St. Thomas

St Thomas Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göğe uzanan keskin uçurumları, kırmızı çatıları, turkuaz renkli denizi ile St Thomas Adası ABD Virgin Adaları’na varış noktalarından birisidir. Lagün manzaraları ile meşhur doğasının yanı sıra bir dalış alanı da olan ada Danimarkalılar tarafından 1600’lerde keşfedilmiş olup cenneti andıran Karayipler’in en popüler yerleşkelerinden birisidir. Buraya gelmek isteyenler genellikle Amerika hattı üzerinden hareket eden uçuşları tercih etmektedirler. Adanın güneybatısına denk düşen havaalanı Cyril E. King Airport’a bölgede bulunan diğer adalardan da uçuşlar gerçekleşmektedir.
St Thomas’a ulaşım noktasında çok daha turistik olan cruise gemisi seçeneği ise turistlerin gözdesidir. Karayipleri kapsayan cruise yolculuklarının en önemli duraklarından birisi olan St Thomas Limanı’nda bilhassa yaz döneminde pek çok gemi görmek mümkündür. Diğer US Virgin Adaları ve British Virgin Adaları ile St Thomas arasında ise günlük feribot seferleri düzenlenmekte olduğunda günübirlik ziyaretlere de oldukça açık olan adanın içinde dolaşmak söz konusu olduğunda ise ilk alternatif yürümek olacaktır. Fakat eğimi yüksek bir ada olan St Thomas yürüyerek ulaşmanın zor ya da yorucu olduğu yerlere turlar düzenleyen pek çok şirket bulunmaktadır.

Aynı zamanda araç kiralama imkânının da bulunduğu adada trafiğin sol taraftan aktığını bilmekte fayda var. Yollarının dar olması sebebiyle hızlı gitmenin tehlikeli olduğu adada bu sebeple oldukça gelişmiş bir trafik uyarı sistemi vardır. Ara ve dar yolların sıklaştığı ya da engebenin arttığına dair pek çok uyarı levhasını adada sürüş yaparken görebilirsiniz. Bu noktada tavsiyemiz bu uyarıları dikkate almanız yönünde olacaktır elbette.

Adayı bu kadar popüler yapan sebeplerden birisi de tartışmasız Karayipler’deki en büyük alışveriş mekânı olmasıdır. Ziyaretçilerin alımlar üzerinde herhangi bir vergi ödemeleri gerekmediğinden fiyatlar oldukça makuldür. Para birimi olarak dolar’ın geçerli olduğu adanın hemen her köşesinde ATM bulmanız mümkündür. Adeta bir alışveriş merkezi gibi hissettiren adada pek çok dükkân, tatil yeri ve restoran kredi kartı ve seyahat çeklerini kabul eder. Hatta bazı mekânlarda kişisel çekler de kabul edilmektedir. Dolayısıyla Karayipler’de uygun fiyatlı alışveriş yapmak arzunuz varsa bile St Thomas’ı ziyaret edebilirisiniz.

St Thomas Nerededir

St Thomas Atlantik Okyanusu’nun batısında yer almaktadır. ABD Virjin Adaları’nın bir parçası olan ada aynı zamanda Karayipler’in en meşhur yerlerinden birisidir.

St Thomas’ta Görülmesi Gereken Yerler

St Thomas Sinagogu: Curaçao Adası’ndan sonra Batı Yarımküre’deki ikinci en eski İbrani tapınağı olan bu sinagog aynı zamanda adanın barış sembolüdür. Şu anki mevcut binanın yapımının 1833 yılına dayandığı bilinse de Yahudilerin 1796 yılına dek uzanan geçmişi sinagogun yapımının daha eskiye uzandığı düşüncesini beraberinde getirmektedir. O yıllarda Danimarka’daki Sefarad Yahudilerinin yaşam alanı olan adada bugün geçmişi o dönemki ailelere dayanan 110 aile ve onların oluşturduğu cemaat hala faaliyet göstermektedir. Tapınağın tabanı İsraillilerin Mısır dışındaki ve çölün üstündeki uçuşlarını sembolize etmek için kumdan yapılmıştır. Sinagogun arda bölümünde ise küçücük bir müze bulunmaktadır.

French Town: 19. yüzyılın ortalarında St-Barthélemy’den St Thomas’a göç eden Fransızların adadaki yerleşkesi olan French Town, limanın batı yakasında yer almaktadır. O dönemden kalma Fransız ruhunu hala koruyan French Town bölgesinde parlak boyalı evler ve mimarisiyle dikkat çekmektedir. Günümüzde balıkçı mahallesi olarak kimlik kazanmış bu bölgede deniz manzaralı iyi restoranlar da bulunmaktadır.

Hull Körfezi: Magens Körfezi’nin kuzey kıyısında ve hemen batısında bulunan Hull Körfezi, Magens’in aşırı hareketli yapısına inat sakinliğin adresidir. Gölgeli dik bir vadi tabanında uzanan Hull Körfezi’nde tek bir tane bulunan eğlenceli restoran barı saymazsak deniz sesi ve gün batımı manzarasından başka bir şey yoktur. Aynı zamanda yerel plaj olan Hull Körfezi balıkçıların demirlediği kıyı olmasının yanı sıra adanın sörf plajı olması ile önemlidir. Burada bulunan restorandan sörf ekipmanları kiralayıp denizin ve dalgaların tadını çıkarabilirsiniz.

Frederick Lutheran Kilisesi: St Thomas adasındaki en eski kilise binası olan bu yapının inşası 1793 yılında tamamlanmıştır. Aynı zamanda Batı Yarımküre’nin en eski ikinci Lutheran Kilisesi binası olan yapı tıpkı sinagog binası gibi Danimarkalılar tarafından yapılmıştır.

Charlotte Amalie Limanı: St Thomas Adası’nın en popüler yerlerinden birisi olan bu liman aynı zamanda pek çok insan için buluşma noktası da olduğundan her daim kalabalıktır. Oldukça güzel bir manzaraya sahip olan adanın kalbi denebilecek limanda birçok yelkenli, bot ve yat bulunmaktadır. Uzaktan yel değirmenlerinin görüldüğü bu bölge tepelerle çevrilidir ve eşine az rastlanır bir güzelliğe sahiptir.

St. Thomas ile İlgili

St. Thomas Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa