Tunus ülkesinde yemekler genellikle Osmanlı ve Fransız mutfaklarından etkilendiği için bazı yemekler hatta isimleri bile Türk mutfağındakilere çok benzerdir. Tunus mutfağını ayırt edici kılan öğelerden biri acı. Hemen her yemekte az ya da çok acının kullanıldığı görülmektedir. Harissa adlı baharat ve sarımsak karışımı acı sos Tunus’ta oldukça meşhurdur. Akdeniz ülkesi olması dolayısıyla deniz ürünleri ve zeytinyağı oldukça yaygındır. Sıcak yemeklerde de soğuk mezelerde de zeytinyağı tercih edilir.

Tunus mutfağında yaygın olan bir diğer unsur da baharatlar. Kimyon, kakule, kişniş, tarçın gibi baharatlar oldukça yaygın kullanım alanı bulur. Zeytin, Tunus’ta çok önemli bir yiyecektir. Sadece kahvaltılarda değil, salatalarda ve yemeklerde de kullanılır. Bunun yanında badem ve hurma da tercih edilen besinlerdir ve özellikle tatlılarda ikisi yaygın olarak kullanılır. Ekmek de Tunus’ta yemeklerin yanında vazgeçilmez bir yiyecektir. Öyle ki her yöreye özgü ekmekler bulmak mevcuttur.

Tunus’a özgü yemeklerin en bilinenlerinden biri kuskus. Kuskus, Türkiye’de de bildiğimiz bir yiyecek fakat bu Tunus’ta bir et yemeği olarak biliniyor. Kuskus dediğimiz makarna tarzı yemeğin üzerine genellikle iri parçalı kırmızı et ve sebze sote konularak servis edilir. Domates, biber, kuzu ya da koyun eti ve yumurtadan oluşan bir başka ünlü yemek de Ojja adlı yemektir. Ojja bol baharatlı ve acı bir yemektir. Et kullanılan diğer yerel yemekler şunlardır: shorba (çorba), chakchouka (şakşuka), lablabi (nohut yemeği), felfe mahchi (biber dolması)…

Tunus’a özgü, ünlü olan içecekler de vardır. Nane çayı her yerde bulabileceğiniz denemenizin tavsiye edildiği bir çaydır. Badem sütü, hurma likörü, boza ve limonata da Tunus’ta denenmesi gereken lezzetlerdendir.