Google+

Tunus Şehri

AFRİKATunusTunus Şehri
Tunus Şehri - : - / -
--℃
1 TND=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon11.1℃
 • Şubweather-icon10.9℃
 • Marweather-icon13℃
 • Nisweather-icon15.4℃
 • Mayweather-icon19.1℃
 • Hazweather-icon23.3℃
 • Temweather-icon26.4℃
 • Ağuweather-icon26.7℃
 • Eylweather-icon24.3℃
 • Ekiweather-icon20.3℃
 • Kasweather-icon15.6℃
 • Araweather-icon12.2℃
Nüfus: 1.056.000 / Dil: Arapça / Para Birimi: Tunus Dinarı / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Tunus Şehri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tunus Şehri, kendisiyle aynı adı taşıyan ülke Tunus’un başkentidir. Hak-el Vadi Limanı’nın 12 kilometre güneybatısında ve Tunus Körfezi’ne açılan Tunus Gölü’nün yanında yer alır. Tunus ülkesinin en büyük kenti olan Tunus şehri yönetim, ticaret ve endüstri açısından ülke çapında epey gelişmiştir. Kuzey Afrika’da Akdeniz’e kıyısı bulunan bu şehir Malta Adası’na başta olmak üzere Avrupa ülkelerine o kadar yakındır ki birçok Avrupa şehrinden buraya denizle ulaşmak mümkündür.
Tunus Şehri’nin tarihi, çok eskiye dayanır. Bilindiği kadarıyla önceleri göçebe Berberiler burada yaşamaktaydı. Ege ve Akdeniz’de ticaret yapan Fenikeliler MÖ 1000 yılında Tunus’a ticaret merkezleri kurmaya başlamışlardı. Sonraları MÖ 5. yüzyıl civarında Fenikeliler gelip Tunus’a yerleşmeye başladılar ve Kartaca bölgesine bugünkü tarihi önemini vermiştir. Şehir 6. yüzyılda da Bizans’ın egemenliği altına girmiştir. 16. yüzyılda Tunus, Barbaros Hayrettin Paşa’nın seferi ile Osmanlı hakimiyeti altına girdi. 1830 yılında Fransa’nın Cezayir’i işgal etmesiyle Tunus Avrupa’da iyice önem kazandı. Böylelikle Fransa Tunus’a 1881 yılında asker çıkardı. İki yıl içerisinde de Fransız hakimiyeti tamamıyla başlamış oldu. 78 yıl süren Fransız egemenliği sonucunda Tunus ülkesi 1956 yılında tamamen bağımsız kendi ülkesini kurmuş oldu. Habib Bourguiba öncülüğümde gerçekleşen bağımsızlık mücadelesi sonucunda bugün Tunus Şehri’nde en büyük ve en önemli caddelerden birinin adını almış oldu.

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Bir Kuzey Afrika ülkesi olan Tunus’un başkenti olan Tunus şehrinde bir yanda Akdeniz ruhunu hissederken diğer yanda çölün etkisini hissedersiniz. Aynı şekilde bir tarafta Tunus’un geçmişini, geleneklerini görebileceğiniz Medine bölgesi bir diğer tarafta şehrin modern, yeniliklere açık bölümü Habib Bourgiba Bulvarı.

Tunus şehri aynı adı taşıyan Tunus ülkesinin başkentidir. Kuzey Afrika’da bulunur ve Akdeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Hak-el Vadi Limanı’nın 12 kilometre güneybatısında Tunus Gölü’nün yanındadır. Tunus ülkesi, Cezayir’in doğusunda ve Libya’nın batısında bulunmaktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Tunus’ta yazlar oldukça kurak ve sıcaktır. Kışları da yağışlı bir iklimi olduğu için genellikle ilkbahar aylarında ziyaret edilmesi önerilir. Eğer deniz tatili yapacaksanız hazirana da sarkıtabilirsiniz fakat yazın kalan kısmında Tunus’ta seyahat etmek bunaltıcı olabilir.

Tunus şehrinde şehir merkezinden 8 kilometre uzakta Tunis Carthage Havaalanı adında bir havaalanı vardır. İstanbul’dan buraya direkt uçuşlar bulmak mümkündür. Havaalanından gündüz otobüs ile, geceleri de taksi ile şehir merkezine geçebilirsiniz. Kendi aracınızla bir seyahate çıktıysanız Tunus’ta sıkıntı yaşayabilirsiniz çünkü trafik levhaları az ve anlaşılması zor. Tüm levhalar harflerle başlar ve bir numara ile devam eder. P ile başlayıp 1’den 8’e kadar olan numaralar Tunus şehrini gösterir. Şehirde Tunus Merkez İstasyonu adında bir tren istasyonu da mevcuttur. Ülkenin diğer şehirlerinden gelecekseniz treni tercih edebilirsiniz, ucuz ve rahattır. Bunun yanında otobüs de ülke genelinde ulaşımda oldukça tercih edilen bir yoldur. Otobüs hatlarının ana hedefi Tunus şehridir ve şehirde iki ana otobüs terminali vardır: Gare Bab Saadoun ve Gare Bab el Fellah.

Tunus Şehri’nde Nerede Kalınır?

Tunus şehrinde kalacak yer çeşitliliği oldukça fazladır. Medine bölgesi, eski şehir olarak bilinen merkezi bir bölgedir ve bu bölgede her bütçeye uygun seçenek bulmak mümkündür. Özellikle Sidi ben Arous Caddesi ve La Ligue Arabe Caddesi otel seçeneklerinizin fazla olduğu merkezi caddelerdir. Ville Nouvelle adlı yeni şehir bölgesinde otel seçeneklerinin yanı sıra apart evler de bulabilirsiniz. Barselona Meydanı da konaklama seçenekleriniz arasında olabilecek bir yerdir. Tunus şehrinin turistik kasabası Sidi Bou Said kasabasında da konaklayabileceğiniz birçok seçenek bulunmaktadır.

Tunus Şehir İçi Ulaşım

Tunus şehri içinde ulaşım hiçbir şekilde sorun olmaz. Ülkenin en büyük şehri ve başkenti olduğu için bütün yollar Tunus şehir merkezine en kolay varılacak şekilde hazırlanmıştır. Şehir içi ulaşımda en çok kullanılan yöntemse otobüstür. Otobüsün önemli ayrıcalıkları ucuz olması ve çok hat bulunması. Otobüslerdeki yazılar Arapça olacağından öncesinde otobüs güzergahını gösteren bir harita edinmeniz faydalı olacaktır. Şehrin otobüs işletmesinin adı SNT olarak bilinir. Eğer yeşil-beyaz otobüsler görürseniz bilmelisiniz ki özel bir firmaya aittir. Otobüslerin biletleri otobüsün içinde satılmaktadır.

Tunus Mutfağı

Tunus ülkesinde yemekler genellikle Osmanlı ve Fransız mutfaklarından etkilendiği için bazı yemekler hatta isimleri bile Türk mutfağındakilere çok benzerdir. Tunus mutfağını ayırt edici kılan öğelerden biri acı. Hemen her yemekte az ya da çok acının kullanıldığı görülmektedir. Harissa adlı baharat ve sarımsak karışımı acı sos Tunus’ta oldukça meşhurdur.
Tunus mutfağında yaygın olan bir diğer unsur da baharatlar. Kimyon, kakule, kişniş, tarçın gibi baharatlar oldukça yaygın kullanım alanı bulur. Zeytin, Tunus’ta çok önemli bir yiyecektir. Sadece kahvaltılarda değil, salatalarda ve yemeklerde de kullanılır. Bunun yanında badem ve hurma da tercih edilen besinlerdir ve özellikle tatlılarda ikisi yaygın olarak kullanılır. Ekmek de Tunus’ta yemeklerin yanında vazgeçilmez bir yiyecektir. Öyle ki her yöreye özgü ekmekler bulmak mevcuttur.
 

Tunus’ta Gece Hayatı

Tunus şehrinde kafelerin yoğunlukta olduğu Habib Bourguiba Bulvarı’nda hayat akşam geç saatlere kadar devam eder. Ancak Tunus şehri de Tunus ülkesi gibi gece hayatının, dans edilebilecek kulüplerin ve alkollü mekanların yoğun olduğu bir yer değil. Tunus halkının böyle bir hayat tarzı ve eğlenme talebi olmadığı için genellikle turistler için açılmış az sayıda mekan vardır. Habib Bourguiba Bulvarı’nda da alkol satan mekan yoktur. Tunus şehrinde kafelerde oturup naneli çay ve nargile içebilirsiniz. Kafelerin yoğun olduğu, turistik bir başka yer de Tunus şehrinin kuzeyindeki Sidi Bou Said kasabasıdır. Burada da kendine has kafelerde oturup naneli çay içmek turistik bir aktivitedir.

Uluslararası Kartaca Festivali: Temmuz Ağustos aylarında

Tunus Medine Festivali: Ramazan ayı süresince

Tunus’ta Alışveriş

Tunus şehri alışverişseverler için oldukça verimli bir şehir. Şehirde çok çeşitli pazarlar mevcut. Örneğin Souk de la Laine denen yün pazarları, geleneksel dokumacılık ürünlerinin satıldığı bir yer. Souk de Femmes denen “Kadınlar Pazarı” da kadınların özellikle peçe yapmak için kumaş aldığı bir yer, kumaşlara ilgisi olan turistlerin gezebileceği bir yer. Souk el Attarine de parfüm pazarı manasına gelen bir pazar, birkaç gerçek parfüm ustası buralarda halen bulunmaktadır. Özel yapım parfümler oldukları için pahalıdırlar, isterseniz size özgü bir parfüm yaptırabilir isterseniz de hazır yapılmış parfümlerden almayı tercih edebilirsiniz. Souk des Tapis, halı pazarı olarak bilinir, buradan halı ve kilimler alabilirsiniz. Souk des Orfevres, kuyumcular pazarıdır, dükkanlar oldukça fazladır. Dükkanlarda altınlar, gümüşler, inciler ve diğer çeşitli değerli taşları bulabilirsiniz. Souk de Chechias, şapka dükkanlarının olduğu, her dükkanda şapkalar yapılan renkli bir şapka pazarıdır. Burada yapılan şapkalar genellikle Orta Doğu ve Afrika’ya satılmaktadır. Souk de Etoffes, tuhafiye pazarı olarak bilinir, kumaşlar, kaftanlar satılır. Bu pazarlar genellikle Al-Zaytuna Camii çevresinde konumlanmıştır.

Türkiye saati (GTM+3) ile Tunus saati (GTM+1) arasında 2 saatlik fark vardır. Tunus’ta saat 12.00 iken Türkiye’de saat 14.00 olacaktır.

Tunus şehrinin başkent olduğu Tunus ülkesinde para birimi olarak Tunus dinarı kullanılmaktadır.

Tunus şehrinin bağlı olduğu Tunus ülkesinin resmi dili Arapçadır.

TUNUS BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: LOT No:4, Av. Hedi KARRAY Centre Urbain Nord B.P.134-1082 TUNIS/TUNISIE

Telefon: 00 216-70 132 300 (10 hat)

Faks: 00 216-71 767 045

ambassade.tunis@mfa.gov.tr

http://tunus.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Tunus

Yeni Yıl: 1 Ocak

Kurban Bayramı

Tunus Bağımsızlık Günü: 20 Mart

Gençlik Bayramı: 21 Mart

Martyr Günü: 9 Nisan

İşçi Günü: 1 Mayıs

Cumhuriyet Bayramı: 25 Temmuz

Kadınlar Günü: 13 Ağustos

Ramazan Bayramı

Polis: 197,

Ambulans: 190

İtfaiye: 198’i

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.