Google+

Arama formu

Mandalay

Myanmar’ın neredeyse tam ortasında kurulu olan Mandalay şehri, Irrawaddy...
Devamı oku
Acil yardım: 192 Yangın: 191 Polis: 199
Devamı oku
Myanmar sınırları içerisinde yer alan Mandalay’ın para birimi Myanmar...
Devamı oku
Myanmar sınırları içinde yer alan Mandalay’ın resmi dili Birmanca’dır....
Devamı oku
Mandalay (GMT +6.30) ile Türkiye (GMT +3) arasında 3 saat 30 dakika...
Devamı oku
NEPİDO BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: No.19 (AB), Kan Yeik Thar Street,...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mandalay’a gidebilmesi için e-Vize...
Devamı oku
Mandalay’da tropikal iklim hakimdir. En soğuk ay olan ocak ayında...
Devamı oku
Mandalay’da uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Ancak uluslararası...
Devamı oku
Myanmar’da büyük ya da küçük oteller olmak üzere bütçenize ve zevkinize...
Devamı oku
Mandalay’da turistler için fiyatı çok pahalı olmadığından ulaşım için...
Devamı oku
Mandalay hem şehir içindeki güzellikleri hem de şehre çok yakın mesafede...
Devamı oku
Genel anlamda Çin ve Hint mutfağının etkileri görülür Myanmar mutfağında...
Devamı oku
Mandalay gece hayatı, eğlenceyi sevenleri hayalkırıklığına uğratabilir....
Devamı oku
Her ne kadar Myanmar ve Mandalay’da pek çok yerde ATM olsa da, pek çok...
Devamı oku
Mahamuni Pagoda Festivali (Şubat) Shwedagon Pagoda Festivali (Mart)...
Devamı oku
Myanmar’ın neredeyse tam ortasında kurulu olan Mandalay şehri,...
Devamı oku
Bağımsızlık Günü (4 Ocak) Kayin Yeni Yılı Birleşme Günü (12 Şubat...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 MMK = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 21.8℃
Şub 23.1℃
Mar 26.8℃
Nis 30.2℃
May 31.1℃
Haz 28.5℃
Tem 29.2℃
Ağu 28.8℃
Eyl 28.9℃
Eki 28℃
Kas 25.3℃
Ara 23.6℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1,225,133 / Dil: Birmanca / Para Birimi: Myanmar Kyatı (MMK) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

Mandalay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

30240893-01_big.jpg

Myanmar’ın neredeyse tam ortasında kurulu olan Mandalay şehri, Irrawaddy Nehri’nin batı kıyılarında yer alır. Başkent Yangon’un 716 kilometre kuzeyindedir. Yangon’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehri olan Mandalay, coğrafi konumu sayesinde ülkenin ekonomik merkezi olmuştur. Ticaret, eğitim ve sağlık konusunda oldukça gelişmiştir.

Tarihi tapınakları, şehirde gezen keşişleri, Irrawaddy Nehri’nin doğal güzelliği ve yerel halkın sıcakkanlılığı sayesinde turistlerin ilgisini çeken bir şehirdir. Onlarca tapınak 700’ü aşkın pagodasıyla ülkede Budizm kültürü açısından da önemli bir yere sahiptir Mandalay.

Şehirde tropikal iklim hakimdir. En soğuk ay olan ocak ayında bile ortalama hava sıcaklığı 21 derecedir. En sıcak geçen nisan ve mayıs aylarında ise ortalama hava sıcaklığı 35 derece olmaktadır. Mayıs ve ekim ayları arasında sık yağış görülmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=0dtIXPqIE30

Mandalay’da Gezilecek Yerler

Mandalay hem şehir içindeki güzellikleri hem de şehre çok yakın mesafede bulunan sayısız eski şehrin içinde bulunan turist çekim merkezleriyle sizi asla pişman etmeyecek bir destinasyon.

Mandalay’da görülmesi gereken diğer yerler

Mahamuni Paya, Shwe Kyi Myin Paya, Sandamuni Paya, Kuthodaw Paya, Maha Atulawaiyan Manastırı

Mandalay Tepesi

1861'de Burma İmparatorluğu'nun başkenti olan Mandalay, İngilizler tarafından 1885'te ülkenin işgaline kadar son kraliyet başkenti olarak hizmet vermiştir. 1945'deki bombardımanlardan çok zarar gören kraliyet sarayı yıkılmıştır. Mandalay Sarayı, şehrin merkezinde, etrafı su ve yüksek duvarlarla çevrili, geniş bir alana kurulu, son kralın ihtişamlı sarayının sonradan yapılmış bir kopyasıdır. Şehir bugün Myanmar’ın 2. büyük kentidir.

Mandalay Tepesi, 230 metre yüksekliği ile şehri yüksekten izlemek için en uygun bir yerdir. Tepeye yürüyerek çıkarken hediyelik eşya, içecek satan pek çok satıcıyla karşılaşırsınız. Zirveye yakın sizi Mandalay'ı işaret eden Büyük bir Buda Heykeli beklemektedir. Mandalay, çevresindeki birçok manastırla Budist rahiplerin merkezi konumundadır.

Myanmar Budizmi’nin Mandalay’daki en ünlü tapınağı olan Mahamuni Paya da 4 metre yüksekliğinde ve 65 ton ağırlığındaki Maha Myat Muni Buda Heykeli de bu tepede bulunmaktadır. Heykel, elmas ve değerli taşlarla bezenmiştir ve 15 cm altınla kaplıdır. Mandalay'ın güzel bir panaromasını görebileceğiniz bu tepenin eteklerinde, Budizm felsefesinin 729 stele yazılı olduğu, dünyanın en büyük taş kitabını barındıran Kuthodaw Paya bulunmaktadır.

Hemen yanında Sandamani Paya vardır. Tepeden birkaç yüz metre güneyde, Mandalay Sarayı'ndan kalma tek parça olan tahtadan oyulmuş Shwenandaw Kyaung görülmeye değerdir. Kral Mindon'un ölümünden sonra saray duvarlarının dışına taşınmıştır.

Mandalay Tepesi

Mandal y şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Sunset Palace View Suites, Hotel The Haven, Downtown @ Mandalay. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz M3 Hotel, Sabai Phyu Hotel, Hotel Sunny Mandalay gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Four Rivers B&B Mandalay, Ace Star Backpacker BnB, Royal Yadanarbon Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Mandalay aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Eski Şehir

Mandalay'dan günübirlik ziyaretlerle civardaki dört eski şehri gezebilirsiniz.

Mandalay'ın 11 km kuzeyindeki “ölümsüzlük şehri” Amarapura ve 200 yaşındaki 1.2 km uzunluğundaki, tik ağacından yapılmış U Bein Köprüsü; kanallar ve nehirle ayrılmış, bir ada üzerinde bulunan ve at arabalarıyla gezilen Inwa (Ava); tepelerde inşa edilmiş 500 stupası, tapınakları ve budizmi öğrenmek için gelen kadın ve erkek keşişleri barındıran 400 manastırıyla Sagaing; Mandalay’ın sınırından geçen Ayeyarvadi Irmağı’nın karşısındaki yer alan ve teknelerle gidilebilen Mingun görülmeye değerdir. Mingun'da bronzdan yapılmış, 100 ton ağırlığındaki dünyanın hasar görmemiş en büyük çanını ve Mingun Paya'yı ziyaret edebilirsiniz.

Mandalay'da hükümetin belirlediği 10$ tutarındaki bileti satın alarak, gezilmesi gerekli en önemli yerlerden olan Kuthodaw Paya, Shwenandaw Kyaung ve Shwe Ta Bin Kyaung'u gezebilirsiniz. Aynı biletle Amarapura ve Inwa'yı da ziyaret edebilirsiniz.

Mandalay'da altın yaprağı imal eden pek çok atölye vardır. Birman halkının inancına göre altın yaprakları sadece güzel ve değerli değil aynı zamanda da yiyeceklere karıştırılıp yendiği zaman kalbi güçlendirdiğine inanılmaktadır. Mandalay'ın merkezinde kurulu çok katlı Zegyo Market, içinde çok sayıda işyerinin bulunduğu ünlü bir alışveriş merkezidir. Göz atmaya değer...

Eski Şehir

Shwenandaw Manastırı

Burma dilindeki adının Türkçe karşılığı Altın Saray Manastırı olan bu yapı tarihi bir Budist manastırıdır. Mandalay Tepesinin yakınında yer alan manastır, 1880 yılında Kral Thibae Min tarafından yaptırılmıştır.

Babası Kral Mindon Min ölmeden önce, onun içinde yaşadığı bölmeyi söktürüp taşıtmıştır. 1878 yılında ise bütün binayı tamamen yıktırmıştır çünkü onun babasının ruhu tarafından ele geçirildiğini düşünmektedir. Sonraki beş sene içinde bina yeniden yapılmıştır ve kralın babasının anısına yeniden hizmete girmiştir.

Bina orijinalinde Amarapura Saray’ının bir parçasıdır. Daha sonra Mandalay’e taşıtılmıştır. Burada da Hmannan (Cam) Saraybadlı yapının kuzey bölmesini oluşturmuştur. Yoğun bir sltın varak kullanımı ve cam mozaik süslemeler barındırmaktadır.

Shwenandaw Manastırı

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Mandalay Nerededir?

Myanmar’ın neredeyse tam ortasında kurulu olan Mandalay şehri, Irrawaddy Nehri’nin batı kıyılarında yer alır. Başkent Yangon’un 716 kilometre kuzeyindedir.

 Mandalay Ne Zaman Gidilir?

Mandalay’da tropikal iklim hakimdir. En soğuk ay olan ocak ayında ortalama hava sıcaklığı 21 derecedir. En sıcak geçen nisan ve mayıs aylarında ise ortalama hava sıcaklığı 35 derece olmaktadır. Mayıs ve ekim ayları arasında sık yağış görülmektedir.

Mandalay’a Nasıl Gidilir?

Mandalay’da uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Ancak uluslararası çok fazla uçuş bulunmamaktadır. Chiang Mai, Singapur ya da Bangkok’tan direkt seferler mevcuttur. Havalimanı şehirden 45 kilometre uzaklıktadır. Taksi ya da minibüslerle şehir merkezine ulaşım mümkündür.

Mandalay şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Mandalay’da Nerede Kalmalı?

Myanmar’da büyük ya da küçük oteller olmak üzere bütçenize ve zevkinize göre farklı oteller bulmanız mümkün. Çoğunda ücrete kahvaltı da dahil oluyor. Ancak Myanmar’da elektrikler kontrol altında veriliyor. Bu sebeple otelinizi seçerken elektriğin olup olmadığını ya da hangi saatlerde olduğunu mutlaka öğrenmelisinz. Orta sınıf ve üzeri otellerin çoğunda jeneratör mevcut oluyor. Kentteki çoğu düşük bütçeli oteller 81. ve 84. caddeler arasında yer alan 25. cadde civarında yer alır.

Mandalay pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Mandalay Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Mandalay Otelleri
En Uygun Fiyatlı Mandalay Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Mandalay Otelleri
Mandalay Ev Kiralama

 Mandalay Şehir İçi Ulaşım

Mazda-B360-taxi-in-Mandalay-Myanmar.png

Mandalay’da turistler için fiyatı çok pahalı olmadığından ulaşım için daha çok taksiler kullanılmaktadır. Bunun dışında daha heyecanlı ve uygun fiyatlı olan motosiklet taksileri de tercih edebilirsiniz. Eğer kullanmayı biliyorsanız, motosiklet kiralamak da oldukça popüler bir davranış. Üç tekerlekli rikşovlar (trishaw) da şehri sakin bir şekilde gezmek için ideal.

Mandalay Mutfağı

Genel anlamda Çin ve Hint mutfağının etkileri görülür Myanmar mutfağında. Ülkede en çok yetiştirilen ürün pirinç olduğundan yemek çeşitlerinin çoğunda etkileri görülmektedir. Pirinç dışında deniz ürünleri öne çıkar. Balık sosu, fermante edilmiş bir deniz ürünü olan “ngapi” ya da kurutulmuş karides bunlardan bazılarıdır.

Balık, et suyu ve pirinç ile hazırlanan “mohinga”, hindistancevizi sütü ile pişirilen tavuk yemeği “onnokauswe” yerler lezzetlerden öne çıkanlardır. Ayrıca pirinç, sebze ve tavukla hazırlanan “nan gyi thoke” ve pirinç, kabuklu yemiş ve yeşillikle yapılan “laphet thote” de denenebilecek yemeklerdendir.

Popüler restoranlar

Man Myo Taw, Mann Restaurant, The Pyay Restaurant, Shwe Gokai, Aye Myit Tar.

Bahşiş

Myanmar restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Mandalay Gece Hayatı

Mandalay gece hayatı, eğlenceyi sevenleri hayalkırıklığına uğratabilir. Çünkü şehirde gece gidilebilecek mekanların sayısı yok denecek kadar azdır. Yerel halk daha çok tiyatro gibi gösterileri izlemeyi tercih eder. Turistler ise restoran ya da kafelerde vakit geçirmektedir.

Mandalay Festivaller

Mahamuni Pagoda Festivali (Şubat)

Shwedagon Pagoda Festivali (Mart)

Shwe Ket Yet Pagoda Festivali (Nisan)

Kyauk Taw Gyi Pagoda Festivali (Ekim)

Dans Eden Fil Festivali (Ekim)

Kaunghmudaw Pagoda Festivali (Kasım)

Thingyan Su Festivali (Nisan)

Mandalay’da Alışveriş

Her ne kadar Myanmar ve Mandalay’da pek çok yerde ATM olsa da, pek çok banka buraya para transferini engellediği için ATM’den para çekemeyebileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Ancak Euro ya da Dolar taşıyorsanız bozdurma şansınız mevcuttur.

Mandalay, ülkenin bazı şehirlerinden farklı olarak büyük ve modern alışveriş merkezlerine sahip değildir. Yerel halkın üretimi olan çoğu ürün küçük mağazalarda, pazarlarda ya da sokak tezgahlarında satılmaktadır. Burada değerli taşlar, el işi ürünler, yerel kıyafetler ya da ahşap ürünler bulmak mümkündür. Bu alanlardan en çok öne çıkanları şunlardır: yöresel ürünlerin ağırlıkta olduğu Thiri Mandalar Pazarı, taze sebze ya da meyvenin bulunduğu Kai Tan Pazarı, takı ve değerli taşların yanı sıra dekorasyon ürünlerinin de bulunabileceği Zegyo Pazarı ve değerli taşların yoğunlukta olduğu Mahar Aung Myay.

Mandalay Saat Farkı

Mandalay (GMT +6.30) ile Türkiye (GMT +3) arasında 3 saat 30 dakika zaman farkı vardır.

Mandalay Para Birimi

Myanmar sınırları içerisinde yer alan Mandalay’ın para birimi Myanmar Kyatı’dır. 1 TL yaklaşık 416,60 Myanmar Kyatı’dır.

Mandalay Resmi Dili

Myanmar sınırları içinde yer alan Mandalay’ın resmi dili Birmanca’dır. Ülkede ayrıca Kachin, Kayah, Karen, Chin, Mon, Rakhine ve Shan gibi yerel diller de ulusal dil sayılmaktadır.

Mandalay Türkiye Dış Temsilciliği

NEPİDO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: No.19 (AB), Kan Yeik Thar Street, Mayangone Township, Yangon, Myanmar

Telefon: 00 951 662 992

Faks: 00 951 661 365

E-posta: embassy.napyidaw@mfa.gov.tr

Mandalay Resmi Tatiller

Bağımsızlık Günü (4 Ocak)

Kayin Yeni Yılı

Birleşme Günü (12 Şubat)

Çiftçi Günü (3 Mart)

Silahlı Kuvvetler Günü (27 Mart)

Maha Thingyan (Su Festivali)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Şehitler Günü (19 Temmuz)

Ulusal Gün (24 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Mandalay İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 192

Yangın: 191

Polis: 199

Mandalay Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mandalay’a gidebilmesi için e-Vize almaları gerekmektedir. Online olarak alabileceğiniz e-Vize sayesinde 28 gün boyunca Mandalay’da kalabilirsiniz.

Myanmar Vizesi

Vatandaşlarımız vizelerini ancak ülkemize yakın Myanmar Büyükelçiliklerinden alabilirler. Myanmar’nın ülkemize en yakın temsilciliği Mısır Kahire veya Tayland Bangkok şehrinde mevcuttur. Tayland'ta bulunan Büyükelçilikten aynı gün içerisinde ya da 2 gün içerisinde (farklılık gösterebilir) vize alınabilmektedir.