Stavanger Gezilecek Yerler

Keyifli bir Stavanger gezisi için şehre yaklaşık bir hafta ayırmanız yeterli olacaktır. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri sıraladık.

Stavanger Gezilecek Yerler

Stavanger, birçok turistin her yıl yoğun ilgi gösterdiği şehirler arasında yer almaktadır. Hem modern hem doğal yapısı ile göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Preikestolen, Kjerag, Norveç Petrol Müzesi, Old Stavanger, StavangerKatedrali, Flam, Sola Plajı, Stavanger Konser Salonu, Stavanger Deniz Müzesi ve Kongeparken yer almaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Preikestolen

preikestolen-918955_960_720.jpg

604 metre yüksekliğinde bir tepe olan Preikestolen, oldukça düzlük ve uçurum bir alandır. Yükseklik korkusu olmayanların kesinlikle görmesi gereken Preikestolen, doğa ile baş başa olduğunuzu hissettiren ender mekânlarından birisidir. Ülkenin en çok turist çeken yerlerinden biri olan Preikestolen, oldukça tehlikeli bir zirvedir. Bölgeye çıkmak isteyenlerin mutlaka tırmanmak için ayakkabısı ve montu olmalıdır. Bunun yanında yanınıza su almayı ihmal etmemelisiniz. Ayrıca bazı turistler zirveye çıkarken yanlarında yiyecek getirerek Preikestolen Tepesi’nde ufak bir piknik de yapmaktadır.

Benzersiz fotoğraf kareleri sunan kayalık bölge pek çok seyahat dergisine göre de dünyanın en güzel manzarasına sahip alandır. Güzel bir havada bölgeyi ziyaret etmek isterseniz ekim ve nisan ayları arasındaki zamanı değerlendirmenizi öneririz.

Kjerag

Stavanger’in en ilgi çekici yerlerinden biri olan Kjerag, doğal güzelliği ile en çok fotoğraflanan yerlerin başında gelmektedir. Sarp kayalıklarla çevrili dağ zirvesiyle, vahşi doğa yürüyüşlerini sevenler için oldukça ideal bir mekân olan Kjerag, ekipman ile gidilmesi gereken yerlerdendir. İlginç fiyort şekilleri ve iki devasa kaya arasına sıkışmış küçük kayaları ile oldukça tanıdık kareler size sunsa da mutlaka bu havayı solumanızı tavsiye ederiz.

Kayaların üzerinde herhangi bir araç yardımı olmadan yürümek mümkün olsa da oldukça dikkatli olmakta fayda var. Dileyen ziyaretçiler tur şirketleri ile anlaşarak da bölgeye güvenli bir şekilde ulaşabilirler. Yükseklik korkusu olmayanlar Norveç’e gelmişken mutlaka Kjerag’a uğramalıdır.

Norveç Petrol Müzesi

no_norwegian_petroleum_museum_entrance.jpg

Şehirde petrol teknolojisinin gelişimine, petrol ve doğalgazın nasıl oluştuğuna dair her şeyi öğrenebileceğiniz Norveç Petrol Müzesi, denizin kenarına konumlanmış bir şekilde bulunmaktadır. Müzede petrol endüstrisine dair materyaller bulabilir, çeşitli film ve belgesel gösterimlerine katılabilirsiniz. Müzenin içerisinde bir adet hediyelik eşya dükkânı ve bir adet kafeterya da bulunmaktadır. Müzeye ait bir anı almak isteyenler hediyelik eşya dükkânını ziyaret edebilirler.

Müzeyi ziyaret etmek isteyen turistler, haziran ve ağustos aylarında saat 10.00 - 19.00 arasında müzeye giriş yapabilirler. Eylül ve mayıs arasında ise hafta içi 10.00 - 16.00, hafta sonu ise 10.00 - 18.00 saatleri arasında ziyaretlerini gerçekleştirebilirler. Müzeye giriş ücretleri ise yetişkinler için 100 nok, çocuklar için ise 50 nok şeklinde belirlenmiştir.

Old Stavanger

stavanger-2871236_960_720.jpg

Görenlere ahşap, beyaz, çiçeklerle bezeli şirin evleriyle rüya gibi güzellikler sunan Old Stavanger, kartpostallardan çıkmış gibi olan görüntüsü ile büyülemektedir. 18. yüzyıldan kalma tarihî binaları ve yapıları ile dikkat çeken bölge, şehirde yaşayan insanlar için de büyük bir önem arz etmektedir. Şehrin tarihini yansıttığı düşünülen bölge evlerine kesinlikle zarar verilmemiş, aksine büyük bir özenle korunmuştur. Modern oluşunun yanında kendi öz yapısını koruyan bölge, mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Yeşillikleri ve doğal yapısı ile şehrin gürültüsünden uzaklaşabileceğiniz Old Stavanger, aileniz ve dostlarınızla keyifli zamanlar geçirebileceğiniz harika bir yerdir. Bölgenin Arnavut kaldırımlarında yürüyerek Old Stavanger’ın her karesini keşfedebilir ve oldukça ilgi çekici görüntüler yakalayabilirsiniz.

Stavanger Katedrali 

1125 yılında inşa edilen Stavanger Katedrali, ülkenin en eski katedrali olma özelliğini taşımaktadır. Katedral Haakon VIIs Gate 2 bölgesinde bulunmaktadır. Büyük bir yangın sonucu zarar gören katedral tekrar restore edilse de eski mimari yapısını büyük ölçüde kaybetmiştir. Günümüzde şehir merkezinde yer alan katedral, zaman içinde özgün görünümünü yitirip modernleştirilmiştir. Buna rağmen Gotik mimaride inşa edilmiş katedral, en iyi korunmuş Orta Çağ katedrali olarak bilinmektedir.

Katedralde özellikle cuma günleri müzik günleri düzenlenmektedir. Dileyen ziyaretçiler bu etkinliğe katılarak aynı zamanda bu tarihî yapıyı da görmüş olur. Şehrin merkezinde yer alan katedral, kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yerde bulunmaktadır. Merkezden dileyenler yürüyerek dileyenler ise otobüs ile katedrale ulaşabilir.

Flam 

norway-2652824_960_720.jpg

Norveç’e 225 kilometre uzaklıkta bulunan Flam, her sezon turist olan harika bir yerdir. Flam, Norveç’in Sogn og Fjordane bölgesinde yer almaktadır. Stavanger’den Flam’a dileyen turistler tren ile seyahat edebilir. Görsel olarak çok fazla şey yakalayabileceğiniz tren yolculuğu tatilinizi daha da keyifli hale getirebilecek bir araçtır. Flam’a gitmek isteyenlerin çizeceği en iyi rota yine tren olarak belirlenmiştir. Yılın 12 ayı boyunca tren ile yolculuk edebileceğiniz Flam, Norveç’in en eşsiz manzarasına sahip bölgelerinden biridir.

1.308 metre derinliği ile Flam, dünyanın en derin ikinci fiyorduna sahiptir. Bu özelliğinden dolayı Flam UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Dar yamaçlar ile çevrili olan Flam köyünü Norveç’e gelen herkesin görmesini tavsiye ederiz.

Sola Plajı

https://assets.simpleviewcms.com/simpleview/image/fetch/c_limit,f_jpg,q_...

Şehrin en ünlü plajlarından biri olan Sola Plajı, 2 kilometre uzunluğundadır. Plajın güney kısmında 2. Dünya Savaşı’na dair izleri de görmek mümkündür. Şehrin en ünlü plajı, rüzgâr sörfü ve çeşitli su sporları yapmak isteyenler için oldukça uygun şartlara sahiptir. Sola Plajı, her ne kadar merkeze 15 kilometre uzaklıkta bulunsa da ulaşım açısından oldukça fazla imkâna sahiptir. Merkezden bineceğiniz otobüs veya taksiler ile plaja rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunun yanında havalimanından direkt olarak da plaja gelen otobüslere binmeniz mümkündür.

Plajın çevresinde oldukça fazla büfe ve restoran bulunmaktadır. Dolayısıyla gelenler yemek konusunda plajda herhangi bir zorluk çekmemektedir. Bunun yanında plajın çevresinde oldukça fazla otel de konumlanmıştır.

Stavanger Konser Salonu

2012 yılında açılan Stavanger Konser Salonu, 3 büyük konser salonu ve 1 arenaya sahiptir. Oldukça büyük bir arazi üzerine kurulu olan konser salonu her yıl çeşitli etkinliklere sahne olmaktadır. Stavanger Konser Salonu, her yıl birçok etkinlik gösteriminin bir numaralı mekânı olduğu için Stavanger’e gitmeden önce etkinlik programına mutlaka göz atmalısınız.

Her yıl binlerce turistin geldiği bu Stavanger Konser Salonu, tango, dans, bale, tiyatro, söyleşi, konser gibi birçok etkinliği bünyesinde barındırmaktadır. Programların en yoğun olduğu dönemler ise eylül ile haziran ayları arasındadır. Ücretler ise girmek istediğiniz etkinliklerin türüne göre değişkenlik göstermektedir. Etkinliklerin biletleri önceden tükenebileceğinden gitmeye karar verdiğinizde elinizi çabuk tutmanızı öneririz.

Stavanger Deniz Müzesi

Liman yakınlarında konumlanmış olan Stavanger Deniz Müzesi, 1926 yılında kurulmuştur. İlk olarak bir konserveleme mekânı olarak faaliyete geçmiş olan alan, zamanla deniz müzesine dönüştürülmüştür. Geçmişte sardalya konservesi satan ve dünyanın birçok yerine bunu ihraç eden Stavanger, denizcilik ve balıkçılık alanında da oldukça gelişmiş bir bölgedir. Müzenin içerisinde eski konserve kutularını, kullanılan ölçüm birimlerini ve ihraç edilen balıkların paketleme türlerini bulabilirsiniz.

Müzeyi ziyaret etmek isteyenler salı, çarşamba ve cuma saat 11.00 - 15.00, perşembe 11.00 - 19.00 ve hafta sonu ise 11.00 - 16.00 saatleri arasında ziyaret edebilir. Müze pazartesi günleri ise kapalı olduğu için ziyaretçi kabul etmemektedir. Müze şehrin merkezinde yer aldığı için ulaşım konusunda herhangi bir problem yaşamazsınız.

Kongeparken

eagle.jpg

Ålgård köyüne yakın bulunan ve eşsiz bir güzelliğe sahip olan Kongeparken, bölgenin en büyük oyun alanıdır. 60’ın üzerinde farklı oyun aleti bulunduran park, özellikle çocuklu ailelerin dikkatini çekmektedir. Norveç’in en büyük turist mekânlarından biri olan park, 1986 yılında kurulmuştur. 1997 yılında Lund ailesi tarafından işletilen park, günümüzde de yine aynı aile tarafından işletilmeye devam etmektedir.

İçerisinde yürüyüş mekânı ve restoran bulunan parkta, istediğiniz gibi eğlenebilir ve yemek yiyebilirsiniz. 2003 yılında ise parka su sporları ile ilgili ekipmanlar getirilmiş ve farklı oyun alanları oluşturulmuştur. 2013 yılındaki sayıma göre parkı 231.000 turist ziyaret etmiştir. Ayrıca 2004 yılında da en iyi park olma ödülüne layık görülmüştür. Genç-yaşlı herkesin eğlenebileceği bu parka bir gününüzü ayırmalısınız.