Lahor Gece Hayatı 

Pakistan her ne kadar tutucu bir kültüre sahip olsa da gece hayatı Lahor gibi metropol şehirlerde oldukça popülerdir. Gece hayatı denildiğinde akla birçok bar, gece kulübü, pub ve parti gelir. Ancak Lahor’da bu tarz bir gece hayatı olmadığını söylemeliyiz. Pakistan’da alkol kullanımı yasal değildir. Batı’daki yetişkinlere hitap eden gece hayatı etkinlikleri, Lahor’da kendine özgü şekilde hayat bulmuştur. Kentteki gece hayatı barlar ve kulüpler yerine güneş battıktan sonra canlanan restoranlarda, popüler yemek sokaklarında ve çarşılarda devam ediyor. Yerel lezzetlere sahip ünlü kafelerden Zouk, sufi ve gazel gibi geleneksel müzik türlerinin canlı olarak sahnelendiği Peeru’s gibi kafeler iyi birer seçenektir. Lahor’da Müslüman olmayanlar için alkol tüketiminde herhangi bir kısıtlama yapılmazken en büyük problem alkole güvenli bir şekilde ulaşabilmektir. Aynı durum partiler için de geçerlidir. Lahor’da eğlence partisi bulmak için biraz çabalamanız gerekecek. Genellikle zenginlerin ve elit sınıfın katılabildiği nadir yeraltı partileri bulunuyor.

Şehir boyunca gerçekleşen ve gençlere hitap eden yeraltı partileri gece hayatının en heyecan verici parçasıdır. Burada her ne kadar Batı tarzı eğlence kültürüne ulaşabilseniz de yasadışı olduğundan dolayı yakalanma riskiniz yüksektir. Yeraltı partilerde büyük canlı müzik grupları sahne alırken Batı’nın bira ve içecekleri servis ediliyor. DJ performanslarının da sahnelendiği bu partilere katılanlar genellikle zengin ailelere sahip Pakistanlıların üst orta sınıfıdır. Bu tarz yüksek güvenlikli partilere katılabilmeniz için birinin davetine sahip olmanız gerekiyor. Yeraltı partileri genellikle Lahor’un kırsal bölgelerinde düzenlenmektedir. Eğer şanslıysanız yeraltı partilerine yakın ilişkiler kurabildiğiniz bir Lahorlunun davetiyle katılabilirsiniz. Hiç bitmeyen kaçak alkol satışlarına da bu yöntemle erişebilirsiniz.

Alkol her ne kadar İslam dininde yasak olsa da kârlı bir pazar oluşturduğu için Lahor’da satışı yapılmaktadır. Yabancıların ve gayrimüslimlerin rahatlıkla erişebildiği alkolleri belli başlı yerlerden satın alabilirsiniz. Şehrin gözde otellerinden bazıları yabancı konuklara alkol servisi yapan barlara sahiptir. Bazı üst düzey restoranlarda ise akşam yemeğiyle birlikte eğlenmek için şişe içkiler satılmaktadır. Pearl Continental iyi bir seçenek olabilir.

Daha farklı ve kültürel bir gece hayatı aktivitesi arıyorsanız birçok sinema, halk tiyatrosu, müzik konserleri ve yetişkinlere hitap eden eğlence merkezleri bulunuyor. Lahor’daki pop müzik konserleri iyi bir seçenek olabilir. Güzel ağaçlarla bezenmiş Mall Road’da bulunan Al-Hamra Kültür Merkezi’nde kentin en tanınmış entelektüellerini ve sanatçılarını bulabilirsiniz. Müziğin ritmiyle dans eden kalabalıkları Pakistan pop müziği konserlerinde bulabilir Lahor’un eğlence kültürüne göz atabilirsiniz.

Daha sakin bir gece hayatı için yerlilerle dost olmanızı öneriyoruz. Sizi akşam yemeğine davet edebilecek ve yerli halkla dostane ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilecek bir rehber arkadaş her anlamda daha kaliteli bir gece hayatına sahip olmanızı sağlayabilir. Kalabalık yemekler, şiir okuma toplantıları ve Lahor düğünleri kültürel bir gece hayatı için en iyi seçeneklerdir.