Google+

Arama formu

Tunus Şehri

Binlerce yıllık tarihinde çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış olan...
Devamı oku
Afrika’nın kuzeyinde, Akdeniz kıyısında yer alan Tunus’un aynı ismi...
Devamı oku
Tunus şehri içinde ulaşım hiçbir şekilde sorun olmaz. Ülkenin en...
Devamı oku
Tunus şehrinde şehir merkezinden 8 kilometre uzakta Tunis Carthage...
Devamı oku
Türkiye saati (GTM+3) ile Tunus saati (GTM+1) arasında 2 saatlik fark...
Devamı oku
Yeni Yıl: 1 Ocak Kurban Bayramı Tunus Bağımsızlık Günü: 20 Mart...
Devamı oku
Tunus şehri aynı adı taşıyan Tunus ülkesinin başkentidir. Kuzey Afrika’...
Devamı oku
Bir Kuzey Afrika ülkesi olan Tunus’un başkenti olan Tunus şehrinde bir...
Devamı oku
Tunus şehri alışverişseverler için oldukça verimli bir şehir. Şehirde...
Devamı oku
Tunus şehrinde kalacak yer çeşitliliği oldukça fazladır. Medine bölgesi...
Devamı oku
Tunus’ta yazlar oldukça kurak ve sıcaktır. Kışları da yağışlı bir...
Devamı oku
Tunus şehrinde kafelerin yoğunlukta olduğu Habib Bourguiba Bulvarı’nda...
Devamı oku
Tunus şehrinin bağlı olduğu Tunus ülkesinin resmi dili Arapçadır.
Devamı oku
Uluslararası Kartaca Festivali: Temmuz Ağustos aylarında Tunus Medine...
Devamı oku
Polis: 197, Ambulans: 190 İtfaiye: 198’i
Devamı oku
Tunus şehrinin başkent olduğu Tunus ülkesinde para birimi olarak Tunus...
Devamı oku
TUNUS BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: LOT No:4, Av. Hedi KARRAY Centre Urbain...
Devamı oku
Tunus ülkesinde yemekler genellikle Osmanlı ve Fransız mutfaklarından...
Devamı oku
Tunus Şehri, kendisiyle aynı adı taşıyan ülke Tunus’un başkentidir....
Devamı oku
upload.wikimedia.org   Medine Bölgesindeki çarşılar, Zeytouna...
Devamı oku
Tunus’ta her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcuttur. ​Eski Şehir...
Devamı oku
Türkiye'den direkt uçuşlarla Tunus’a ulaşmak mümkündür. Uçuş süresi...
Devamı oku
paradiseintheworld.com   Tunus, güneşi bol, sıcaklığı yüksek olan bir...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TND = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 11.1℃
Şub 10.9℃
Mar 13℃
Nis 15.4℃
May 19.1℃
Haz 23.3℃
Tem 26.4℃
Ağu 26.7℃
Eyl 24.3℃
Eki 20.3℃
Kas 15.6℃
Ara 12.2℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1.056.000 / Dil: Arapça / Para Birimi: Tunus Dinarı / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Tunus Şehri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tunus Şehri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tunus Şehri, kendisiyle aynı adı taşıyan ülke Tunus’un başkentidir. Hak-el Vadi Limanı’nın 12 kilometre güneybatısında ve Tunus Körfezi’ne açılan Tunus Gölü’nün yanında yer alır. Tunus ülkesinin en büyük kenti olan Tunus şehri yönetim, ticaret ve endüstri açısından ülke çapında epey gelişmiştir. Kuzey Afrika’da Akdeniz’e kıyısı bulunan bu şehir Malta Adası’na başta olmak üzere Avrupa ülkelerine o kadar yakındır ki birçok Avrupa şehrinden buraya denizle ulaşmak mümkündür.
Tunus Şehri’nin tarihi, çok eskiye dayanır. Bilindiği kadarıyla önceleri göçebe Berberiler burada yaşamaktaydı. Ege ve Akdeniz’de ticaret yapan Fenikeliler MÖ 1000 yılında Tunus’a ticaret merkezleri kurmaya başlamışlardı. Sonraları MÖ 5. yüzyıl civarında Fenikeliler gelip Tunus’a yerleşmeye başladılar ve Kartaca bölgesine bugünkü tarihi önemini vermiştir. Şehir 6. yüzyılda da Bizans’ın egemenliği altına girmiştir. 16. yüzyılda Tunus, Barbaros Hayrettin Paşa’nın seferi ile Osmanlı hakimiyeti altına girdi. 1830 yılında Fransa’nın Cezayir’i işgal etmesiyle Tunus Avrupa’da iyice önem kazandı. Böylelikle Fransa Tunus’a 1881 yılında asker çıkardı. İki yıl içerisinde de Fransız hakimiyeti tamamıyla başlamış oldu. 78 yıl süren Fransız egemenliği sonucunda Tunus ülkesi 1956 yılında tamamen bağımsız kendi ülkesini kurmuş oldu. Habib Bourguiba öncülüğümde gerçekleşen bağımsızlık mücadelesi sonucunda bugün Tunus Şehri’nde en büyük ve en önemli caddelerden birinin adını almış oldu.

 

Tunus Şehri’nde Gezilecek Yerler

Bir Kuzey Afrika ülkesi olan Tunus’un başkenti olan Tunus şehrinde bir yanda Akdeniz ruhunu hissederken diğer yanda çölün etkisini hissedersiniz. Aynı şekilde bir tarafta Tunus’un geçmişini, geleneklerini görebileceğiniz Medine bölgesi bir diğer tarafta şehrin modern, yeniliklere açık bölümü Habib Bourgiba Bulvarı.

Tunus Şehri Nerededir?

Tunus şehri aynı adı taşıyan Tunus ülkesinin başkentidir. Kuzey Afrika’da bulunur ve Akdeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Hak-el Vadi Limanı’nın 12 kilometre güneybatısında Tunus Gölü’nün yanındadır. Tunus ülkesi, Cezayir’in doğusunda ve Libya’nın batısında bulunmaktadır.

Tunus Şehri’ne Ne Zaman Gidilir?

Tunus’ta yazlar oldukça kurak ve sıcaktır. Kışları da yağışlı bir iklimi olduğu için genellikle ilkbahar aylarında ziyaret edilmesi önerilir. Eğer deniz tatili yapacaksanız hazirana da sarkıtabilirsiniz fakat yazın kalan kısmında Tunus’ta seyahat etmek bunaltıcı olabilir.

Tunus Şehri’ne Nasıl Gidilir?

Tunus şehrinde şehir merkezinden 8 kilometre uzakta Tunis Carthage Havaalanı adında bir havaalanı vardır. İstanbul’dan buraya direkt uçuşlar bulmak mümkündür. Havaalanından gündüz otobüs ile, geceleri de taksi ile şehir merkezine geçebilirsiniz. Kendi aracınızla bir seyahate çıktıysanız Tunus’ta sıkıntı yaşayabilirsiniz çünkü trafik levhaları az ve anlaşılması zor. Tüm levhalar harflerle başlar ve bir numara ile devam eder. P ile başlayıp 1’den 8’e kadar olan numaralar Tunus şehrini gösterir. Şehirde Tunus Merkez İstasyonu adında bir tren istasyonu da mevcuttur. Ülkenin diğer şehirlerinden gelecekseniz treni tercih edebilirsiniz, ucuz ve rahattır. Bunun yanında otobüs de ülke genelinde ulaşımda oldukça tercih edilen bir yoldur. Otobüs hatlarının ana hedefi Tunus şehridir ve şehirde iki ana otobüs terminali vardır: Gare Bab Saadoun ve Gare Bab el Fellah.

Tunus Şehri’nde Nerede Kalınır?

Tunus Şehri’nde Nerede Kalınır?

Tunus şehrinde kalacak yer çeşitliliği oldukça fazladır. Medine bölgesi, eski şehir olarak bilinen merkezi bir bölgedir ve bu bölgede her bütçeye uygun seçenek bulmak mümkündür. Özellikle Sidi ben Arous Caddesi ve La Ligue Arabe Caddesi otel seçeneklerinizin fazla olduğu merkezi caddelerdir. Ville Nouvelle adlı yeni şehir bölgesinde otel seçeneklerinin yanı sıra apart evler de bulabilirsiniz. Barselona Meydanı da konaklama seçenekleriniz arasında olabilecek bir yerdir. Tunus şehrinin turistik kasabası Sidi Bou Said kasabasında da konaklayabileceğiniz birçok seçenek bulunmaktadır.

Booking.com

Tunus Şehir İçi Ulaşım

Tunus Şehir İçi Ulaşım

Tunus şehri içinde ulaşım hiçbir şekilde sorun olmaz. Ülkenin en büyük şehri ve başkenti olduğu için bütün yollar Tunus şehir merkezine en kolay varılacak şekilde hazırlanmıştır. Şehir içi ulaşımda en çok kullanılan yöntemse otobüstür. Otobüsün önemli ayrıcalıkları ucuz olması ve çok hat bulunması. Otobüslerdeki yazılar Arapça olacağından öncesinde otobüs güzergahını gösteren bir harita edinmeniz faydalı olacaktır. Şehrin otobüs işletmesinin adı SNT olarak bilinir. Eğer yeşil-beyaz otobüsler görürseniz bilmelisiniz ki özel bir firmaya aittir. Otobüslerin biletleri otobüsün içinde satılmaktadır.

Tunus Mutfağı

Tunus Mutfağı

Tunus ülkesinde yemekler genellikle Osmanlı ve Fransız mutfaklarından etkilendiği için bazı yemekler hatta isimleri bile Türk mutfağındakilere çok benzerdir. Tunus mutfağını ayırt edici kılan öğelerden biri acı. Hemen her yemekte az ya da çok acının kullanıldığı görülmektedir. Harissa adlı baharat ve sarımsak karışımı acı sos Tunus’ta oldukça meşhurdur.
Tunus mutfağında yaygın olan bir diğer unsur da baharatlar. Kimyon, kakule, kişniş, tarçın gibi baharatlar oldukça yaygın kullanım alanı bulur. Zeytin, Tunus’ta çok önemli bir yiyecektir. Sadece kahvaltılarda değil, salatalarda ve yemeklerde de kullanılır. Bunun yanında badem ve hurma da tercih edilen besinlerdir ve özellikle tatlılarda ikisi yaygın olarak kullanılır. Ekmek de Tunus’ta yemeklerin yanında vazgeçilmez bir yiyecektir. Öyle ki her yöreye özgü ekmekler bulmak mevcuttur.
 

Tunus’ta Gece Hayatı

Tunus’ta Gece Hayatı

Tunus şehrinde kafelerin yoğunlukta olduğu Habib Bourguiba Bulvarı’nda hayat akşam geç saatlere kadar devam eder. Ancak Tunus şehri de Tunus ülkesi gibi gece hayatının, dans edilebilecek kulüplerin ve alkollü mekanların yoğun olduğu bir yer değil. Tunus halkının böyle bir hayat tarzı ve eğlenme talebi olmadığı için genellikle turistler için açılmış az sayıda mekan vardır. Habib Bourguiba Bulvarı’nda da alkol satan mekan yoktur. Tunus şehrinde kafelerde oturup naneli çay ve nargile içebilirsiniz. Kafelerin yoğun olduğu, turistik bir başka yer de Tunus şehrinin kuzeyindeki Sidi Bou Said kasabasıdır. Burada da kendine has kafelerde oturup naneli çay içmek turistik bir aktivitedir.

Tunus’ta Festivaller

Uluslararası Kartaca Festivali: Temmuz Ağustos aylarında

Tunus Medine Festivali: Ramazan ayı süresince

Tunus’ta Alışveriş

Tunus’ta Alışveriş

Tunus şehri alışverişseverler için oldukça verimli bir şehir. Şehirde çok çeşitli pazarlar mevcut. Örneğin Souk de la Laine denen yün pazarları, geleneksel dokumacılık ürünlerinin satıldığı bir yer. Souk de Femmes denen “Kadınlar Pazarı” da kadınların özellikle peçe yapmak için kumaş aldığı bir yer, kumaşlara ilgisi olan turistlerin gezebileceği bir yer. Souk el Attarine de parfüm pazarı manasına gelen bir pazar, birkaç gerçek parfüm ustası buralarda halen bulunmaktadır. Özel yapım parfümler oldukları için pahalıdırlar, isterseniz size özgü bir parfüm yaptırabilir isterseniz de hazır yapılmış parfümlerden almayı tercih edebilirsiniz. Souk des Tapis, halı pazarı olarak bilinir, buradan halı ve kilimler alabilirsiniz. Souk des Orfevres, kuyumcular pazarıdır, dükkanlar oldukça fazladır. Dükkanlarda altınlar, gümüşler, inciler ve diğer çeşitli değerli taşları bulabilirsiniz. Souk de Chechias, şapka dükkanlarının olduğu, her dükkanda şapkalar yapılan renkli bir şapka pazarıdır. Burada yapılan şapkalar genellikle Orta Doğu ve Afrika’ya satılmaktadır. Souk de Etoffes, tuhafiye pazarı olarak bilinir, kumaşlar, kaftanlar satılır. Bu pazarlar genellikle Al-Zaytuna Camii çevresinde konumlanmıştır.

Tunus Şehri Saat Farkı

Türkiye saati (GTM+3) ile Tunus saati (GTM+1) arasında 2 saatlik fark vardır. Tunus’ta saat 12.00 iken Türkiye’de saat 14.00 olacaktır.

Tunus Şehri Para Birimi

Tunus şehrinin başkent olduğu Tunus ülkesinde para birimi olarak Tunus dinarı kullanılmaktadır.

Tunus Şehri Resmi Dili

Tunus şehrinin bağlı olduğu Tunus ülkesinin resmi dili Arapçadır.

Tunus Türkiye Dış Temsilciliği

TUNUS BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: LOT No:4, Av. Hedi KARRAY Centre Urbain Nord B.P.134-1082 TUNIS/TUNISIE

Telefon: 00 216-70 132 300 (10 hat)

Faks: 00 216-71 767 045

ambassade.tunis@mfa.gov.tr

http://tunus.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Tunus

Tunus Resmi Tatiller

Yeni Yıl: 1 Ocak

Kurban Bayramı

Tunus Bağımsızlık Günü: 20 Mart

Gençlik Bayramı: 21 Mart

Martyr Günü: 9 Nisan

İşçi Günü: 1 Mayıs

Cumhuriyet Bayramı: 25 Temmuz

Kadınlar Günü: 13 Ağustos

Ramazan Bayramı

Tunus İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 197,

Ambulans: 190

İtfaiye: 198’i

Tunus Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.