Google+

Arama formu

Ndjamena

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 23℃
Şub 26℃
Mar 30℃
Nis 33℃
May 32℃
Haz 31℃
Tem 28℃
Ağu 27℃
Eyl 28℃
Eki 29℃
Kas 27℃
Ara 24℃
Genel Bilgiler / Rehber

1 milyona yakın nüfusuyla Çad'ın başkenti ve en büyük şehri olan N'djamena'nın 1973'ten önceki adı "Fort-Lamy" olarak anılmaktadır. Chari Nehri'nin Logon Nehri ile birleştiği yerde kuruluolan şehir, komşu ülke Kamerun'un Kousséri şehrine bir köprü ile bağlanmaktadır.

Nüfus : 993.492
İklim / Hava Durumu

Yarı kurak iklim görülmektedir. Şehir yüksek bir bölgede olması sebebiyle yıllık ortalama 750 mm yağış olur. En yoğun yağışlar Ağustos ayında görülür. Yağışların tamamı ise Haziran-Eylül arasında olur. Bunun dışındaki sekiz ay kurak geçer. Yılın en sıcak dönemi ise yağış sezonundan hemen önce yaşanır. Nisan-Mayıs ayları yılın en sıcak dönemidir.

Nasıl Gidilir?

THY'nin Türkiye'den Ndjamena'ya direkt uçuşları bulunmaktadır. Afrika kıtası dışındaki kıtalardan sadece Avrupa'daki Paris kentinden Ndjamena'ya direkt uçuş bulunmaktadır. Ülkemizden Air France, Ethiopian Airlines gibi uluslararası havayolu şirketleri ile aktarmalı olarak uçabilirsiniz. Ndjamena'ya, Afrika kıtasından Johannesburg, Addis Ababa, Trablus ve Hartum'dan direkt uçuşlar bulunmaktadır.

Ndjamena Turları
Ne Zaman Gidilir?

Yılın en sıcak ayları olan Nisan-Mayıs döneminde hava bir hayli bunaltıcıdır. Yağışlar ise Haziran-Eylül arasında görülmektedir. Bu nedenle, Ndjamena'yı ziyaret etmek için en ideal dönem sıcaklıkların çok yüksek olmadığı ve yağış sezonu dışarısında kalan Ekim sonu ve Mart arasında kalan dönemdir. Özellikle de Mart ayı turistlerin en çok tercih ettiği zamandır.

Nerede Kalınır?

 Ndjamena Lüks Oteller 

 • Kempinski Hotel N’Djamena (5*),
 • Le Meridien Chari (5*)

 Ndjamena Ekonomik Oteller

 • Novotel N’Djamena La Tchadienne 
Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Başlıca yemeğin adı ""dir. Bu yemek buğday unu ya da galeta unu kullanılarak yapılır. Halkın "eş" adını verdiği bu yemek Fransızca'da "Bul" olarak ifade edilmekte olup, Çad'ın milli yemeğidir. Bu yemeğin yanına bamya, kurutulmuş ya da taze et, salça, soğan, yağ, sarımsak, kırmızı biberden yapılan sos hazırlanıyor ve bir lokma hamur sosa bandırılıp yeniliyor. Etin de önemli bir yere sahip olduğu Çad mutfağında kuzu eti en çok tercih edilen et çeşididir. Çad'da sol elle yemek yemek hoş karşılanmadığından özellikle Müslümanların bulunduğu bölgelerde sadece sağ el kullanmanız gerekmektedir.

Alışveriş / Ne Alınır?

Çad'ın en önemli ürünleri bıçaklar, seramikler, hayvan derisinden yapılmış ürünler, halılar, çanak çömlekler ve yerel kıyafetleridir. Bu ürünleri bulabileceğiniz çok sayıda yerel pazarlar kurulmaktadır.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • Zakouma National Park (Ulusal Park),
 • Bol Lake (Göl),
 • Ennedi Canyon (Kanyon),
 • N'djamena katedrali,
 • Camiler,
 • Çad Ulusal Müzesi ve çevre köyleri 
 • Mutlaka Chari Nehri kenarına gidip, gün batımını izlemeli ve fotoğraflamalısınız.
Ne Yapılır?

Gün içinde şehirdeki Çad Ulusal Müzesi'ni, N'djamena katedralini, diğer dini ve mimari yapılarını gezerek hoşça vakit geçirebilirsiniz. Zakouma Ulusal Parkı da Çad'daki en önemli yer olarak anılmaktadır. Buradaki pek çok vahşi hayvanı doğal ortamında görme fırsatını yakalayabilirsiniz. N'djamena'da, farklı ülkelerden gelip, buradaki köylerde yardım gönüllüsü olarak çalışan çok sayıda insan bulunmaktadır. Siz de çevre köylere yardım gönüllüsü olarak katılarak, kültürü yakından tanıma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Gece hayatı, Müslüman olmayan kesimin olduğu kısımda yok denecek kadar azdır. Diğer tarafta ise yerel barları bulmak mümkündür. 5 yıldızlı otellerin barlarını da tercih edebilirsiniz. Ancak bu barlar oldukça pahalı olduğundan burada yerel halkı görme şansınız oldukça düşüktür. Başkent N'djamena'da, çeşitli dans gösterileri ve Afrika'ya özel içkileri bulabileceğiniz bar ve kafelerde keyifli zaman geçirebilirsiniz. Özellikle dans gösterileri izlemeye değerdir.

Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

N’djamena, 2009 yılının Kültür İslam Başkenti seçilmiştir. Baskın inanç türünün İslam olduğu kentte bulunan başlıca etnik gruplar şu şekildedir;

 • Ngambaye (%17),
 • Chadian Araplar (%11.8),
 • Hadjerai (9.2%),
 • Daza (6.9%),
 • Bilala (5.8%),
 • Kanembu (5.8%),
 • Maba (4.8%),
 • Kanuri ( 4.4%),
 • Gor (3.3%),
 • Kuka (3.2%),
 • Sara (2.2%),
 • Barma (2.1%)

Arrondisment adı verilen 10 yönetim birimine ayrılmış olan N'djamena'nın özel bir yönetim statüsü vardır. Bölgenin et, tuz ve tahıl sağlayan en önemli merkezidir. Et işleme, kentteki en gelişmiş ticari uğraşlardandır. Kentte ve ülkede demiryolu ulaşımı yoktur. Ulaşım büyük ölçüde karayoluyla sağlanmaktadır. Logon Gölü ile Chari Nehri arasında işleyen feribotlar da bulunmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında, bu şehirdeki havaalanı, Fransızlar için malzeme ve asker taşımak amacıyla kullanılmaktaymış. Ancak daha sonra Lamy de Fort adı verilmiş olan havaalanı bombalanmış ve ardından şehir tahrip olmaya başlamıştır. Bu da "Chadian İç Savaşları"nın başlamasınıdaki başlıca sebeplerden biri olmuştur. Son dönemdeki en büyük isyan 2008 Şubat'ta gerçekleşmiş ve çok sayıda kayıp verilmiştir.

Çad Vizesi

Çad ülkesine seyahatte bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Çad Devleti’nin vize rejim yönetmeliğine tabidir. Çad vize muafiyeti getirilmiştir.

Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.