Google+

Arama formu

Lahor

Pakistan’ın en büyük ikinci kenti olan Lahor’da gezilip görülmesi...
Devamı oku
Pakistan’ın en büyük kentlerinden Lahor, Pencap Eyaleti’nin...
Devamı oku
Lahor, Pakistan’ın doğusundaki Pencap Eyaleti’nde yer almaktadır. Aynı...
Devamı oku
Lahor yıl içinde beş farklı mevsimin yaşandığı yarı kurak bir iklime...
Devamı oku
Türkiye’den Lahor’a direkt uçuş bulabilirsiniz. Yaklaşık 5,5 saatlik...
Devamı oku
Lahor’da her bütçeye hitap eden konaklama alanları bulmak mümkün....
Devamı oku
Lahor çok çeşitli bir şehir içi ulaşım sistemine sahiptir. Gajju Mata’...
Devamı oku
Pakistan birçok kültür ve inanca ev sahipliği yapmaktadır. Buradaki...
Devamı oku
Pakistan her ne kadar tutucu bir kültüre sahip olsa da gece hayatı...
Devamı oku
Pakistan’ın en zengin kültüre sahip şehri Lahor yıl boyunca birçok...
Devamı oku
Lahor ile Türkiye arasında 2 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır....
Devamı oku
Lahor’da para birimi olarak Pakistan’ın resmî para birimi olan Pakistan...
Devamı oku
Pakistan’ın Urduca ve İngilizce olmak üzere iki resmî dili vardır....
Devamı oku
1 Ocak: Yılbaşı 5 Şubat: Kaşmir Günü 23 Mart: Pakistan Günü 1...
Devamı oku
Polis: 15 Ambulans: 115 İtfaiye: 16
Devamı oku
Lahor’da Pakistan alışveriş yaşamına dair önemli tecrübeler kazanacağınız...
Devamı oku
wikimedia.org Güney Asya’nın en çeşitli ve lezzetli mutfaklarından biri...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 PKR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 13℃
Şub 16℃
Mar 21℃
Nis 27℃
May 31℃
Haz 33℃
Tem 31℃
Ağu 30℃
Eyl 30℃
Eki 26℃
Kas 20℃
Ara 14℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 9.500.000 / Dil: Urduca, İngilizce, Pencabi / Para Birimi: Pakistan Rupisi / İklim: Yarı Kurak İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Lahor Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lahor Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pakistan’ın en büyük kentlerinden Lahor, Pencap Eyaleti’nin başkentidir. Yaklaşık 14 milyonluk nüfusuyla ülkenin en canlı şehirlerindendir. Hareketli çarşıları ve Babür İmparatorluğu döneminden kalma güzel mimarisiyle dikkat çeken Lahor, asırlardır bölgenin ana cazibe merkezlerinden biridir. Karaçi’den sonra ülkenin en kalabalık ikinci kentidir. Pencap Eyaleti’nin tarihî kültür merkezi olmakla birlikte ülkenin en ilerici ve kozmopolit şehirlerinden biridir.

Tanıtım Videosu:

Lahor Gezilecek Yerler

Lahor Gezilecek Yerler

Pakistan’ın en büyük ikinci kenti olan Lahor’da gezilip görülmesi gereken onlarca destinasyon bulunuyor. Yüzlerce yıllık tarihe sahip kent farklı medeniyetlerden kalma birçok esere sahiptir. Bir zamanlar Babür İmparatorluğu’na başkentlik yapan Bahçeler Şehri Lahor’un renkli yaşamına hazır olun.

Lahor Nerededir?

Lahor, Pakistan’ın doğusundaki Pencap Eyaleti’nde yer almaktadır. Aynı zamanda Pencap’ın başkenti olan Lahor, 9 milyonu aşkın nüfusuyla ülkenin en büyük ikinci şehridir.

Lahor’a Ne Zaman Gidilir?

Lahor’a Ne Zaman Gidilir?

Lahor yıl içinde beş farklı mevsimin yaşandığı yarı kurak bir iklime sahiptir. Kentte kısmen muson iklimi de hakimdir. Kasımdan şubata kadar sisli bir kış dönemi geçirir. Şubattan nisana kadar ise güzel bir bahar dönemine sahiptir. Lahor yaz aylarını nisan ve haziran ayları arasında yaşar. Temmuzdan eylül ayına kadar ise yağmurların hâkim olduğu muson iklimi görülür. Eylülden kasıma kadarki sürede ise kuru bir sonbahar ikliminden söz edebiliriz.

Lahor’a Nasıl Gidilir?

12608296.jpg

Türkiye’den Lahor’a direkt uçuş bulabilirsiniz. Yaklaşık 5,5 saatlik yolculuğun ardından Allama Iqbal Uluslararası Havaalanı’na ulaşabilirsiniz. Havalimanından kent merkezine ulaşmak için minibüs ve otobüsleri kullanabilirsiniz.

Lahor şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Lahor’da Nerede Kalınır?

Lahor’da Nerede Kalınır?

Lahor’da her bütçeye hitap eden konaklama alanları bulmak mümkün. Burada ziyaretçilerin kalabileceği üç ana bölge bulunuyor. Old Town bölgesi bunlardan biridir. Burada veya yakınlarda konaklayarak tüm tarihi mekânlara yürüme uzaklığında olabilirsiniz. Ancak bu bölgede akşam eğlencelerinin sınırlı olduğunu bilmenizde fayda var. Bir minibüsle eğlence mekânlarına da kolaylıkla erişebilirsiniz. Güvenli konaklama için bir diğer seçenek ise Mall Road’da bulunan zincir otellerdir. Old Town’daki turistik mekânlar ile gece hayatına eşit uzaklıkta bulunan bu bölgede daha hareketli ve kaliteli bir konaklama fırsatı elde edebilirsiniz. Eğer havalimanına ve alışveriş merkezlerine yakın bir noktada konaklamak istiyorsanız en güzel bölgeler Gulberg ve Defense bölgeleridir. Kaliteli restoranlara sahip bu bölgeler dışında da çeşitli oteller bulabilirsiniz. Ancak bu üç ana bölge dışındaki yerlerden turistik noktalara ve eğlence merkezlerine gitmek için uzun süren trafiklerde kalabilirsiniz. Şehir trafiğinin en az olduğu zaman pazar sabahlarıdır. Lahor’da konaklama tesisleri olarak oteller ve pansiyonlar yaygındır. Oteller pansiyonlara göre biraz daha pahalı olsa da genellikle batı tarzı tuvaletlere sahip ve daha temizdir.

Booking.com

Lahor Şehir İçi Ulaşım

Lahor Şehir İçi Ulaşım

Lahor çok çeşitli bir şehir içi ulaşım sistemine sahiptir. Gajju Mata’dan Shahdara’ya uzanan Lahore Metro Bus System kentin ilk hızlı otobüs geçiş sistemidir. 27 kilometrelik güzergâh boyunca 27 istasyon arasında çalışan 45 adet otobüs bulunmaktadır. Türkiye’nin katkılarıyla 2013 yılında yapılan bu metrobüs sistemi İstanbul’dakinin bir kopyasıdır.

Lahor Mutfağı

Lahor Mutfağı

Pakistan birçok kültür ve inanca ev sahipliği yapmaktadır. Buradaki her şehir kendine has tatları ile tanınır. Zengin kültürel mirasa sahip Lahor da bu kentlerden biridir. Lahor yemekleri diğer şehirlerden nispeten farklıdır. Pakistanlılar genellikle sığır eti, kuzu, tavuk, balık ve sebzelerin yanı sıra mandıra yiyecekleri tüketiyor. Lahor mutfağında Orta Asya, Kuzey Hindistan ve Orta Doğu mutfaklarının etkisi görülür. Çin yemeklerinin de oldukça yaygın olduğu kentin mutfağında Babür etkileri de hissedilmektedir. Karaçi baharatlı yemekleriyle bilinirken Lahor’da baharatlar için ortalama bir tolerans bulunuyor.

Lahor Gece Hayatı 

Lahor Gece Hayatı 

Pakistan her ne kadar tutucu bir kültüre sahip olsa da gece hayatı Lahor gibi metropol şehirlerde oldukça popülerdir. Gece hayatı denildiğinde akla birçok bar, gece kulübü, pub ve parti gelir. Ancak Lahor’da bu tarz bir gece hayatı olmadığını söylemeliyiz. Pakistan’da alkol kullanımı yasal değildir. Batı’daki yetişkinlere hitap eden gece hayatı etkinlikleri, Lahor’da kendine özgü şekilde hayat bulmuştur. Kentteki gece hayatı barlar ve kulüpler yerine güneş battıktan sonra canlanan restoranlarda, popüler yemek sokaklarında ve çarşılarda devam ediyor. Yerel lezzetlere sahip ünlü kafelerden Zouk, sufi ve gazel gibi geleneksel müzik türlerinin canlı olarak sahnelendiği Peeru’s gibi kafeler iyi birer seçenektir. Lahor’da Müslüman olmayanlar için alkol tüketiminde herhangi bir kısıtlama yapılmazken en büyük problem alkole güvenli bir şekilde ulaşabilmektir. Aynı durum partiler için de geçerlidir. Lahor’da eğlence partisi bulmak için biraz çabalamanız gerekecek. Genellikle zenginlerin ve elit sınıfın katılabildiği nadir yeraltı partileri bulunuyor.

Lahor Festivalleri

Lahor Festivalleri

Pakistan’ın en zengin kültüre sahip şehri Lahor yıl boyunca birçok festivale ev sahipliği yapıyor. Basant ve Mela Chiraghan kentin en popüler festivalleridir. Şehir merkezinde ve kırsallarda kutlanan birbirinden ilginç diğer festivalleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Basant: Kentin en büyük ve en bilinen festivali Basant baharın gelişinin kutlandığı bir festivaldir. Her yıl şubat ayında düzenlenen bu festivalde gökyüzünün uçurtmalarla kaplandığı harika manzaralara şahit olabilirsiniz.

Lahor’da Alışveriş

Lahor’da Alışveriş

Lahor’da Pakistan alışveriş yaşamına dair önemli tecrübeler kazanacağınız çeşitli alışveriş seçenekleri bulunuyor. Elektronikten giyime, kozmetikten gıdaya birçok ürünü elde edebileceğiniz çeşitli çarşılara ve alışveriş merkezlerine sahiptir.

Lahor Saat Farkı

Lahor ile Türkiye arasında 2 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır. Türkiye’de saatler 12.00’yi gösterirken Lahor’da saat 14.00’tür.

Lahor Para Birimi

Lahor’da para birimi olarak Pakistan’ın resmî para birimi olan Pakistan rupisi kullanılmaktadır. 1 Türk lirası yaklaşık olarak 25 Pakistan rupisine tekabül etmektedir.

*Kur bilgisi temmuz 2018’de güncellenmiştir.

Lahor’un Resmi Dili

Pakistan’ın Urduca ve İngilizce olmak üzere iki resmî dili vardır. Pencap Bölgesi’nde yer alan Lahor’da kullanılan en yaygın dil ise Pencap dilidir. Lahor nüfusunun yaklaşık %87’si Pencap lehçesiyle konuşmaktadır.

Lahor Resmi Tatiller

1 Ocak: Yılbaşı

5 Şubat: Kaşmir Günü

23 Mart: Pakistan Günü

1 Mayıs: İşçi Bayramı

15 - 18 Haziran: Ramazan Bayramı

14 Ağustos: Bağımsızlık Günü

22 - 23 Ağustos: Kurban Bayramı

20 - 21 Eylül: Aşure Günü

20 Kasım: Hz. Muhammed’in Doğum Günü

25 Aralık: Muhammed Ali Cinnah’ın Doğum Günü

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Lahor İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 15

Ambulans: 115

İtfaiye: 16