevimli açık pazardaki onlarca tezgahta hem sebze-meyve hem de hediyelik ürünler bulmak mümkündür.

Devamını Oku

Larnaka Para Birimi

Güney Kıbrıs sınırları içerisinde yer alan Larnaka şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,29 Euro’dur.

Larnaka Resmi Dili

Güney Kıbrıs sınırları içerisinde yer alan Larnaka’nın resmi dili Yunanca ve İngilizce’dir.

Larnaka Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani (6 Ocak)

Yeşil Pazartesi (Mart)

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Yunan Bağımsızlık Günü (25 Mart)

Kıbrıs Ulusal Tatili (1 Nisan)

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Paskalya’dan önceki Cumartesi

Paskalya’dan Önceki Pazartesi

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Ortodoks Hamsin Yortusu

Meryem’in göğe yükselişi

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Kıbrıs Bağımsızlık Günü (1 Ekim)

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Devamını Oku

Larnaka Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 11oC
  • Şub 12oC
  • Mar 14oC
  • Nis 17oC
  • May 21oC
  • Haz 24oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 22oC
  • Kas 17oC
  • Ara 13oC

Kısa Kısa

Nüfus: 51,468 / Dil: Yunanca - Türkçe / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün