Hırvat mutfağı da ülkenin tarihi gibi çok renklidir. Farklı millet ve kültürlerin etkilerini ve izlerini ülke mutfağında görmek mümkündür. Antik Yunan, Roma İmparatorluğu, İtalyanlar, Türkler ve Fransızlar Hırvat mutfağının ve kültürünün renkliliğini sağlayan başlıca bileşenlerdir. Günümüzde Hırvat mutfağı iç ve kıyı olarak kategorize edilebilir. Kıyılarda daha çok Akdeniz mutfağı ve lezzetleri yaygınken, iç kısımlarda ise karasal lezzetler hakimdir. Ancak Hırvatistan’ın neresinde yemek yerseniz yiyin, her zaman taze, mevsiminde ve organik sebze meyveler yiyeceğinizden emin olabilirsiniz. Pršut isimli kurutulmuş jambon, paški sir isimli koyun peyniri, ispod peke isimli güveçleri, pašticadaisimli daha yahnileri ve crni rižot isimli siyah pirinç risottoları çok meşhurdur.

Popüler restoranlar

Villa Spiza: Yerlilerin de favorisi olan bu restoranda Dalmaçya mutfağından lezzetleri uygun fiyata tadabilirsiniz.

Bajamont: Saray duvarlarının içinde kalan bu küçük restoranda anneannenizin evindeymiş gibi hissedeceksiniz. Günlük menü hazırlanan restoranda Hırvat ev yemeklerinin en lezzetlilerini tadabilirsiniz.

Diğer restoranlar: Paradigma, Sperun, UJE Oil Bar, Konoba Stare Grede, Konoba Marjan.

Bahşiş

Split restoranlarının bazılarında hesabın yüzde 12-15 arasındaki oran faturaya eklenebilir. Eğer eklenmemişse siz kendi arzunuza göre yüzde 10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.