Google+

Arama formu

Lahor Gezilecek Yerler

Lahor Gezilecek Yerler
citysnapes.files.wordpress.com

Pakistan’ın Pencap Eyaleti'nin başkenti ve ülkenin kültürel merkezi Lahor; Babür İmparatorluğu döneminden kalma görkemli tarihi yapıları, koloni döneminde kurulmuş prestijli müzeleri ve etkileyici parklarıyla Güney Asya’nın önemli duraklarındandır.

Lahor gezilecek yerler:

Lahore Fort (Lahor Kalesi)

Lahor lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Heritage Luxury Suites, Pearl Continental Hotel, Lahore, Corporate Inn. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel One Downtown, Lahore, Hotel One Gulberg gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotel One The Mall, Live inn otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lahor aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Lahor Gezilecek Yerler-1
wikimedia.org

“Shahi Qila” olarak da bilinen Lahor Kalesi, Lahor’un Eski Şehir bölgesinde, Pakistan’ın en büyük şehir parklarından biri olan Iqbal Park içerisinde konumlanır. Görkemli yapı 1556 – 1605 yılları arasında, Babür İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir. Türk – İslam mimarisinin en güzel örneklerinden biri kabul edilen Lahor Kalesi, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

 • Adres: Fort Rd, Lahore, Pakistan
 • Telefon: +92 300 7591933
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Cuma: 24 saat açık / Cumartesi – Pazar: Kapalı
 • Giriş ücreti: 200 Rupi

Badshahi Mosque (Badshahi Camii)

Lahor Gezilecek Yerler-2
mosthdwallpapers.com

Badshahi Camii, 1671 – 1673 yılları arasında, Babür şahlarının altıncısı Evrengzib (I. Alemgir Şah) tarafından inşa ettirilmiştir. Eski Şehir içerisinde Lahor Kalesi’nin karşısında yer alan Badshahi Camii,  Pakistan’ın en büyük ikinci ve dünyanın en büyük beşinci camisi olma özelliğine sahiptir. Günümüzde, görkemli mimari yapısı ve tarihi değeri ile Lahor’un en önemli simgesi haline gelmiştir.

 • Adres: Old City, Lahore, Pakistan
 • Ziyaret saatleri: Her gün 08.00 – 20.00

Wazir Khan Mosque (Vezir Han Camii)

Lahor Gezilecek Yerler-3
tribune.com.pk

Çini süslemeleri ile ünlü Vezir Han Camii, Babür İmparatorluğu hükümdarı Şah-ı Cihan döneminde, 1635 yılında inşa edilmiştir. Saray doktoru ve Lahor valisi Vezir Han olarak bilinen Shaikh Ilam-ud-din Ansari tarafından yaptırılan cami, halk tarafından Vezir Han Camii olarak adlandırılmıştır. Camii, Babür döneminin en güzel çini süslemelerini içinde barındırır.

 • Adres: Shahi Guzargah, Lahore, Pakistan
 • Ziyaret saatleri: Her gün 05.00 – 18.00

Lahore Museum (Lahor Müzesi)

Lahor Gezilecek Yerler-4
wikimedia.org

Lahor Müzesi, 1865 yılında Britanya Hindistanı veya Britanya Rajı olarak adlandırılan koloni döneminde kurulmuştur. Yılda 250.000’den fazla ziyaretçi ağırlayan Lahor Müzesi, Pakistan’ın en büyük müzesidir. Müze koleksiyonunda Babür İmparatorluğu ve koloni dönemi kültürlerini gözler önüne seren İslam eserleri, eski el yazmaları, yerel kostümler, heykeller sergilenir.

 • Adres: Mall Rd, Lahore, Pakistan
 • Ziyaret saatleri: Pazar – Perşembe: 09.00 – 17.00 / Cuma: Kapalı
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Shalimar Gardens (Shalimar Bahçeleri)

Lahor Gezilecek Yerler-5
typepad.com

1640’lı yıllarda inşa edilen Babür bahçe kompleksi Shalimar Bahçeleri, Lahor şehir merkezinin yaklaşık 5 kilometre kuzeydoğusunda yer alır. Dünyanın en ünlü bahçelerinden biri olan görülmeye değer Shalimar Bahçeleri, UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

 • Adres: G. T. Road, Lahore 54000, Pakistan
 • Ziyaret saatleri: Her gün 07.00 – 24.00

Jahangir’s Tomb (Cihangir Türbesi)

Lahor Gezilecek Yerler-6
summitpost.org

Cihangir Türbesi, 1605 ve 1627 yılları arasında Babür İmparatorluğu’nun dördüncü hükümdarı olan Cihangir’in onuruna yapılmıştır. Cihangir’in ölümünün üzerine eşi Nur Jahan, Cihangir’in Lahor’un en sevdiği yerine defnedilmesi gerektiğine karar vermiş ve bunun üzerine bir türbe inşa ettirmiştir. Cihangir Türbesi, İslam ve Babür mimarisinin en etkileyici örneklerinden biridir.

 • Adres: Tomb Circular Walk, Shahdara, Pakistan

Faqir Khana Museum (Fakir Khana Müzesi)

Lahor Gezilecek Yerler-7
wikimedia.org

Fakir Kahana Müzesi, Bhatti Kapısı’nın 500 metre içerisinde, 18. yüzyıldan bu yana Lahor’da yaşayan Fakir ailesinin evinde konumlanır. Fakir ailesinin oluşturduğu koleksiyonun sergilendiği müze, içinde barındırdığı 13.000’den fazla sanat eseriyle Güney Asya’nın en büyük özel müzesi olarak kabul edilir.

 • Adres: Hakiman Bazar, Lahore, Pakistan
 • Telefon: +92 42 7660645

Minar-e-Pakistan (Pakistan Minaresi)

Lahor Gezilecek Yerler-8
paktravel.net

Pakistan Kulesi olarak da bilinen minare, Lahor Kalesi’ne de ev sahipliği yapan ülkenin en büyük şehir parklarından biri Iqbal Park içerisinde yer alır. 1968 yılında yapımı tamamlanan minare 62 metre uzunluğundadır. Mimar Nasreddin Murat-Khan’ın dizayn ettiği yapı bir modern İslam mimarisi örneğidir. Şehre gelen ziyaretçilerin önünde fotoğraf çektirmek için sıraya girdiği Pakistan Minaresi, günümüzde Lahor’un en popüler turistik noktalarındandır.

 • Adres: Circular Road, Lahore, Pakistan

Alhamra Art Center (Elhamra Sanat Merkezi)

Lahor Gezilecek Yerler-9
dostpakistan.pk

Lahor’un modern şehir bölgesinde, Mall Road üzerinde yer alan Elhamra Sanat Merkezi, Elhamra Sanat Konseyi tarafından 1992 yılında kurulmuştur. Mimar Nayyar Ali Dada’nın dizayn ettiği modern mimariye sahip yapı, 1998’de Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne layık görülmüştür. Lahor’un en geniş modern ve çağdaş sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Elhamra Sanat Merkezi’nde, Pakistanlı sanatçıların eserleri sergilenmektedir. Merkezde ayrıca dönemsel olarak müzik dinletileri ve tiyatro gösterileri düzenlenmektedir.

 • Adres: 68 Mall Rd, Lahore, Pakistan
 • Telefon: +92 341 1897110
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Lahore Zoo (Lahor Hayvanat Bahçesi)

Lahor Gezilecek Yerler-10
ilahore.com

1872 yılında kurulan Lahor Hayvanat Bahçesi, Güney Asya’nın en büyük hayvanat bahçelerinden biridir. Ayrıca, Viyana, Londra ve Hindistan hayvanat bahçelerinden sonra dünyanın en eski dördüncü hayvanay bahçesidir. Günümüzde Lahor Hayvanat Bahçesi, 136 türe ait yaklaşık 1400 canlıya ev sahipliği yapar. Lahor Hayvanat Bahçesi’nde kaplan, fil, zürafa, geyik, maymun, timsah, yılan ve su aygırı gibi sayısız canlıyı görmek mümkündür.

 • Adres: 90 Shahrah-e-Quaid-e-Azam,Mall Road,Lahore 54000, Pakistan
 • Telefon: +92 42 36314684
 • Giriş ücretleri: Tam 40 Rupi / İndirimli  20 Rupi
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

​Lahor gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.