Donji Milanovac Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Donji Milanovac, Tuna Nehri kıyısında yer alır. Sırbıstan’ın Bor ilçesine bağlı olup Đerdapa'nın merkezinde, M 25/1 ana yolu (Požarevac - Kladovo) ve bisiklet yolu "Euro velo 6" üzerinde bulunan bir köydür. 

Geniş bir şehir parkı ve Tuna Nehri kıyısındaki mesire yerleri ile modern bir görünüme sahiptir. Merkezinde bir uluslararası liman ve uluslararası yolcu trafiği için bir sınır geçişi bulunmaktadır. Donji Milanovac'in hemen yakınında bulunan “Lepenski vir” adlı arkeolojik alan yıl boyunca ziyaretçi çekmektedir.

Kasabanın nüfusu yaklaşık 2.410 civarındadır. Kasabanın adı "Aşağı Milanovac” anlamına gelmektedir, ayrıca kasabanın adı 100.000 gülün kasabası anlamına gelen “town of 100,000 roses”dır. Đerdap milli parkının yönetim ofisi burada yer alır.

Donji Milanovac Gezilecek Yerler

Lepenski Vir

Arkeolojik sit alanı olan Lepenski vir, 1965 yılında, Tuna Nehri'nin kıyısında keşfedilmiştir ve Donji Milanovac'a 15 km uzaklıktadır.  Sırbistan topraklarındaki bu keşif, arkeoloji alandaki en önemli buluntulardan biriydi. Lepenski Vir kültürü yaklaşık 8000 yaşındadır ve hakkındaki bilgiler tam olarak anlaşılamamıştır. Adını ise bulunduğu yerden almıştır.

Bazı önemli bulgular Lepenski Vir’i diğer tarih öncesi kültürlerden ayırır. Burada insanlar yaklaşık 2.000 yıl yaşadılar ve o zamanlarda avcı-toplayıcılıktan örgütlü bir sosyal ekonomik topluluğa evrimsel bir yol kat ettiler.

Lepenski Vir sakinleri bu bölgedeki ilk şehir planlamacıları ve inşaatçılarıydılar, çünkü ahşap iskeleti, yaprakları ve vahşi hayvanların derileriyle kaplı ancak yamuk şekillerdeki evler yaptılar. Evlerde bir şömine, küçük bir sunak ve tanrılarını temsil eden taş heykeller vardı. Bu mimari Lepenski Vir'i dünyadaki tanınmış bir arkeolojik alan haline geldi çünkü Avrupa'daki mimari sanatının en eski örneğini temsil ediyor.

Lepenski Vir, bugün en büyük ve en önemli Mezolitik ve Neolitik arkeolojik alanlardan birini temsil ediyor. Djerdap Boğazı'ndaki Tuna'nın sağ kıyısında yer almaktadır. Tuna’nın adını taşıyan bu bölge, tarih öncesi en önemli ve en karmaşık kültürlerden birine ev sahipliği yapmıştır. Kazılar sırasında, MÖ 6500 - 5500 arası dönemde inşa edilen yedi ardışık yerleşim yeri ve 136 bina keşfedilmiştir.

Lepenski Vir Ziyaret saatleri:

Ocak:  10 – 15.00 arasında,  Şubat: kapalı; Mart: 9 – 17.00; Nisan: 9.00 - 19.00,  Mayıs - Ağustos: 9.00 - 20.00; Eylül 9-19.00; Ekim: 9-18.00; Kasım: 9-17.00; Aralık: 10 – 15.00 arasındadır. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Rajko Mağarası

Rajko'nun mağarası, 19. yüzyılın sonunda ünlü Sırp coğrafyacı Jovan Cvijić tarafından keşfedilmiştir. Şu anda bildiğimiz kadarıyla Rajko Mağarası'nın koridorları 2 km'den uzundur. Mağara içi; nehir ve kuru seviye olmak üzere iki seviyeye ayrılıyor. Somut patika, Küçük ve Büyük Organları geçen geniş Konser ve Kirpi Salonları ve Hung Hajduk Rajko'dan Tub Hall'a gider. Sonra Altar, Hayaletler, Şelale Salonu, Mezarlar Salonu, Kış Masalı ve Kristal Salon olarak adlandırılan bölümlerden oluşur.
Rajko mağarası Majdanpek'e 2,5 km uzaklıktadır. Mağaraya Mali Pek Nehri kıyısı ve Veliki Zaton yapay gölü boyunca asfalt yolla ulaşabilirsiniz. Belgrad'a 200 km uzaklıktadır. 6 numaralı otobüs hattı her gün Belgrad - Majdanpek güzergahında faaliyet göstermektedir.

Beli Izvorac

Doğal bir anıt olan Beli Izvorac; 'tüf birikimi' sonucu oluşan jeomorfolojik bir yapıdır. Bu doğal mükemmelliğin korunması nedeniyle oldukça önemlidir. Beli izvorac vadisinde birbiri ardına farklı yaş birikintileri bulunan iki tüf birikimi vardır. Bu doğa anıtını oluşturan su yolunun Beli İzvorac'ın akış aşağısında oluşan tüf katmanlarında birçok şekil, fenomen ve süreç görülebilir.

Nispeten küçük bir alanda oluşan 16 m yüksekliğinde bir şelale bulunmaktadır. Şelalenin altında, her iki tarafta açık, 13 m uzunluğunda, 4 m genişliğinde bir mağara kanalı oluşumu mevcuttur. Tüfün mağarada birikimi, saf beyaz sarkıtlar oluşturmuştur. Jeomorfolojik verilere dayanarak, bu bölge 'Sırp coğrafi miras envanterine' dahil edilmiştir.