Luderitz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Luderitz, bünyesinde birçok tarihi bina barındıran bir şehirdir. 20. yüzyılın başlarından bu zamana kadar çok az değişmiş olmasından kaynaklanan bir çekiciliğe sahiptir. Aynı zamanda bir liman kenti olan şehirde, yaban hayatının varlığı da dikkat çekmektedir. Flamingolar, penguenler, foklar, deve kuşları gibi canlılar burada yaşam alanı bulmuşlardır. 1908 yılında, demir yolu inşası sırasında şehre yakın bir yerde keşfedilmiş olan elmas madeni ile hızla büyüyen bir şehir haline gelen Luderitz, Güneybatı Afrika’daki ilk Alman yerleşimi olmuştur.

Portekizli denizci Bartolomeu Dias, 1487’de Luderitz’e ayak basmıştır. Dias bölgeye, Angra Pequena ismini vermiştir. 1883 yılında Alman tüccar Franz Adolf Lüderitz, Alman hükümetini bölgeyi koruma altına almaya ikna etmiş ve ticari işlemlere başlamıştır. 1908 yılında, iç bölümde yer alan Namib Çölü’nde keşfedilen elmasla birlikte Luderitz Alman koruması altında hızla gelişmiştir. Okyanus ve çöl arasında sert koşullar altındaki bir şehir olmasına rağmen elmasın keşfedilmesi, Luderitz’de ticaretin hareketlenmesine vesile olmuştur. 1920 yılından itibaren elmas madenciliği faaliyetlerinin şehrin güneyinde yalnız iki bölge ile kısıtlanmasından dolayı ticari faaliyetler zamanla eski önemini ve canlılığını yitirmiştir.

Luderitz’in limanı, çok sığ bir tabana sahiptir. Bu sebeple modern gemilerin yanaşması mümkün olamamaktadır. Ancak son zamanlarda yeni bir rıhtımın inşa edilmesi ile daha büyük balıkçı tekneleri limana demirleyebilir hale gelmiştir.

Şehirdeki vahşi yaşam varlığı, beraberinde koruma faaliyetlerini de getirmiştir. Sahil şeridindeki kıyı deniz kuşları, önemli kuş alanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Nesli tükenmekte olan Afrika pengueninin dünya çapındaki varlığının dörtte biri Luderitz’de yaşamaktadır. 2009 yılında petrol tankerinden meydana gelen sızıntı, yüzlerce Afrika pengueni ile bitki ve hayvanları tehlikeye atmıştır. Kıyıya yakın yerlerde yunus türlerine de rastlamak mümkündür.

Luderitz, göz alıcı doğal yaşamı ve zengin tarihi mirası ile ziyaretçilerin dikkatini çekecek birçok unsura sahip merak uyandırıcı bir Afrika şehridir.


Luderitz Nerededir?

Luderitz, Afrika kıtasının güneyinde yer alan Namibya Cumhuriyeti’nin Atlantik Okyanusu kıyısında konumlanan bir şehirdir. Bir liman kenti olan Luderitz, ülkenin güneyinde, Karas Bölgesi’nde bulunmaktadır.

Luderitz’de Görülecek Yerler

Şehirde görülmeye değer birçok tarihi yer vardır. Alman işgali sırasında inşa edilen rengârenk binalarla kaplı sokaklar ve bu sokaklarda bulunan 100 yaşından büyük işletmeler mevcuttur. Bu binalar arasında Goerke Haus ve Woerman Linie binası sayılabilir.

Goerke Haus, 1910 yılında inşa edildiğinde, kasabanın en görkemli yapılarından biri olmuştur. Elmas Tepesi’nde, Otto Earl tarafından Teğmen Hans Goerke'nin evi olarak inşa edilmiş olan Goerke Haus, son derece güzel bir şekilde yenilenme işlemi görmüştür. Oldukça abartılı bir mülk olan yapı görülmeye değerdir.

Felsenkirche, mimar Albert Bause tarafından, Viktoryen tarzda tasarlanmış ve Elmas Tepesi’ne hâkim bir şekilde konumlanmış Evanjelik Lüteryen kilisesidir. Almanya’daki özel bağışçıların desteği ile 1911 yılının sonlarında inşa edilmeye başlanmış ve bir yılda tamamlanmıştır. Kilise’den, okyanus ve şehir manzarası oldukça güzel bir şekilde izlenebilmektedir.

Kentin tarihi üzerine eğilmiş olan Luderitz Müzesi, doğal tarih, yerliler ve elmas madenciliği endüstrisi üzerine görüntüler sergilemektedir.

Namib Çölü’nde, Luderitz limanına 10 kilometre mesafede olan hayalet kasaba Kolmanskop, bir zamanlar küçük ama çok zengin bir maden köyü olmuştur. Şimdi popüler bir turistik yer olan Kolmanskop, ismini kum fırtınası sırasında yerleşimin karşısındaki küçük bir eğimde eşek yük vagonunu terk eden Johnny Coleman’dan almıştır. Elmasın keşfedilmesiyle Alman madencilerinin yerleştiği kasabada Alman mimarisi tarzında binalar yapılmıştır. Kasabaya hastane, balo salonu, elektrik santrali, okul, kızak, tiyatro ve spor salonu gibi olanakların yanı sıra kumarhane, buz fabrikası, güney yarım küredeki ilk röntgen istasyonu ve Afrika'daki ilk tramvay yapılmıştır.

 

Lüderitz ile İlgili

Lüderitz Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 18oC
  • Şub 18oC
  • Mar 17oC
  • Nis 16oC
  • May 16oC
  • Haz 15oC
  • Tem 14oC
  • Agu 13oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 15oC
  • Kas 16oC
  • Ara 17oC

Kısa Kısa