Google+

Arama formu

Larnaka

Larnaka içinde ulaşım konusunda otobüsler ve taksiler mevcuttur....
Devamı oku
Kıbrıs adasının güneydoğusunda konumlanan Larnaka, adanın en turistik...
Devamı oku
Kuzey Kıbrıs’ta olduğu gibi Güney Kıbrıs’ta da hellim peyniri meşhurdur...
Devamı oku
Turistik bir şehir olmanın da verdiğiyle etkiyle Larnaka’da gece hayatı...
Devamı oku
Larnaka’da bulunan mağazalar yaz aylarında 08.0-13.00 ve 16.00-19.30...
Devamı oku
Karnaval (Mart) Klasik Müzik Festivali (Nisan) Anthestiria / baharı...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Epifani (6 Ocak) Yeşil Pazartesi (Mart) Mart...
Devamı oku
Acil yardım: 112 / 199 Yangın: 112 / 199 Polis: 112 / 199
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Larnaka’ya girmek için vize alması...
Devamı oku
Larnaka, ya da diğer adıyla İskele, Güney Kıbrıs'ta adanın güney...
Devamı oku
Larnaka, ya da diğer adıyla İskele, şehri Güney Kıbrıs'ta adanın güney...
Devamı oku
Güney Kıbrıs sınırları içerisinde yer alan Larnaka şehrinin para birimi...
Devamı oku
Güney Kıbrıs sınırları içerisinde yer alan Larnaka’nın resmi dili...
Devamı oku
Larnaka (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.
Devamı oku
Türkiye ve Yunanistan arasındaki ada hakimiyetine dair gerilimden dolayı...
Devamı oku
Larnaka’nın şehir merkezinde orta sınıf oteller mevcuttur. Bunlardan...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 11℃
Şub 12℃
Mar 14℃
Nis 17℃
May 21℃
Haz 24℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 25℃
Eki 22℃
Kas 17℃
Ara 13℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 51,468 / Dil: Yunanca - Türkçe / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Larnaka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Larnaca-And-Vicinity-72569.jpg

Larnaka, ya da diğer adıyla İskele, Güney Kıbrıs'ta adanın güney kısmında yer alan turistik bir şehirdir. Akdeniz’e olan kıyısı ve palmiye ağaçlarıyla çevrili sahil yolu ile muhteşem plajı sayesinde her yıl binlerce turist burayı ziyaret eder.

Güney Kıbrıs ise uluslararası tanınırlığı itibariyle Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıs Adası'nda Türkiye, Birleşik Krallık ve Yunanistan'ın garantörlüğü altında, Türk ve Rum ortaklığında kurulan fiilî olarak adanın güneyini yöneten devlettir. Akdeniz'in Avrasya'ya yakın bölgesinde ada devleti olarak bulunur, kuzeyinde Türkiye, doğusunda Ortdoğu, güneyinde Mısır ve batısında Yunanistan ile deniz komşusudur.

1423736441.jpg

Limasol ve Nicosia’dan sonra Ülkenin en büyük üçüncü şehri olsa da, hem ticaret yapılan limanı hem uluslararası havalimanı hem de ağırladığı turistler sayesinde önemli bir ekonomik düzeye sahiptir. Hem kendisi hem de devlet açısından ekonomik anlamda önemli bir şehirdir.

Klasik bir Akdeniz iklimine sahip olan Larnaka’da yaz aylarının sıcaklığının Nisan’dan Kasım ayına kadar sürmesi burayı ziyaret edecek kişilerin tatil seçeneklerini de çoğaltmaktadır. Bu dönemde haziran ayında sıcaklıklar 19-30 derece arasındayken, Temmuz-eylül ayları arasında 22 ila 40 derece arasında hissedilmektedir. Yine temmuz ve ağustos aylarında şehrin her köşesinde düzenlenen yaz ve kültür festivalleri de buranın cazibesini artırmaktadır.

1423736441.jpg

Larnaka’da Gezilecek Yerler

Kıbrıs adasının güneydoğusunda konumlanan Larnaka, adanın en turistik şehirlerinden biri. Günümüzde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) sınırlarında bulunan şehir, kendi ismiyle anılan körfezin kıyısında kurulu önemli bir ticaret limanına da sahip.

Hala Sultan

Hala Sultan

Hala Sultan tekkesine gitmeniz önemli, burası Güney Kıbrıs’ta bulunan nadir İslam mimarisi örneklerindendir. Adaya Müslümanlar Muaviye'nin Şam valiliği zamanında ve onun emriyle gelmiş. Komutan, Hazret-i Abdullah İbni Kays ve Hz Muhammet’in halası Hazret-i Ümmü Haram da gelenler arasındaymış. Ümmü Haram burada vefat ediyor ve defnediliyor. Bir Hadis-i Şerif'te bu durumun önceden haber verilmesi söz konusudur. Hazreti Ümmü Haram’ın defnedildiği yere bu türbe yapılmış. Dolayısıyla burası İslam inancı için önemli bir türbedir. Türbe maalesef gayet bakımsız ve mahzun durumda. Türbedarı etrafa gelen Müslüman turistlerden bağış istemektedir.

Larnaka'da eski Türk mahalleleri de maalesef harabe halinde. Muhtemelen buralarda yaşayan Türk nüfusun kalmadığından bahsedilebilir. Benzer bir durum Türk mahallelerindeki camiler için de geçerli dolayısıyla buralar mulaka gezilmesi gereken yerler arasına pek girmiyor. Sahil bölgesinde Türk varlığına dair tek kalıntı ise Turgut Reis Caddesi.

Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi

150.000’i aşan yerleşik nüfusa sahip olan Larnaka, turistik bir şehir olduğu kadar tarihi geçmişi ile de adanın en eski bölgelerinden biri. MÖ 14. yüzyılda Antik Yunanlar tarafından Kition ismiyle kurulan şehirde o yıllardan günümüze yerleşim devam etmiş.

Üst üste geçirdiği yıkıcı depremlerin etkisiyle Orta Çağ’da limanı çamurla dolan kent, Larnaka Körfezi’nin kıyısına günümüzdeki yerine taşınmak zorunda kalmış. Günümüzde eski kentin kalıntıları tamamen ortadan kalkmış olsa da şehirde arkeolojik eserlere rastlanıyor. Adanın en zengin müzelerinden biri olan arkeoloji müzesi şehirde gezilecek yerler arasında başı çeken yerlerden biri.

Bir diğer adı da Larnaka İlçe Müzesi (Larnaca District Museum) olan müze şehir sınırlarında yer alan Kition Antik Şehir ve genel olarak Larnaka şehrinin tarihi gelişimini göstermeye odaklanmaktadır. 1969 yılında kurulmuş olan müzenin ilk adı Larnaka İlçesi Arkeoloji Müzesi’dir (Larnaca District Archaeological Museum). Müze Antikite Müdürlüğü tarafından kontrol edilmekte ve yönetilmektedir.

Müzenin 100 metre kuzeyinde Kition-Bamboula arkeolojik sit alanı yer alır. Bu sit alanına dair tüm bilgilendirmeler, müzenin içinde bulunabilşr. Müzeye giriş ücreti 1.70 Euro’dur, bu ücrete Kition-Bamboula arkeolojik sit alanını gezmek de dahildir. Kition-Kathari sit alanı ise 500 kilometre daha kuzeydedir.

Aziz Lazarus Kilisesi

Aziz Lazarus Kilisesi

Aziz Lazarus Kilisesi, (Yunanca: Ierós Naós Agíou Lazárou), geç 9. yüzyıldan kalma bir kilisedir. Rum Ortodoks Kilisesi’ne bağlı, Kıbrıs Kilisesi’nin denetiminde ve yönetimindedir. Aziz Lazarus Kilisesi, Yeni Ahit’teki, Yuhanna’nın Kitabı’nda adı geçen ve efsaneye göre Hazreti İsa’nın kendisini yeniden dirilterek bir mucize gerçekleştirdiği Lazarus’tan alır.

Ortodoks geleneğine göre ise, İsa’nın çarmıha gerilmesinden kısa bir süre sonra Lazarus hayatı için endişe etmeye başlar. Ona, başına benzer şeyler gelebileceği yolunda şüpheler iletilir. Bunun üzerine korkarak Kıbrıs’a kaçar. Burada, antik Kition şehrinin ilk papazı olarak tayin edilir. Burada 30 yıl daha yaşadığı söylenir. Lazarus’un ikinci ve artık ebedi istirahatgahı burası olur. Aziz Lazarus Kilisesi’nin bu mezar üzerine yapıldığı söylenmektedir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Larnaka Nerededir?

Larnaka, ya da diğer adıyla İskele, şehri Güney Kıbrıs'ta adanın güney kısmında yer alır. Akdeniz’e kıyısı vardır

Larnaka’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye ve Yunanistan arasındaki ada hakimiyetine dair gerilimden dolayı, her iki ülke de diğer tarafın Kıbrıs’taki varlığını tanımamaktadır. Dolayısıyla, Güney Kıbrıs’a Türkiye’den uçuş yoktur, Kuzey Kıbrıs sınır kapılarından Türklerin Kıbrıs’a geçişi bir hayli zordur. Güney Kıbrıs’a gitmenin tek yolu Yunanistan üzerinden aktarmalı uçmaktır.

Larnaka’da uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Burası, ülkedeki en büyük havalimanıdır. Şehir merkezine taksi ve otobüslerle 15 dakikada ulaşım mümkündür.

Larnaka şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Larnaka’da Nerede Kalmalı?

Larnaka’nın şehir merkezinde orta sınıf oteller mevcuttur. Bunlardan bazıları restore edilmiş eski evlerde açılmıştır. Şehrin batı kısmındaki Dekelia Plajı ve çevresinde ise lüks oteller yer alır.

Larnaka pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Larnaka Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Larnaka Otelleri
En Uygun Fiyatlı Larnaka Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Larnaka Otelleri
Larnaka Ev Kiralama

Larnaka İçi Ulaşım

cover_photo.jpg

Larnaka içinde ulaşım konusunda otobüsler ve taksiler mevcuttur. Taksilerde gece 12’den sonra gece tarifesi uygulaması vardır. Burası düz bir şehirdir ve gidilebilecek yerlerin çoğu yürüme mesafesindedir.

Larnaka Mutfağı

Kuzey Kıbrıs’ta olduğu gibi Güney Kıbrıs’ta da hellim peyniri meşhurdur. Deniz ürünleri ve balık da mutfağın ana unsurlarındandır. Bu grup içinde en çok tüketilen gıdalar kalamar, ahtapot, barbun ve çipuradır. Patates salatası, karnabahar, pancar turşusu ve kuşkonmaz geleneksel mutfağın olmazsa olmazlarındandır.

Kurutulmuş kişniş tohumu ile marine edilmiş biftek, lountza isimli domuz pirzolası, ızgara külbastı, domuz ve tavuğun ızgarada pişirilmesiyle elde edilen souvlaki, bulgurdan yapılan pourgouri, sheftalia isimli bağırsak dolma en popüler yemekleri arasındadır.

Taze sebze ve meyvenin bolca bulunduğu adada, bu ürünler yerel mutfak için önem taşır. En çok kullanılan sebzeler kabak, yeşil biber, bamya, yeşil fasülye, enginar, havuç, domates, salatalık, marul, asma yaprağı ve bakliyattır. Meyveler ve kuruyemişler de mutfakta sık kullanılır.

Popüler restoranlar

Lithos Bar & Grill, Campanario Steak House, La Veranda Restaurant Café, Aldiana, Captain’s Table, French Rendezvous.

Bahşiş

Güney Kıbrıs’ta bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Larnaka Gece Hayatı

Turistik bir şehir olmanın da verdiğiyle etkiyle Larnaka’da gece hayatı oldukça hareketlidir. Her zevke uygun barlar, pub’lar ya da gece kulüpleri vardır. Eğer iyi bir parti arıyorsanız, sabahın ilk ışıklarına kadar müziğin devam ettiği Club Deep, Geometry Club ya da Vogue Exclusive Club uygun olacaktır. İyi müzik, biraz sohbet edilebilecek bir alan, şık ve konforlu dekorasyon ve güzel manzara tercih ediyorsanız Ammos, Blue Pine Bar, Agrino Pub, Seagull Pub, Queen Arms, Sky Bar, Skylight Pub ya da Lush Beach Bar Resto’ya gidebilirsiniz.

Larnaka Festivaller

Karnaval (Mart)

Klasik Müzik Festivali (Nisan)

Anthestiria / baharı karşılama festivali (Mayıs)

Yaz Festivali (Temmuz)

Ağustos Festivali (Ağustos)

Larnaka’da Alışveriş

Larnaka’da bulunan mağazalar yaz aylarında 08.0-13.00 ve 16.00-19.30 saatleri arasında açıktır. Kış aylarında ise 08.0-13.00 ve 14.30-18.00 saatleri arasında hizmet verir.

Larnaka’da en çok tercih edilen alışveriş noktalarından biri Zenon Kitieos Sokağı’dır. Bu sevimli açık pazardaki onlarca tezgahta hem sebze-meyve hem de hediyelik ürünler bulmak mümkündür.

Güney Kıbrıs’tan getirilebilecek en güzel hediye elbette yerel keçi sütünden yapılmış el yapımı hellim peyniri ve Kıbrıs’a özel kurma tekniğiyle yapılan kırma Kıbrıs Zeytini’dir. Bunları pazarda bulabilirsiniz.

Bunun dışında çeşitli el işi ürünler, minyatürler, sepetler, çömlekler, antika eşyalar, deri ürünler ya da özel takılar mağazalarda bulabilecekleriniz arasındadır. Eğer özellikle takı arıyorsanız, ki bu şehirde çok fazla takı mağazası var, Ermes/Ermou Sokağı’na mutlaka uğramalısınız.

Larnaka Saat Farkı

Larnaka (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Larnaka Para Birimi

Güney Kıbrıs sınırları içerisinde yer alan Larnaka şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,29 Euro’dur.

Larnaka Resmi Dili

Güney Kıbrıs sınırları içerisinde yer alan Larnaka’nın resmi dili Yunanca ve İngilizce’dir.

Larnaka Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani (6 Ocak)

Yeşil Pazartesi (Mart)

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Yunan Bağımsızlık Günü (25 Mart)

Kıbrıs Ulusal Tatili (1 Nisan)

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Paskalya’dan önceki Cumartesi

Paskalya’dan Önceki Pazartesi

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Ortodoks Hamsin Yortusu

Meryem’in göğe yükselişi

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Kıbrıs Bağımsızlık Günü (1 Ekim)

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Noel (24-25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Larnaka İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112 / 199

Yangın: 112 / 199

Polis: 112 / 199

Larnaka Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Larnaka’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

Kıbrıs Cumhuriyeti Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.