Monte Carlo Mutfağı

IMG_0872.JPG

Monte Carlo mutfağı ve yemek kültüründe bulunduğu konum itibariyle Akdeniz etkileri görülmektedir. Balık, deniz ürünleri, taze sebzeler, pirinç ve zeytinyağı sıkça kullanılan ürünler. Özellikle mezgit balığını mönülerde ya da festivallerde sıkça görebilirsiniz. Sadece Fransa’nın değil, İtalya mutfağının da izleri Monte Carlo mutfağında mevcuttur. Pek çok restoranda kaliteli İtalyan yemeklerine rastlayabilirsiniz.

Yerel yemekler arasından içi pirinç ve kabakla hazırlanan, mantıya benzetebileceğiniz ‘barbagiuan’; portakal suyu çiçeği, badem, fındık ile hazırlanan hamur işi yemek ‘fougasse’ ya da tavukla hazırlanan krep türü ‘socca’yı deneyebilirsiniz.

Popüler restoranlar

Castelroc: Mönüsündeki deniz ürünleriyle iddialı olan bu restoranda yerel lezzetlerden ‘barbagiuan’ da denenebilir.

Le Louis XV: Hotel de Paris’in lobisinde yer alan restoran, her ne kadar Monte Carlo’nun en pahalı restoranı olarak anılsa da, Fransız lezzetleri konusunda rakibi bulunmadığı söyleniyor.

Beefbar Monaco: Bir İtalyan restoranı olan Beefbar Monaco, adından da anlaşılacağı üzere sadece makarna türevleriyle değil, iddialı kırmızı et yemekleriyle de dikkat çekiyor.

Bahşiş

Avrupa’daki mekânlarda garsonlar maaşının bir kısmını bahşişlerden kazanıyor. Bu sebeple hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.