Niş Şehir İçi Ulaşım

7.jpg

Niş’te şehir merkezine, otobüs veya tren istasyonlarından ya da çoğu otel ve hostelden yürüyerek kolayca ulaşılabilir. Tüm şehirde herhangi bir yöne yürümek en az iki ya da üç saatinizi alabilir. Niš'in küçük bir vadide bulunduğunu ancak tepelerle çevrili olduğunu unutmamak gerekir.

Şehir içi otobüsleri kullanmaya karar verirseniz, Niš’in iyi bir otobüs hattı mevcut. Çoğu otobüsün yönlerini belirten açık işaretleri var ve neredeyse hepsi bir noktada merkez şehir meydanında, Kalenin yakınında ya da ondan beş dakika uzaklıktaki King Alexander Meydanı'nda, Hukuk Fakültesi ve Ordu Karargah binasının yanında durakları bulunuyor. Otobüslerde bilet satıcısı olduğu için ücreti ödemek zorunda kalacağınızı unutmayın. Şehir bölgesindeki A noktasından B noktasına bir tur için geçerli olan tek bir bilet 60 RSD’dir. Haftalık ve aylık biletler de çoğu otobüs durağının yakınında bulunan küçük bilet dükkanlarında indirimli fiyatlara bulabilirsiniz.

Eğer kendi araba ile geliyorsanız yada araba kiralamayı düşünüyorsanız otel veya hostel otoparklarını kullanmanız önerilir. Otoparklar; şehir merkezinde iki bölgede, yaklaşık 0.25-0.35 EUR/saat ücrete tabidir. Şehirde park için üç bölgeyi ayıran net trafik işaretleri vardır (sarı - Ekstra bölge, maksimum 1 saat; kırmızı - Bölge 1, 2 saate kadar; yeşil - Bölge 2, 3 saate kadar). Sürücüler bu otopark kurallarına dikkat ederek tarih ve saati işaretlemesi ve kartı trafik görevlisinin görebilmesi için arabanın ön camına bırakması beklenir. Bu kartın ücretini herhangi bir gazete dükkanında ödeyebilirsiniz. Alternatif olarak, cep telefonunuzu kullanarak ödeme yapabilirsiniz (Bölge 1 için 9181’e, Bölge 2 için 9182’ye, ek bölge için 9180 SMS gönderin). Ödeme yapılmaması, 12 EUR para cezasına neden olabilir. Sarı işaretli park yerine park ederseniz (engelliler, polis için ayrılmış yer vb.) aracınız 100 EUR 'ya kadar bir ceza ile çekilebilir.