Muskat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aynı zamanda bir liman kenti olan Muskat eskiden beri denizcilikle uğraşan Umman’ın hem başkenti hem de ticaret limanıdır. 1507’de Portekiz isyanına kadar çok önemsenmeyen kent, Portekizlilerin Basra Körfezi’nde hâkimiyet kurması ile önem kazanmaya başlamıştır. Daha sonra Ya’ribilerin eline geçen kent bu tarihten sonra bir ticaret kenti olarak değer görmeye başlamıştır. Bu sayede Hindistan ile bağlantıya geçen kent zenginleşmeye başlamıştır. 1899’da veba salgının yaşandığı Muskat bu dönemde halkın büyük kısmı tarafından terk edilse de buharlı makinaların icadıyla tekrar hareketli hale gelmiştir. 1970 yılında Umman İmamlığı ve Maskat Sultanlığı’nı birleştiren Sultan Kabus bu sayede Umman Sultanlığı’nı da kurmuştur.

Muskat’ın temel geçim kaynağı ticarettir. İnci ve balık ticaretinin yanı sıra kent Amerika’ya tekstil ürünleri ihraç etmektedir. Umman’ın 1962’den beri ikinci en büyük geçim kaynağı ise petroldür. Petrol şirketi PDO’nun ana merkezi ise Muskat’tadır. Ülkenin aynı zamanda en gelişmiş şehri olan Muskat’ın limanından yılda 44 milyon ton kargo ürünü geçmektedir.

Erkek nüfusun kadın nüfusundan fazla olduğu ülkenin en kalabalık şehri olan Muskat, Arap, Portekiz, Hint, İngiliz kültürlerinden etkilenmiştir.

Muskat ile İlgili

Editörün Kaleminden

Muskat Nerededir?

Umman Sultanlığı’nın kuzeydoğusunda bulunan Muskat, Arabistan sahilinin güneydoğusundadır. Yengeç Dönencesi şehrin güneyinden geçmektedir. Muskat; batıda El Batina Bölgesi, doğuda Eş Şarkiya Bölgesi, güneyde Ed Dahiliye Bölgesi ile sınırlanmaktadır. Şehir kuzey ve kuzeybatıda Umman Körfezi ile çevrelenmiştir.

Muskat’a Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Muskat'a yaklaşık 4 saat 35 dakika süren direkt uçuşlar bulunmaktadır. Havalimanından 31 km uzaklıkta şehir merkezine ulaşmak için taksiyi kullanabilirsiniz. Taksi ücreti 10-15 Umman Riyali tutmaktadır. 

Muskat’a Ne Zaman Gidilir?

Umman’a bağlı Muskat’ın iklimi oldukça sıcak ve kuraktır. Sahil kenarında kaldığı için iç kesimlere göre daha az sıcak olmakla beraber yine de nemli bir iklime sahip olan Muskat’a gitmek için en ideal dönem sıcaklıkların düştüğü kasım ve mart ayı arası dönem ile ekim ve nisan arasıdır.

Muskat’ta Nerede Kalmalı?

Muskat’ta geniş alana yayılmış oteller bulunmaktadır. Her bütçeye uygun otelin bulunabileceği şehrin en lüks iki oteli The Chedi ve The Shangri-La’dır. Bunun yanı sıra Muskat’ta pek çok misafir evi ve hostel mevcuttur.

Muskat’ta Gezilecek Yerler

Sinbad efsanesinin doğduğu Umman’ın en büyük kenti ve aynı zamanda başkenti Muskat’ta dolaşırken büyüleneceksiniz. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapılarıyla unutulmaz bir deneyim yaşayacaksınız.

Görülmesi gereken diğer yerler: Al Alam Sarayı, Qurum Kumsalı, Muskat Müzesi, Bait Al Baranda.

Devamını Oku

 Muskat İçi Ulaşım

Muskat’ta en şehir içi ulaşımda en çok taksi kullanılmaktadır. Genelde turuncu ve beyaz renkte olan taksiler biraz pahalıdır. Şehir içindeki bir diğer ulaşım yöntemi ise araba kiralamaktır. Araba kiralamak isteyenler için en önemli kural ehliyetin en az 90 gün önce alınmış olmasıdır. Araba kiralama yerleri genel olarak havaalanına yakındır. Muskat’ta yollar biraz karışık gelebilir haritanızı yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ederiz.

Muskat Mutfağı

jungle-food-1.jpg

Umman mutfağı batı ile doğunun iç içe geçmesi demek. Yemeklerinde çokça kullandıkları baharatların pek çoğu Hindistan üzerinden gelen ülkede Muskat kenti aynı zamanda Umman’ın yeme içme merkezidir. Hem sultanlığın en iyi yemeklerini burada deneyebilirsiniz hem de denizden çıkarılan taze mahsulleri tüketebilirsiniz. En sevilen içecekleri sert kahve olan bu mutfağın geleneksel yemeklerinden ruzalmudhroub kızartılmış balıkla servis edilen bir pirinç yemeğidir. Kabsa ya da diğer adıyla maqbous safran ve diğer baharatlarla pişirilen kırmızı ya da beyaz ettir. Müslümanlar için alkolün yasak olduğu ülkede büyük restoran ve otellerde içki bulabilirsiniz. Yasal alkol tüketim yaşı ise sadece gayrimüslimler için 21’dir.

Popüler restoranlar

Al-Tanoor Restoran: Deniz kenarındaki bu büyüleyici restoran açık mutfağında Orta Doğu’nun otantik lezzetlerini sunuyor.

Khargeen Caffee:Naneli limonata, kebap, humus ve tabbouleh (bulgur pilavı) gibi lezzetleriyle meşhur bu restoran ülkenin en kalabalık mekânlarından aynı zamanda.

Diğer restoranlar: Bin Atique, D’archy’nin Mutfağı, Shang Thai, Slider Station, Begum’s, Mumtaz Mahal.

Bahşiş

Ülkede bahşiş alışkanlığı hesabın %10’u kadardır.

Muskat’ta Alışveriş

Muskat’ta el işçiliği ürünler ve tekstil ürünleri en iyi hediye alternatifleri arasında. Şehrin en önemli alışveriş mekânları ise soukadını verdikleri ve Kapalıçarşı’yı andıran pazarlar. Muskat’ta mutlaka uğramanız gereken bu pazarlarda zengin baharat çeşitlerini çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Ayrıca altın takıların da çokça satıldı soukta mırra cezvesi, kahve takımları, buhurdanlık gibi eşyalar da satılıyor. Muskat’a özgü işlemeli hançerler ise şehirden alınabilecek hediyeler arasında.

Muskat Gece Hayatı

Muskat gece hayatı dendiğinde aklınıza gelmesi gereken şey gece sokak lambalarının altında piknik yapmak olmalı. Sahil kenarında fazla olan kafe ve kebapçıların da geç saatlere kadar açık olduğu kentte alkol lisansı olan barlar da bulabilirsiniz.

Muskat Festivaller

Uluslararası Muskat Festivali

Muskat Resmi Tatiller

Müslüman bir ülke Umman’da resmi tatiller ve bayram tarihleri ayın hareketine göre her sene değişmektedir.

Yeni Yıl (1 Ocak)

Miraç Kandili

Ramazan Bayramı

Uyanış Günü (23 Temmuz)

Kurban Bayramı

Sultan Kabus’Un Doğum Günü (18 Kasım)

Ulusal Gün (18 Kasım)

Mevlid Kandili

Muskat İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 9999

Yangın: 9999

Polis: 9999

Muskat Vize İşlemleri

Umman’ın başkenti Muskat’a gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Umman vizesi almaları gerekecektir. Umman vizesi alabilmek için Umman vize başvuru evraklarının başarılı bir şekilde organize ederek Umman Konsolosluğu yahut Umman Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği vize merkezlerinden Umman vizenizi alabilirsiniz. Umman turistik vize süresi 30 gündür ayrıca yine ikinci bir 30 gün daha umman turistik vize sürenizi uzatabilirsiniz. Umman’a vize başvurusu yaparken yenilenmiş pasaportla başvurmanız gerekir. Zira Umman Konsolosluğu onaylasa dahi ülkeye girişiniz kapıdaki sınır görevlilerine bağlı olduğu için son anda bir sürprizle karşılaşma riskiniz vardır.

Muskat Türkiye Temsilciliği

UMMAN BÜYÜKELÇİLİĞİAdres: Oman Building No. 3270, Way No. 3042 Shatti al-Qurum P. O. Box 47 P.C. 115 Medinat Sultan Qaboos Muscat Oman Telefon: (+968) 24 697 050 / 1 / 2

Faks: (+968) 24 697 053 [email protected]

muscat.emb.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Umman

Muskat Para Birimi

Umman Sultanlığı sınırları içerisinde yer alan Muskat’ın para birimi Maskat Riyali’dir. 1 TL yaklaşık 0.13 Umman Riyali’ne denktir.

Muskat Resmi Dili

Umman Sultanlığı’nın resmi dili Arapça olduğu için Muskat’ta da nüfusun büyükçe bir kısmı Arapça konuşmaktadır. Fakat ülke sınırları içerisinde Urduca, Baluchi ve İngilizce dilleri de kullanılmaktadır.

Muskat Saat Farkı

Muskat (UTC +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Muskat’ın saati Türkiye’den 1 saat ileridir.

Muskat Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 21oC
  • Şub 22oC
  • Mar 25oC
  • Nis 30oC
  • May 34oC
  • Haz 35oC
  • Tem 34oC
  • Agu 32oC
  • Eyl 31oC
  • Eki 30oC
  • Kas 25oC
  • Ara 22oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1.208.114 / Dil: Arapça  / Para Birimi: Umman Riyali (OMR) / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün