Google+

Arama formu

Muskat

Umman Sultanlığı’nın resmi dili Arapça olduğu için Muskat’ta da nüfusun...
Devamı oku
Muskat (UTC +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur...
Devamı oku
UMMAN BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Oman Building No. 3270, Way No. 3042 Shatti...
Devamı oku
Umman’ın başkenti Muskat’a gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti...
Devamı oku
Umman’a bağlı Muskat’ın iklimi oldukça sıcak ve kuraktır. Sahil...
Devamı oku
İstanbul'dan Muskat'a yaklaşık 4 saat 35 dakika süren direkt uçuşlar ...
Devamı oku
Muskat’ta geniş alana yayılmış oteller bulunmaktadır. Her bütçeye uygun...
Devamı oku
Muskat’ta en şehir içi ulaşımda en çok taksi kullanılmaktadır. Genelde...
Devamı oku
Sinbad efsanesinin doğduğu Umman’ın en büyük kenti ve aynı zamanda...
Devamı oku
Umman mutfağı batı ile doğunun iç içe geçmesi demek. Yemeklerinde...
Devamı oku
Muskat gece hayatı dendiğinde aklınıza gelmesi gereken şey gece sokak...
Devamı oku
Muskat’ta el işçiliği ürünler ve tekstil ürünleri en iyi hediye...
Devamı oku
Uluslararası Muskat Festivali
Devamı oku
Aynı zamanda bir liman kenti olan Muskat eskiden beri denizcilikle...
Devamı oku
Müslüman bir ülke Umman’da resmi tatiller ve bayram tarihleri ayın...
Devamı oku
Umman Sultanlığı’nın kuzeydoğusunda bulunan Muskat, Arabistan sahilinin...
Devamı oku
Acil yardım: 9999 Yangın: 9999 Polis: 9999
Devamı oku
Umman Sultanlığı sınırları içerisinde yer alan Muskat’ın para birimi...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 OMR = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 21℃
Şub 22℃
Mar 25℃
Nis 30℃
May 34℃
Haz 35℃
Tem 34℃
Ağu 32℃
Eyl 31℃
Eki 30℃
Kas 25℃
Ara 22℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1.208.114 / Dil: Arapça  / Para Birimi: Umman Riyali (OMR) / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Muskat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aynı zamanda bir liman kenti olan Muskat eskiden beri denizcilikle uğraşan Umman’ın hem başkenti hem de ticaret limanıdır. 1507’de Portekiz isyanına kadar çok önemsenmeyen kent, Portekizlilerin Basra Körfezi’nde hâkimiyet kurması ile önem kazanmaya başlamıştır. Daha sonra Ya’ribilerin eline geçen kent bu tarihten sonra bir ticaret kenti olarak değer görmeye başlamıştır. Bu sayede Hindistan ile bağlantıya geçen kent zenginleşmeye başlamıştır. 1899’da veba salgının yaşandığı Muskat bu dönemde halkın büyük kısmı tarafından terk edilse de buharlı makinaların icadıyla tekrar hareketli hale gelmiştir. 1970 yılında Umman İmamlığı ve Maskat Sultanlığı’nı birleştiren Sultan Kabus bu sayede Umman Sultanlığı’nı da kurmuştur.

Muskat’ın temel geçim kaynağı ticarettir. İnci ve balık ticaretinin yanı sıra kent Amerika’ya tekstil ürünleri ihraç etmektedir. Umman’ın 1962’den beri ikinci en büyük geçim kaynağı ise petroldür. Petrol şirketi PDO’nun ana merkezi ise Muskat’tadır. Ülkenin aynı zamanda en gelişmiş şehri olan Muskat’ın limanından yılda 44 milyon ton kargo ürünü geçmektedir.

Erkek nüfusun kadın nüfusundan fazla olduğu ülkenin en kalabalık şehri olan Muskat, Arap, Portekiz, Hint, İngiliz kültürlerinden etkilenmiştir.

Muskat’ta Gezilecek Yerler

Sinbad efsanesinin doğduğu Umman’ın en büyük kenti ve aynı zamanda başkenti Muskat’ta dolaşırken büyüleneceksiniz. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapılarıyla unutulmaz bir deneyim yaşayacaksınız.

Görülmesi gereken diğer yerler: Al Alam Sarayı, Qurum Kumsalı, Muskat Müzesi, Bait Al Baranda.

Sultan Kabus Camii

Sultan Kabus Camii

Ortadoğu’nun ikinci en büyük camisi olan Sultan Kabus Camii aynı zamanda Muskat’ın en çok ziyaret edilen turistik mekânı.

Souk

Souk

Kapalıçarşıyı andıran pazarlar Muskat’ın sembolü. Oldukça büyük olan bu pazarlar zengin baharat çeşitlerinden desenli kumaşlara çok fazla alışveriş seçeneği sunuyor.

Mutrah Bölgesi

Mutrah Bölgesi

Yürüyüş için ideal olan bu bölgede çeşit çeşit yeme içme mekânlarına da rastlayacaksınız. Mutrah Hisarı’na da mutlaka uğrayın.

 

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Muskat Nerededir?

Umman Sultanlığı’nın kuzeydoğusunda bulunan Muskat, Arabistan sahilinin güneydoğusundadır. Yengeç Dönencesi şehrin güneyinden geçmektedir. Muskat; batıda El Batina Bölgesi, doğuda Eş Şarkiya Bölgesi, güneyde Ed Dahiliye Bölgesi ile sınırlanmaktadır. Şehir kuzey ve kuzeybatıda Umman Körfezi ile çevrelenmiştir.

Muskat’a Ne Zaman Gidilir?

Umman’a bağlı Muskat’ın iklimi oldukça sıcak ve kuraktır. Sahil kenarında kaldığı için iç kesimlere göre daha az sıcak olmakla beraber yine de nemli bir iklime sahip olan Muskat’a gitmek için en ideal dönem sıcaklıkların düştüğü kasım ve mart ayı arası dönem ile ekim ve nisan arasıdır.

Muskat’a Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Muskat'a yaklaşık 4 saat 35 dakika süren direkt uçuşlar bulunmaktadır. Havalimanından 31 km uzaklıkta şehir merkezine ulaşmak için taksiyi kullanabilirsiniz. Taksi ücreti 10-15 Umman Riyali tutmaktadır. 

Muskat şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Muskat’ta Nerede Kalmalı?

Muskat’ta geniş alana yayılmış oteller bulunmaktadır. Her bütçeye uygun otelin bulunabileceği şehrin en lüks iki oteli The Chedi ve The Shangri-La’dır. Bunun yanı sıra Muskat’ta pek çok misafir evi ve hostel mevcuttur.

Muskat pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Muskat Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Muskat Otelleri
En Uygun Fiyatlı Muskat Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Muskat Otelleri
Muskat Ev Kiralama

 Muskat İçi Ulaşım

Muskat’ta en şehir içi ulaşımda en çok taksi kullanılmaktadır. Genelde turuncu ve beyaz renkte olan taksiler biraz pahalıdır. Şehir içindeki bir diğer ulaşım yöntemi ise araba kiralamaktır. Araba kiralamak isteyenler için en önemli kural ehliyetin en az 90 gün önce alınmış olmasıdır. Araba kiralama yerleri genel olarak havaalanına yakındır. Muskat’ta yollar biraz karışık gelebilir haritanızı yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ederiz.

Muskat Mutfağı

jungle-food-1.jpg

Umman mutfağı batı ile doğunun iç içe geçmesi demek. Yemeklerinde çokça kullandıkları baharatların pek çoğu Hindistan üzerinden gelen ülkede Muskat kenti aynı zamanda Umman’ın yeme içme merkezidir. Hem sultanlığın en iyi yemeklerini burada deneyebilirsiniz hem de denizden çıkarılan taze mahsulleri tüketebilirsiniz. En sevilen içecekleri sert kahve olan bu mutfağın geleneksel yemeklerinden ruz al mudhroub kızartılmış balıkla servis edilen bir pirinç yemeğidir. Kabsa ya da diğer adıyla maqbous safran ve diğer baharatlarla pişirilen kırmızı ya da beyaz ettir. Müslümanlar için alkolün yasak olduğu ülkede büyük restoran ve otellerde içki bulabilirsiniz. Yasal alkol tüketim yaşı ise sadece gayrimüslimler için 21’dir.

Popüler restoranlar

Al-Tanoor Restoran: Deniz kenarındaki bu büyüleyici restoran açık mutfağında Orta Doğu’nun otantik lezzetlerini sunuyor.

Khargeen Caffee: Naneli limonata, kebap, humus ve tabbouleh (bulgur pilavı) gibi lezzetleriyle meşhur bu restoran ülkenin en kalabalık mekânlarından aynı zamanda.

Diğer restoranlar: Bin Atique, D’archy’nin Mutfağı, Shang Thai, Slider Station, Begum’s, Mumtaz Mahal.

Bahşiş

Ülkede bahşiş alışkanlığı hesabın %10’u kadardır.

Muskat Gece Hayatı

Muskat gece hayatı dendiğinde aklınıza gelmesi gereken şey gece sokak lambalarının altında piknik yapmak olmalı. Sahil kenarında fazla olan kafe ve kebapçıların da geç saatlere kadar açık olduğu kentte alkol lisansı olan barlar da bulabilirsiniz.

Muskat Festivaller

Uluslararası Muskat Festivali

Muskat’ta Alışveriş

Muskat’ta el işçiliği ürünler ve tekstil ürünleri en iyi hediye alternatifleri arasında. Şehrin en önemli alışveriş mekânları ise soukadını verdikleri ve Kapalıçarşı’yı andıran pazarlar. Muskat’ta mutlaka uğramanız gereken bu pazarlarda zengin baharat çeşitlerini çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Ayrıca altın takıların da çokça satıldı soukta mırra cezvesi, kahve takımları, buhurdanlık gibi eşyalar da satılıyor. Muskat’a özgü işlemeli hançerler ise şehirden alınabilecek hediyeler arasında.

Muskat Saat Farkı

Muskat (UTC +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Muskat’ın saati Türkiye’den 1 saat ileridir.

Muskat Para Birimi

Umman Sultanlığı sınırları içerisinde yer alan Muskat’ın para birimi Maskat Riyali’dir. 1 TL yaklaşık 0.13 Umman Riyali’ne denktir.

Muskat Resmi Dili

Umman Sultanlığı’nın resmi dili Arapça olduğu için Muskat’ta da nüfusun büyükçe bir kısmı Arapça konuşmaktadır. Fakat ülke sınırları içerisinde Urduca, Baluchi ve İngilizce dilleri de kullanılmaktadır.

Muskat Türkiye Temsilciliği

UMMAN BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Oman Building No. 3270, Way No. 3042 Shatti al-Qurum P. O. Box 47 P.C. 115 Medinat Sultan Qaboos Muscat Oman Telefon: (+968) 24 697 050 / 1 / 2

Faks: (+968) 24 697 053 embassy.muscat@mfa.gov.tr

muscat.emb.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Umman

Muskat Resmi Tatiller

Müslüman bir ülke Umman’da resmi tatiller ve bayram tarihleri ayın hareketine göre her sene değişmektedir.

Yeni Yıl (1 Ocak)

Miraç Kandili

Ramazan Bayramı

Uyanış Günü (23 Temmuz)

Kurban Bayramı

Sultan Kabus’Un Doğum Günü (18 Kasım)

Ulusal Gün (18 Kasım)

Mevlid Kandili

Muskat İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 9999

Yangın: 9999

Polis: 9999

Muskat Vize İşlemleri

Umman’ın başkenti Muskat’a gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Umman vizesi almaları gerekecektir. Umman vizesi alabilmek için Umman vize başvuru evraklarının başarılı bir şekilde organize ederek Umman Konsolosluğu yahut Umman Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği vize merkezlerinden Umman vizenizi alabilirsiniz. Umman turistik vize süresi 30 gündür ayrıca yine ikinci bir 30 gün daha umman turistik vize sürenizi uzatabilirsiniz. Umman’a vize başvurusu yaparken yenilenmiş pasaportla başvurmanız gerekir. Zira Umman Konsolosluğu onaylasa dahi ülkeye girişiniz kapıdaki sınır görevlilerine bağlı olduğu için son anda bir sürprizle karşılaşma riskiniz vardır.

Umman Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizelerini sınır kapılarında alabilmektedirler.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.