Niş Mutfağı

kuhinja1.jpg

Niš bir yemek cennetidir. Niş’in Balkan yarımadasında popüler olan peynir veya kıyma ile doldurulmuş bir çeşit yağlı, phyllo denen böreği meşhurdur. Bir peynirli böreğe benzer, ancak daha yağlı ve daha güçlü bir tada sahiptir. Bazı satıcılar elma, ıspanak veya patates böreği gibi diğer çeşitlerini de satar. Yani et ve peynir sadece bir kombinasyondur.

Shopskasalatası ise geleneksel bir Bulgar salatasıdır ancak Niš'te bulunabilecek bir diğer olağanüstü ama sade yemektir. Kıyılmış domates, salatalık, soğan, yağ, az miktarda tuz ve cömert beyaz peynirlerden oluşur. Kullanılan yerel beyaz peynir, genellikle batıda bulunan beyazlar peynire göre daha az keskindir. Tariflere sahip çoğu sitede basitçe salamura koyun peyniri olarak adlandırılır ve Fransızların benzer beyaz peynir yaptıkları bilinmektedir. Diğer bir yerel marka ise 'kaos' veya 'pandemonium' anlamına gelen 'Urnebes' salatası; temelde karabiber, sarımsak ve bazen de susam ile karıştırılmış yağda krem ​​peynirden oluşur.

"Balkan Burger" olarak adlandırılan Pljeskavica da her yerde bulunur. Tipik olarak, baharatlı kıyma, domuz eti ve kuzudan oluşan bir karışım içerir. Nerede bulunduğuna bağlı olarak bir çörek, pide ekmeği veya tek başına bir tabakta servis edilebilir. Genellikle soğan, kırmızı biber bazlı bir sos eşlik eder ve fast-food satıcıları durumunda, ona eşlik etmek için çeşitli soslar bulabilirsiniz.

Chevapchichi, benzer şekilde baharatlı kıyma, domuz eti ve kuzudan yapılır. Karışım 2 ila 3 inç uzunluğunda bir sosis şeklinde oluşturulur ve soğan ve kırmızı biber bazlı bir sos ile servis edilir. Bazen kolay, elde tüketim için pide arasında servis edilir. Diğer favoriler arasında Sırpların muhteşem bir iş çıkardığı pizzalar ve çeşitli makarnalar yer alıyor.

Vejetaryenler Sırbistan'da yakın zamana kadar neredeyse tamamen ihmal edilmişti, ancak şimdi çoğu restoran vegan menüler sunuyor. Genellikle yerel restoran sahiplerinin yardımı ile, veganlar Niş’te daha fazla az yaşayabilir. Geleneksel oruç sürelerine, özellikle Nisan ayında, birçok restoranın bazı spesiyaliteler de dahil olmak üzere, balık ve hayvansal olmayan yiyecekler sundukları Ortodoks Paskalya tatillerini akılda bulundurmakta fayda var.