Toronto Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kanada'nın en büyük şehri Toronto, yüksek yaşam standardına, düşük suç oranına sahip; temiz, modern ve çok kültürlü yapısıyla gezmeniz gereken şehirlerdendir. Ontario eyaletinin başkentidir ve bu eyalet Kanada'nın İngilizce konuşulan eyaletlerindendir. Ancak şehrin yerlileri Fransızca da bilmektedir. Ontario Gölü'nün kıyısında bulunan şehir Montréal, Ottawa ve Chicago gibi şehirlere de yakındır. Dünyada birtakım en’lerle ünlü olan şehir “Economist Intelligence Unit” ve “Mercer Quality of Living Survey” tarafından dünyanın yaşanılacak en iyi şehirlerinden biri olarak seçildi.

Koloni döneminden önce şehirde Huronlar ve İrokualar olmak üzere iki farklı kabile yaşamıştır. Daha sonra 16. yüzyılda Kanada'ya Avrupa'dan gelen göçmenler yerleşmeye başlamıştır ancak henüz bu dönemde Toronto şehrine yerleşim olmamıştır. Daha sonra 18. yüzyılda Fransızlar bu bölgeyi ticaret yaparken kullanmıştır. 19. yüzyılın başlarında Amerikan Bağımsızlık Savaşı'ndan kaçan Britanyalılar şehre gelip yerleşmiştir. 1813 yılındaki York Savaşı şehrin kaderini değiştiren önemli olaylardan birisi olmuştur. Toronto'da yerleşim hız kazanmıştır ve günümüze kadar gelişip bir metropol olmuştur. 1834'te köleliğin yasaklanması gibi olaylar Kanada'nın hoşgörülü ve çokkültürlü yapısını gösteren önemli olaylardır. Şehirde Afrika'dan gelen göçmenler de Avrupa'dan gelen göçmenler de uyum içerisinde yaşayabilmiştir. Güncel verilere göre de Toronto şehrinin nüfusunun yarısından fazlası göçmendir.

Gelişmiş bir ülke olan Kanada'nın en büyük şehri olan Toronto'da her yıl dünyaca ünlü festivaller, fuarlar, bienaller, konserler olmak üzere birçok etkinlik düzenlenmektedir. Ülkenin en önemli medya ve sinema merkezi olan şehirde televizyon kanalları, film şirketleri, medya kuruluşları bulunmaktadır. Büyük şirketler ve ülkenin borsası olan Toronto Stock Exchange de yine bu şehirde bulunmaktadır. Aynı zamanda Toronto dünyadaki en uzun otoban Trans Canada, dünyanın en büyük şelalesi Niagara, dünyanın en yüksek kulelerinden biri CN Tower'a da ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en uzun sokağı Yonge Street ve  dünyanın en büyük beyzbol sahası da Toronto’da bulunuyor.  

Ontario eyaletinin başkenti, ülke için ticaret ve turizm olarak merkezi bir konumdadır. Şehir gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. Çokkültürlü bir kent olmasına rağmen yaşam oldukça sakin ve güvenlidir. Farklı kültürlerden insanlarla burada tanışabilir, bu toplumlarını mutfaklarını da burada keşfedebilirsiniz. Ayrıca buna bağlı olarak da yıl boyunca farklı kültürlerin festivalleri düzenlenmektedir. Gezilecek pek çok noktası bulunmaktadır ve özellikle çok sayıda alışveriş merkezi de bulunmaktadır. Bu yaşanılası şehir gezip görmek ve dönmek istemeyeceğiniz yerlerden birisidir.

Tanıtıcı Video:
 

 

Yorumlar

TorontoBilgi
21 Mar 2023, Salı - 06:58
Faydalı