Afyonkarahisar’a Nasıl Gidilir?

Afyonkarahisar, Anadolu’da kuzeyi güneye, batıyı da doğuya bağlayan doğal bir kavşak noktası konumundadır. Sadece büyük şehirlerden değil, Türkiye’nin dört bir yanından Afyonkarahisar’a otobüs seferi bulunmaktadır. Eğer özel aracınızla gidecekseniz, İstanbul’dan Bilecik, Eskişehir, Kütahya yolunu takip ederek; Ankara’dan gidecekler, Polatlı, Sivrihisar yoluyla, İzmir’den gidecekler ise Uşak üzerinden Afyonkarahisar’a ulaşabilirler.

Afyonkarahisar’la bazı merkezlerin uzaklığı şöyle:

* İstanbul-Afyonkarahisar: 461 km

* İzmir-Afyonkarahisar: 328 km

* Ankara-Afyonkarahisar: 257 km

* Bursa-Afyonkarahisar: 289 km

* Zonguldak-Afyonkarahisar: 525 km

* Rize-Afyonkarahisar: 1116 km

Afyonkarahisar'a demiryoluyla da ulaşım mümkündür ve oldukça keyiflidir. İl merkezi, Türkiye’nin dört ayrı demiryolu hattının birleştiği noktada bulunan tek il merkezidir. Demiryolu ulaşımı açısından oldukça şanslı bir il olan Afyonkarahisar Garı’ndan, günde ortalama 18 tren geçmektedir.

Bu demiryollarından biri Konya üzerinden Adana'ya, dolayısıyla Akdeniz'e ulaşır. Bir diğeri Kütahya üzerinden İç Anadolu ve Marmara'ya gider. Batıya yönelik iki hattan biri olan Uşak, Manisa üzerinden İzmir'in Basmahane garına ulaşır. İkinci hat ise Aydın'a uğrayıp, İzmir Alsancak istasyonuna girer.

Türkiye'nin en büyük, NATO’nun da 2. büyük askeri havaalanına sahip olan Afyonkarahisar’ın, sivil amaçlı kullanılan hava alanı yoktur. Ancak, 2012’de Kütahya’da açılan Zafer Havalimanı; Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerine hizmet veren Türkiye'nin ilk bölgesel havalimanıdır ve Afyonkarahisar’a çok yakındır. Afyon uçuşlarının da yapıldığı bu havalimanı ile Afyonkarahisar’ın arası 60 km’dir ve servislerle şehir merkezine kolayca ulaşmak mümkündür.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı