Larnaka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Larnaca-And-Vicinity-72569.jpg

Larnaka, ya da diğer adıyla İskele, Güney Kıbrıs'ta adanın güney kısmında yer alan turistik bir şehirdir. Akdeniz’e olan kıyısı ve palmiye ağaçlarıyla çevrili sahil yolu ile muhteşem plajı sayesinde her yıl binlerce turist burayı ziyaret eder.

Güney Kıbrıs ise uluslararası tanınırlığı itibariyle Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıs Adası'nda Türkiye, Birleşik Krallık ve Yunanistan'ın garantörlüğü altında, Türk ve Rum ortaklığında kurulan fiilî olarak adanın güneyini yöneten devlettir. Akdeniz'in Avrasya'ya yakın bölgesinde ada devleti olarak bulunur, kuzeyinde Türkiye, doğusunda Ortdoğu, güneyinde Mısır ve batısında Yunanistan ile deniz komşusudur.

1423736441.jpg

Limasol ve Nicosia’dan sonra Ülkenin en büyük üçüncü şehri olsa da, hem ticaret yapılan limanı hem uluslararası havalimanı hem de ağırladığı turistler sayesinde önemli bir ekonomik düzeye sahiptir. Hem kendisi hem de devlet açısından ekonomik anlamda önemli bir şehirdir.

Klasik bir Akdeniz iklimine sahip olan Larnaka’da yaz aylarının sıcaklığının Nisan’dan Kasım ayına kadar sürmesi burayı ziyaret edecek kişilerin tatil seçeneklerini de çoğaltmaktadır. Bu dönemde haziran ayında sıcaklıklar 19-30 derece arasındayken, Temmuz-eylül ayları arasında 22 ila 40 derece arasında hissedilmektedir. Yine temmuz ve ağustos aylarında şehrin her köşesinde düzenlenen yaz ve kültür festivalleri de buranın cazibesini artırmaktadır.

1423736441.jpg

Larnaka ile İlgili

Larnaka Nerededir?

Larnaka, ya da diğer adıyla İskele, şehri Güney Kıbrıs'ta adanın güney kısmında yer alır. Akdeniz’e kıyısı vardır

Larnaka’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye ve Yunanistan arasındaki ada hakimiyetine dair gerilimden dolayı, her iki ülke de diğer tarafın Kıbrıs’taki varlığını tanımamaktadır. Dolayısıyla, Güney Kıbrıs’a Türkiye’den uçuş yoktur, Kuzey Kıbrıs sınır kapılarından Türklerin Kıbrıs’a geçişi bir hayli zordur. Güney Kıbrıs’a gitmenin tek yolu Yunanistan üzerinden aktarmalı uçmaktır.

Larnaka’da uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Burası, ülkedeki en büyük havalimanıdır. Şehir merkezine taksi ve otobüslerle 15 dakikada ulaşım mümkündür.

Larnaka’da Nerede Kalmalı?

Larnaka’nın şehir merkezinde orta sınıf oteller mevcuttur. Bunlardan bazıları restore edilmiş eski evlerde açılmıştır. Şehrin batı kısmındaki Dekelia Plajı ve çevresinde ise lüks oteller yer alır.

Larnaka İçi Ulaşım

cover_photo.jpg

Larnaka içinde ulaşım konusunda otobüsler ve taksiler mevcuttur. Taksilerde gece 12’den sonra gece tarifesi uygulaması vardır. Burası düz bir şehirdir ve gidilebilecek yerlerin çoğu yürüme mesafesindedir.

Larnaka Mutfağı

Kuzey Kıbrıs’ta olduğu gibi Güney Kıbrıs’ta da hellim peyniri meşhurdur. Deniz ürünleri ve balık da mutfağın ana unsurlarındandır. Bu grup içinde en çok tüketilen gıdalar kalamar, ahtapot, barbun ve çipuradır. Patates salatası, karnabahar, pancar turşusu ve kuşkonmaz geleneksel mutfağın olmazsa olmazlarındandır.

Kurutulmuş kişniş tohumu ile marine edilmiş biftek, lountza isimli domuz pirzolası, ızgara külbastı, domuz ve tavuğun ızgarada pişirilmesiyle elde edilen souvlaki, bulgurdan yapılan pourgouri, sheftalia isimli bağırsak dolma en popüler yemekleri arasındadır.

Taze sebze ve meyvenin bolca bulunduğu adada, bu ürünler yerel mutfak için önem taşır. En çok kullanılan sebzeler kabak, yeşil biber, bamya, yeşil fasülye, enginar, havuç, domates, salatalık, marul, asma yaprağı ve bakliyattır. Meyveler ve kuruyemişler de mutfakta sık kullanılır.

Popüler restoranlar

Lithos Bar & Grill, Campanario Steak House, La Veranda Restaurant Café, Aldiana, Captain’s Table, French Rendezvous.

Bahşiş

Güney Kıbrıs’ta bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Larnaka’da Alışveriş

Larnaka’da bulunan mağazalar yaz aylarında 08.0-13.00 ve 16.00-19.30 saatleri arasında açıktır. Kış aylarında ise 08.0-13.00 ve 14.30-18.00 saatleri arasında hizmet verir.

Larnaka’da en çok tercih edilen alışveriş noktalarından biri Zenon Kitieos Sokağı’dır. Bu sevimli açık pazardaki onlarca tezgahta hem sebze-meyve hem de hediyelik ürünler bulmak mümkündür.

Güney Kıbrıs’tan getirilebilecek en güzel hediye elbette yerel keçi sütünden yapılmış el yapımı hellim peyniri ve Kıbrıs’a özel kurma tekniğiyle yapılan kırma Kıbrıs Zeytini’dir. Bunları pazarda bulabilirsiniz.

Bunun dışında çeşitli el işi ürünler, minyatürler, sepetler, çömlekler, antika eşyalar, deri ürünler ya da özel takılar mağazalarda bulabilecekleriniz arasındadır. Eğer özellikle takı arıyorsanız, ki bu şehirde çok fazla takı mağazası var, Ermes/Ermou Sokağı’na mutlaka uğramalısınız.

Larnaka Gece Hayatı

Turistik bir şehir olmanın da verdiğiyle etkiyle Larnaka’da gece hayatı oldukça hareketlidir. Her zevke uygun barlar, pub’lar ya da gece kulüpleri vardır. Eğer iyi bir parti arıyorsanız, sabahın ilk ışıklarına kadar müziğin devam ettiği Club Deep, Geometry Club ya da Vogue Exclusive Club uygun olacaktır. İyi müzik, biraz sohbet edilebilecek bir alan, şık ve konforlu dekorasyon ve güzel manzara tercih ediyorsanız Ammos, Blue Pine Bar, Agrino Pub, Seagull Pub, Queen Arms, Sky Bar, Skylight Pub ya da Lush Beach Bar Resto’ya gidebilirsiniz.

Larnaka Festivaller

Karnaval (Mart)

Klasik Müzik Festivali (Nisan)

Anthestiria / baharı karşılama festivali (Mayıs)

Yaz Festivali (Temmuz)

Ağustos Festivali (Ağustos)

Larnaka Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani (6 Ocak)

Yeşil Pazartesi (Mart)

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Yunan Bağımsızlık Günü (25 Mart)

Kıbrıs Ulusal Tatili (1 Nisan)

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Paskalya’dan önceki Cumartesi

Paskalya’dan Önceki Pazartesi

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Ortodoks Hamsin Yortusu

Meryem’in göğe yükselişi

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Kıbrıs Bağımsızlık Günü (1 Ekim)

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Noel (24-25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Larnaka İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112 / 199

Yangın: 112 / 199

Polis: 112 / 199

Larnaka Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Larnaka’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

Larnaka Para Birimi

Güney Kıbrıs sınırları içerisinde yer alan Larnaka şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,29 Euro’dur.

Larnaka Resmi Dili

Güney Kıbrıs sınırları içerisinde yer alan Larnaka’nın resmi dili Yunanca ve İngilizce’dir.

Larnaka Saat Farkı

Larnaka (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Larnaka Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 11oC
  • Şub 12oC
  • Mar 14oC
  • Nis 17oC
  • May 21oC
  • Haz 24oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 22oC
  • Kas 17oC
  • Ara 13oC

Kısa Kısa

Nüfus: 51,468 / Dil: Yunanca - Türkçe / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün