Mandalay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

30240893-01_big.jpg

Myanmar’ın neredeyse tam ortasında kurulu olan Mandalay şehri, Irrawaddy Nehri’nin batı kıyılarında yer alır. Başkent Yangon’un 716 kilometre kuzeyindedir. Yangon’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehri olan Mandalay, coğrafi konumu sayesinde ülkenin ekonomik merkezi olmuştur. Ticaret, eğitim ve sağlık konusunda oldukça gelişmiştir.

Devamını Oku

Mandalay’da Gezilecek Yerler

Mandalay hem şehir içindeki güzellikleri hem de şehre çok yakın mesafede bulunan sayısız eski şehrin içinde bulunan turist çekim merkezleriyle sizi asla pişman etmeyecek bir destinasyon.

Mandalay’da görülmesi gereken diğer yerler

Mahamuni Paya, Shwe Kyi Myin Paya, Sandamuni Paya, Kuthodaw Paya, Maha Atulawaiyan Manastırı

Devamını Oku

Mandalay Nerededir?

Myanmar’ın neredeyse tam ortasında kurulu olan Mandalay şehri, Irrawaddy Nehri’nin batı kıyılarında yer alır. Başkent Yangon’un 716 kilometre kuzeyindedir.

 Mandalay Ne Zaman Gidilir?

Mandalay’da tropikal iklim hakimdir. En soğuk ay olan ocak ayında ortalama hava sıcaklığı 21 derecedir. En sıcak geçen nisan ve mayıs aylarında ise ortalama hava sıcaklığı 35 derece olmaktadır. Mayıs ve ekim ayları arasında sık yağış görülmektedir.

Mandalay’a Nasıl Gidilir?

Mandalay’da uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Ancak uluslararası çok fazla uçuş bulunmamaktadır. Chiang Mai, Singapur ya da Bangkok’tan direkt seferler mevcuttur. Havalimanı şehirden 45 kilometre uzaklıktadır. Taksi ya da minibüslerle şehir merkezine ulaşım mümkündür.

Mandalay’da Nerede Kalmalı?

Myanmar’da büyük ya da küçük oteller olmak üzere bütçenize ve zevkinize göre farklı oteller bulmanız mümkün. Çoğunda ücrete kahvaltı da dahil oluyor. Ancak Myanmar’da elektrikler kontrol altında veriliyor. Bu sebeple otelinizi seçerken elektriğin olup olmadığını ya da hangi saatlerde olduğunu mutlaka öğrenmelisinz. Orta sınıf ve üzeri otellerin çoğunda jeneratör mevcut oluyor. Kentteki çoğu düşük bütçeli oteller 81. ve 84. caddeler arasında yer alan 25. cadde civarında yer alır.

 Mandalay Şehir İçi Ulaşım

Mazda-B360-taxi-in-Mandalay-Myanmar.png

Mandalay’da turistler için fiyatı çok pahalı olmadığından ulaşım için daha çok taksiler kullanılmaktadır. Bunun dışında daha heyecanlı ve uygun fiyatlı olan motosiklet taksileri de tercih edebilirsiniz. Eğer kullanmayı biliyorsanız, motosiklet kiralamak da oldukça popüler bir davranış. Üç tekerlekli rikşovlar (trishaw) da şehri sakin bir şekilde gezmek için ideal.

Mandalay Mutfağı

Genel anlamda Çin ve Hint mutfağının etkileri görülür Myanmar mutfağında. Ülkede en çok yetiştirilen ürün pirinç olduğundan yemek çeşitlerinin çoğunda etkileri görülmektedir. Pirinç dışında deniz ürünleri öne çıkar. Balık sosu, fermante edilmiş bir deniz ürünü olan “ngapi” ya da kurutulmuş karides bunlardan bazılarıdır.

Devamını Oku

Mandalay Gece Hayatı

Mandalay gece hayatı, eğlenceyi sevenleri hayalkırıklığına uğratabilir. Çünkü şehirde gece gidilebilecek mekanların sayısı yok denecek kadar azdır. Yerel halk daha çok tiyatro gibi gösterileri izlemeyi tercih eder. Turistler ise restoran ya da kafelerde vakit geçirmektedir.

Mandalay Festivaller

Mahamuni Pagoda Festivali (Şubat)

Shwedagon Pagoda Festivali (Mart)

Shwe Ket Yet Pagoda Festivali (Nisan)

Kyauk Taw Gyi Pagoda Festivali (Ekim)

Dans Eden Fil Festivali (Ekim)

Kaunghmudaw Pagoda Festivali (Kasım)

Thingyan Su Festivali (Nisan)

Mandalay’da Alışveriş

Her ne kadar Myanmar ve Mandalay’da pek çok yerde ATM olsa da, pek çok banka buraya para transferini engellediği için ATM’den para çekemeyebileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Ancak Euro ya da Dolar taşıyorsanız bozdurma şansınız mevcuttur.

Devamını Oku

Mandalay Saat Farkı

Mandalay (GMT +6.30) ile Türkiye (GMT +3) arasında 3 saat 30 dakika zaman farkı vardır.

Mandalay Para Birimi

Myanmar sınırları içerisinde yer alan Mandalay’ın para birimi Myanmar Kyatı’dır. 1 TL yaklaşık 416,60 Myanmar Kyatı’dır.

Mandalay Resmi Dili

Myanmar sınırları içinde yer alan Mandalay’ın resmi dili Birmanca’dır. Ülkede ayrıca Kachin, Kayah, Karen, Chin, Mon, Rakhine ve Shan gibi yerel diller de ulusal dil sayılmaktadır.

Mandalay Resmi Tatiller

Bağımsızlık Günü (4 Ocak)

Kayin Yeni Yılı

Birleşme Günü (12 Şubat)

Çiftçi Günü (3 Mart)

Silahlı Kuvvetler Günü (27 Mart)

Maha Thingyan (Su Festivali)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Şehitler Günü (19 Temmuz)

Ulusal Gün (24 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Mandalay Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mandalay’a gidebilmesi için e-Vize almaları gerekmektedir. Online olarak alabileceğiniz e-Vize sayesinde 28 gün boyunca Mandalay’da kalabilirsiniz.

Mandalay Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 21.8oC
  • Şub 23.1oC
  • Mar 26.8oC
  • Nis 30.2oC
  • May 31.1oC
  • Haz 28.5oC
  • Tem 29.2oC
  • Agu 28.8oC
  • Eyl 28.9oC
  • Eki 28oC
  • Kas 25.3oC
  • Ara 23.6oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,225,133 / Dil: Birmanca / Para Birimi: Myanmar Kyatı (MMK) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün