Saint Vincent ve Grenadinler Genel Bilgiler / Rehber

 St. Vincent ve Grenadinler, Karayip Denizinin Atlantik okyanusuyla güneydoğu sınırında, Lesser Antilles zincirinde yer alan bir ada ülkesidir. En büyük adası  389 km2  yüzölçümüyle Saint Vincent’tir. Başkenti ve ana liman şehri Kingstown’dır.

 
Yerliler 1719 yılına kadar Avrupalı sömürgecilere karşı direnmişler, Saint Vincent adasını korumuşlardır. Bu sırada Afrika’dan getirilen ve diğer adalardan buraya kaçan kölelerin, adadaki Karayipli yerlilerle evlendirilmesiyle Siyahi Karayipli olarak adlandırılan topluluk ortaya çıkmıştır. 1719 yılında Fransızlar adayı ele geçirmiş, kahve, tütün, pamuk ve şeker yetiştirmeye başlamışlardır. 1783’ten sonra ada için İngilizler egemenlik mücadelesine girmiş, 1797’de ise bir anlaşmayla adadaki 5000 Siyahi Karayipli sınır dışı edilmiştir. 1834 yılında Saint Vincent adasında ve diğer İngiliz kolonilerinde de kölelik son bulmuş, 1979 yılına kadar çeşitli ülkelerin egemenliği altında kalan ada 27 Ekim 1979 yılında bağımsız olmuştur.
 
Muz üretimi ağırlıklı tarım ülkenin temel ekonomik kaynağıdır. Bunun yanında turizm ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Karayip Korsanları filminin burada çekilmesiyle ada önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir.