Google+

Arama formu

Puno Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Puno Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Peru’nun güney doğusunda yer alan Puno şehri, muhteşem bir doğa manzarası sunan Titicaca Gölü’nün sahilinde kurulmuştur. Her ne kadar tropikal özelliklere sahip bir ülkede yer alsa da, şehrin deniz seviyesinden 3.800 metre yüksekte yer alması, hava şartlarını sertleştirmektedir. Ama yine de özellikle son yıllarda doğasının, kültürel etkinliklerinin, tarihi yapılarının ve kolonyal mimarisinin etkisiyle turistlerin yoğun ilgisi görülmektedir.

Puno şehrinin resmi tarihi 1600’lü yıllara dayanmaktadır. 1668 yılında kraliyet temsilcilerinden Pedro Antonio Fernandez de Castro tarafından Paucarcolla eyaletinin başkenti olarak kurulmuştur. İlk ismi “San Juan Bautista de Puno” olan şehir sonraları İspanya kralı II. Charles’ın anısına “San Carlos de Puno” olarak anılmaya başlamıştır. Bu dönemlerde şehre İspanyol halkının faydalanması için, kolonyal mimari özellikleri gösteren pek çok kilise inşa edilmiştir.

Puno şehrine tundra iklimi hâkimdir. Her ne kadar ülke olarak tropikal bir bölgede bulunsa da, Puno’nun deniz seviyesinden yaklaşık 4000 metre yüksekte olması, hava şartlarını soğutmaktadır. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 8.4 derecedir. Haziran-ağustos ayları arasında yaşanan kış mevsiminde özellikle gece saatlerinde sıcaklıklar 0 derece ve altında seyreder. Anca tüm bu durum şehirde sürekli güneş ışığı olmasını etkilememektedir. Gündüzleri şapkayla dolaşmanız tavsiye edilir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=csP0LYi6ZiM