Lahor Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Think-Pakistan-Lahore-WazirKhanMosque-539346285-gaborbasch-copy.jpg

Pakistan’ın en büyük kentlerinden Lahor, Pencap Eyaleti’nin başkentidir. Yaklaşık 14 milyonluk nüfusuyla ülkenin en canlı şehirlerindendir. Hareketli çarşıları ve Babür İmparatorluğu döneminden kalma güzel mimarisiyle dikkat çeken Lahor, asırlardır bölgenin ana cazibe merkezlerinden biridir. Karaçi’den sonra ülkenin en kalabalık ikinci kentidir. Pencap Eyaleti’nin tarihî kültür merkezi olmakla birlikte ülkenin en ilerici ve kozmopolit şehirlerinden biridir.

Tanıtım Videosu:

Devamını Oku

Lahor ile İlgili

Lahor Nerededir?

Lahor, Pakistan’ın doğusundaki Pencap Eyaleti’nde yer almaktadır. Aynı zamanda Pencap’ın başkenti olan Lahor, 9 milyonu aşkın nüfusuyla ülkenin en büyük ikinci şehridir.

Lahor’a Nasıl Gidilir?

12608296.jpg

Türkiye’den Lahor’a direkt uçuş bulabilirsiniz. Yaklaşık 5,5 saatlik yolculuğun ardından Allama Iqbal Uluslararası Havaalanı’na ulaşabilirsiniz. Havalimanından kent merkezine ulaşmak için minibüs ve otobüsleri kullanabilirsiniz.

Lahor’a Ne Zaman Gidilir?

8.jpg

Lahor yıl içinde beş farklı mevsimin yaşandığı yarı kurak bir iklime sahiptir. Kentte kısmen muson iklimi de hakimdir. Kasımdan şubata kadar sisli bir kış dönemi geçirir. Şubattan nisana kadar ise güzel bir bahar dönemine sahiptir. Lahor yaz aylarını nisan ve haziran ayları arasında yaşar. Temmuzdan eylül ayına kadar ise yağmurların hâkim olduğu muson iklimi görülür. Eylülden kasıma kadarki sürede ise kuru bir sonbahar ikliminden söz edebiliriz.

Lahor’u ziyaret etmek için en uygun dönem ocak - nisan ve ekim - aralık ayları arasında kalan dönemlerdir. Havalar bu aylarda nispeten güzeldir. Sıcaklık ortalaması en yüksek aylar mayıs, haziran ve temmuzdur. Kentin en soğuk günleri ocak ayında yaşanırken en yağışsız geçen ayları mayıs ve ekim - aralık dönemidir. Temmuz ve eylül aylarında kenti ziyaret etmeyi düşünüyorsanız yoğun yağışlara maruz kalabilirsiniz.

En iyi seyahat dönemleri olan ocak - nisan arasında sıcaklıklar 12 ve 38 derece arasında değişmektedir. Bir diğer popüler ziyaret sezonu olan ekim - aralık arasında ise sıcaklık değerleri 20 ve 35 derece arasında değişmektedir. Mart ayının ilk haftasında buraya gelirseniz bir Hint festivali olan Holi Renk Festivali’ni yakalayabilirsiniz. Şehrin en ünlü festivali olan Basant’a katılmak isterseniz Lahor’a şubat ayında gelmeniz gerekiyor. Turizm sezonlarında yapılabilecek en güzel şey güzel havalar eşliğinde Lahor dağlarında trekking yapmaktır. Şalimar Bahçeleri’nde rahatlatıcı yürüyüşler yapmak da Lahor’un harika iklimini değerlendirmek için bir fırsattır.

Lahor’da Nerede Kalınır?

2ee0b2d6_z.jpg

Lahor’da her bütçeye hitap eden konaklama alanları bulmak mümkün. Burada ziyaretçilerin kalabileceği üç ana bölge bulunuyor. Old Town bölgesi bunlardan biridir. Burada veya yakınlarda konaklayarak tüm tarihi mekânlara yürüme uzaklığında olabilirsiniz. Ancak bu bölgede akşam eğlencelerinin sınırlı olduğunu bilmenizde fayda var. Bir minibüsle eğlence mekânlarına da kolaylıkla erişebilirsiniz. Güvenli konaklama için bir diğer seçenek ise Mall Road’da bulunan zincir otellerdir. Old Town’daki turistik mekânlar ile gece hayatına eşit uzaklıkta bulunan bu bölgede daha hareketli ve kaliteli bir konaklama fırsatı elde edebilirsiniz. Eğer havalimanına ve alışveriş merkezlerine yakın bir noktada konaklamak istiyorsanız en güzel bölgeler Gulberg ve Defense bölgeleridir. Kaliteli restoranlara sahip bu bölgeler dışında da çeşitli oteller bulabilirsiniz. Ancak bu üç ana bölge dışındaki yerlerden turistik noktalara ve eğlence merkezlerine gitmek için uzun süren trafiklerde kalabilirsiniz. Şehir trafiğinin en az olduğu zaman pazar sabahlarıdır. Lahor’da konaklama tesisleri olarak oteller ve pansiyonlar yaygındır. Oteller pansiyonlara göre biraz daha pahalı olsa da genellikle batı tarzı tuvaletlere sahip ve daha temizdir.

Eğer düşük bütçeli bir tatil planlıyorsanız Lahor’daki en ucuz otelleri tren istasyonu civarında bulabilirsiniz. Kentin en kaotik ve kalabalık bölümü olan burada turistlerden yüksek ücret talep eden otellerle pazarlık yapmanız gerekiyor. Lahore Backpackers Hotel bu bölgedeki ucuz ve iyi otellerdendir. Yerel ve kültürel etkinliklere birçok gezi düzenleyen bu otoparklı otelde çok uygun fiyatlara temiz bir konaklama geçirebilirsiniz. Kentteki bir diğer düşük bütçeli otel ise Regale Internet Inn’dir. Perşembe geceleri Shah Jamal’a geziler düzenleyen otelde konaklayarak süpermarketlere ve kent merkezine yakın olabilirsiniz. Çevrimiçi rezervasyonlara oldukça hızlı yanıt veren bir oteldir.

Lahor’da ortalama fiyatlara sahip çok sayıda otel bulunuyor. Gulberg’de bulunan Signature Inn klimalı, temiz, geniş odaları ve kahvaltı servisiyle dikkat çeken otellerdendir. Liberty Market’ın güneyindeki sessiz bir arka sokakta bulunan oteli çehresi dolayısıyla yalnız kadınlara tavsiye etmiyoruz. Orta bütçeli tatil planı yapanların tercih edebileceği diğer otellerden bazıları Kashmir Palace Hotel, Amire Hotel, Mirage Hotel Lahore, Shalimar Hotel ve The Sunford Hotel’dir.

Lahor’da lüks bir konaklama deneyimi yaşamak istiyorsanız sizi güzel özelliklere sahip harika otellerin beklediğini söyleyebiliriz. 18. yüzyılın sonlarında İtalyan mimariye sahip olarak inşa edilen Faletti’s Hotel bunlardan biridir. Çamaşır yıkama hizmetleri, restoranlar, yüzme havuzu ve kahvaltı gibi servislere sahip bu oteller güvenli konaklamanın en iyi seçenekleridir. Avari Hotel, Hospitality Inn ve Pearl Continental Lahore kentteki diğer lüks otellerdir.

Liberty Market, havalimanı, otobüs durakları, tren istasyonu, Anarkali ve Mall Road gibi kalabalık yerlerde bulunurken yankesicilere dikkat etmeyi unutmayın. Lahor’da her ne kadar sokak suçları yaygın olmasa da geceleri -özellikle yalnızken- gezinti yapmaktan kaçınmalısınız.

Lahor Gezilecek Yerler

Pakistan’ın en büyük ikinci kenti olan Lahor’da gezilip görülmesi gereken onlarca destinasyon bulunuyor. Yüzlerce yıllık tarihe sahip kent farklı medeniyetlerden kalma birçok esere sahiptir. Bir zamanlar Babür İmparatorluğu’na başkentlik yapan Bahçeler Şehri Lahor’un renkli yaşamına hazır olun.

Lahor'da Gezilecek Yerler

Lahor’da Pakistan’ın çalkantılı tarihine ve doğal güzelliklerine tanık olabileceğiniz çok sayıda destinasyon bulunuyor. Rehberimizin devamında dünyanın en büyük beşinci camisi Badshahi Cami, Pakistan’ın en büyük müzesi Lahor Müzesi, dünyanın en eski hayvanat bahçelerinden Lahor Hayvanat Bahçesi, bin yıllık tarihe sahip ihtişamlı Lahor Kalesi, Babür estetiğinin mihenk taşlarından Şalimar Bahçeleri, ülkenin bağımsızlık sembollerinden Minar-e-Pakistan, Babür tarihine damgasını vurmuş dramatik bir aşk hikayesinin ürünü Anarkali Türbesi, muhteşem iç dekorasyonu ve duvar süslemeleriyle ziyaretçilerini mest eden Wazir Khan Camisi, iki yüzyıllık tarihe sahip Anarkali Çarşısı ve yirmi binden fazla esere sahip Fakir Khana Müzesi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Lahor Şehir İçi Ulaşım

Lahor çok çeşitli bir şehir içi ulaşım sistemine sahiptir. Gajju Mata’dan Shahdara’ya uzanan Lahore Metro Bus System kentin ilk hızlı otobüs geçiş sistemidir. 27 kilometrelik güzergâh boyunca 27 istasyon arasında çalışan 45 adet otobüs bulunmaktadır. Türkiye’nin katkılarıyla 2013 yılında yapılan bu metrobüs sistemi İstanbul’dakinin bir kopyasıdır.

TransLahore, Pencap’ta şehir içinde yolcuların taşınması için kurulmuş bir toplu taşıma otobüs sistemidir. TransLahore filosu kent merkezinin yanı sıra kırsallar boyunca da seyahat eden 650’den fazla otobüse sahiptir. Pencap Hükümeti’nin belirlediği rotalarda giden bu otobüsleri öğrenciler yeşil kart kullanarak indirimli kullanıyorlar. Klimaya sahip bu otobüslerde kadınlar ve erkekler için ayrı bölümler vardır. Otobüs ücretleri mesafe ve rotalara göre farklılık göstermektedir.

Lahor’da toplu taşımanın bir diğer alternatifi ise otobüs şirketleridir. Belediye otobüslerinin dışında özel şirketlerin verdiği bu hizmette en ünlü şirket Premier Bus Services’tir. 240’tan fazla otobüse sahip bu şirket şehir içinde ve çevre bölgelerde hizmet vermektedir. Sammi Daewoo’s City Bus Division ise şehir içinde dört rotada hizmet veren bir diğer şirkettir. Bu şirket Gujranwala ve Sheikhupura banliyölerine de sefer düzenlemektedir.

Pakistan’ın en büyük ikinci kenti olan Lahor’da metro sistemi bulunmamaktadır. Metrobüs sisteminden önce yapımı planlanan metro daha metrobüs sisteminin daha efektif olmasından dolayı iptal edilmiştir. Ancak metro sisteminin yapımına Çin’in yardımıyla tekrar başlanmıştır.

*Kur fiyatları temmuz 2018 baz alınarak hesaplanmıştır.

Lahor Mutfağı

lahori-food-750x410.jpg

Pakistan birçok kültür ve inanca ev sahipliği yapmaktadır. Buradaki her şehir kendine has tatları ile tanınır. Zengin kültürel mirasa sahip Lahor da bu kentlerden biridir. Lahor yemekleri diğer şehirlerden nispeten farklıdır. Pakistanlılar genellikle sığır eti, kuzu, tavuk, balık ve sebzelerin yanı sıra mandıra yiyecekleri tüketiyor. Lahor mutfağında Orta Asya, Kuzey Hindistan ve Orta Doğu mutfaklarının etkisi görülür. Çin yemeklerinin de oldukça yaygın olduğu kentin mutfağında Babür etkileri de hissedilmektedir. Karaçi baharatlı yemekleriyle bilinirken Lahor’da baharatlar için ortalama bir tolerans bulunuyor.

Lahor’un en ünlü lezzetlerinin başında baklagillerle pişirilen bir et yemeği olan dal gosht ve domates baharatıyla pişirilen kuzu etli gosht karahi yemekleri geliyor. Kıymalı dürümü andıran seekh kababs da Lahor’un her restoranında bulabileceğiniz ünlü yemeklerdendir. Şehrin en meşhur kahvaltı yiyeceklerinden biri ise paye’dir. Bir çeşit helva olan halwa puri de kahvaltının vazgeçilmezlerinden biridir. Kentteki en güzel halwa purileri Taj Puri wala’da yiyebilirsiniz. Hint mutfağından gelen lezzet nihari’yi denemeden dönmeyin. Kuzu etinin kemik iliğiyle birlikte pişirildiği nihari bir çeşit Hint ekmeği olan naan ile birlikte servis ediliyor. Lahor’da kente özgü tariflerle yapılmış en güzel hamur işlerini Rina’s Kitchenette’te yiyebilirsiniz. Organik yemekler arıyorsanız birbirinden lezzetli yemekleri, içecekleri ve tatlıları kalorilerini görerek deneyebileceğiniz GreenHouse’a gitmelisiniz. Gulberg bölgesinde bulunan ve zengin menüsüyle farklı zevklere sahip her müşteriye hitap eden The Wok da en iyi alternatiflerden biridir.

Lahor’da Alışveriş

DSC05011.jpg

Lahor’da Pakistan alışveriş yaşamına dair önemli tecrübeler kazanacağınız çeşitli alışveriş seçenekleri bulunuyor. Elektronikten giyime, kozmetikten gıdaya birçok ürünü elde edebileceğiniz çeşitli çarşılara ve alışveriş merkezlerine sahiptir.

Anarkali Çarşısı kentteki en eski çarşılardan biridir. 200 yılı aşkın tarihe sahip Anarkali, Lahor Müzesi’nin yanında yer alıyor. Güney Asya’nın en eski çarşısıdır. İmparator Qutbuddin Aibak’ın mezarına da ev sahipliği yapan bu çarşı eski ve yeni olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. Eski pazar bölümü geleneksel gıda ürünlerine yoğunlaşırken yeni pazar bölümü geleneksel el sanatları ve nakışlarıyla dikkat çekiyor. Çarşının sokakları deri kıyafetleri, işlemeli giysiler, cam bilezikler, altın ve gümüş takılar ve ipek kreasyonları ile doludur. Düğün alışverişi denilince akla ilk gelen noktalardan biridir.

Ichhra Bazaar kentteki bir diğer popüler alışveriş bölgesidir. Lahor’da ticari bir yerleşim bölgesi olan Ichhra’da bulunan bu çarşı kentin en ekonomik alışveriş noktalarından biridir. Geleneksel elbiseler ve Pencap’ın geniş el sanatları koleksiyonlarını bulabileceğiniz gibi mobilya ürünleri ile de ünlüdür. Burada kent halkının afiyetle yediği baharatlı yiyecekleri deneyebilirsiniz. Eski bir bölge olan Ichhra’da eski dönemlere ait binaları da görebilirsiniz.

Liberty Market kentteki en iyi takı, kumaş ve elektronik ürünlerinin satıldığı yerdir. Önde gelen mücevher mağazalarına sahip bu bölge ilk başta sadece büyük mağazalardan oluşuyor gibi görünse de pazarın arka sokaklarında geleneksel alışverişi deneyimleyebilirsiniz. Buradaki Al Fatah isimli süpermarkette Batı’ya ait markaların satıldığı ürünleri bulabilirsiniz.

Asya’nın en büyük elektronik pazarlarından biri olan Hall Road Market’ta her çeşit elektronik ürünü bulabileceğiniz çeşitli perakendeciler ve toptancılar yer alıyor. Eyaletin en büyük elektronik pazarı olma unvanına sahip Hall Road ticari bir yoldur. Aşırı yoğun bir insan trafiğine sahip olan çarşıda elektronik eşyalarınızı tamir ettirebilir, dünyaca ünlü markaları ucuza satın alabilirsiniz.

Lahor Gece Hayatı 

Pakistan her ne kadar tutucu bir kültüre sahip olsa da gece hayatı Lahor gibi metropol şehirlerde oldukça popülerdir. Gece hayatı denildiğinde akla birçok bar, gece kulübü, pub ve parti gelir. Ancak Lahor’da bu tarz bir gece hayatı olmadığını söylemeliyiz. Pakistan’da alkol kullanımı yasal değildir. Batı’daki yetişkinlere hitap eden gece hayatı etkinlikleri, Lahor’da kendine özgü şekilde hayat bulmuştur. Kentteki gece hayatı barlar ve kulüpler yerine güneş battıktan sonra canlanan restoranlarda, popüler yemek sokaklarında ve çarşılarda devam ediyor. Yerel lezzetlere sahip ünlü kafelerden Zouk, sufi ve gazel gibi geleneksel müzik türlerinin canlı olarak sahnelendiği Peeru’s gibi kafeler iyi birer seçenektir. Lahor’da Müslüman olmayanlar için alkol tüketiminde herhangi bir kısıtlama yapılmazken en büyük problem alkole güvenli bir şekilde ulaşabilmektir. Aynı durum partiler için de geçerlidir. Lahor’da eğlence partisi bulmak için biraz çabalamanız gerekecek. Genellikle zenginlerin ve elit sınıfın katılabildiği nadir yeraltı partileri bulunuyor.

Devamını Oku

Lahor Festivalleri

81495-digodkdkhn-1518115495.jpg

Pakistan’ın en zengin kültüre sahip şehri Lahor yıl boyunca birçok festivale ev sahipliği yapıyor. Basant ve Mela Chiraghan kentin en popüler festivalleridir. Şehir merkezinde ve kırsallarda kutlanan birbirinden ilginç diğer festivalleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Basant: Kentin en büyük ve en bilinen festivali Basant baharın gelişinin kutlandığı bir festivaldir. Her yıl şubat ayında düzenlenen bu festivalde gökyüzünün uçurtmalarla kaplandığı harika manzaralara şahit olabilirsiniz.

Mela Chiraghan: Mela Shalamar (Işık Festivali) olarak da bilinen festival Pencap’ın ünlü şairlerinden Şah Hüseyin’in ölüm yıldönümünü anmak için haziran ayında kutlanan üç günlük bir festivaldir. Şalimar Bahçeleri’nde kutlanan festivalde yerel ağıtlar ve bir dizi kültürel ögeleri bulabilirsiniz.

Dünya Sahne Sanatları Festivali: Her sonbaharda -özellikle Kasım ayında- düzenlenen festival Alhamra Sanat Konseyi’nde düzenlenir. Bu on günlük festivalde müzikaller, tiyatrolar, konserler ve dans gösterileri yer alıyor.

Ulusal At ve Sığır Festivali: Kasım ayının üçüncü haftasında düzenlenen bu beş günlük festivalde çeşitli ırklara sahip sığırların danslarını, dövme şovlarını, halk müziğini ve oyunlarını görebileceğiniz gibi birbirinden ilginç at şovlarını da izleyebilirsiniz.

Uyarı: Her festivalin tarihi yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Lahor Resmi Tatiller

1 Ocak: Yılbaşı

5 Şubat: Kaşmir Günü

23 Mart: Pakistan Günü

1 Mayıs: İşçi Bayramı

15 - 18 Haziran: Ramazan Bayramı

14 Ağustos: Bağımsızlık Günü

22 - 23 Ağustos: Kurban Bayramı

20 - 21 Eylül: Aşure Günü

20 Kasım: Hz. Muhammed’in Doğum Günü

25 Aralık: Muhammed Ali Cinnah’ın Doğum Günü

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Lahor İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 15

Ambulans: 115

İtfaiye: 16

Lahor Para Birimi

Lahor’da para birimi olarak Pakistan’ın resmî para birimi olan Pakistan rupisi kullanılmaktadır. 1 Türk lirası yaklaşık olarak 25 Pakistan rupisine tekabül etmektedir.

*Kur bilgisi temmuz 2018’de güncellenmiştir.

Lahor’un Resmi Dili

Pakistan’ın Urduca ve İngilizce olmak üzere iki resmî dili vardır. Pencap Bölgesi’nde yer alan Lahor’da kullanılan en yaygın dil ise Pencap dilidir. Lahor nüfusunun yaklaşık %87’si Pencap lehçesiyle konuşmaktadır.

Lahor Saat Farkı

Lahor ile Türkiye arasında 2 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır. Türkiye’de saatler 12.00’yi gösterirken Lahor’da saat 14.00’tür.

Lahor Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type H / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 13oC
  • Şub 16oC
  • Mar 21oC
  • Nis 27oC
  • May 31oC
  • Haz 33oC
  • Tem 31oC
  • Agu 30oC
  • Eyl 30oC
  • Eki 26oC
  • Kas 20oC
  • Ara 14oC

Kısa Kısa

Nüfus: 9.500.000 / Dil: Urduca, İngilizce, Pencabi / Para Birimi: Pakistan Rupisi / İklim: Yarı Kurak İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün