Bitlis Mutfağı

94634273994573338129.jpg

Bitlis’e yolunuz düştüğünde tarihî ve doğal güzelliklerin yanı sıra damağınıza lezzet katacak yöresel yemeklerin tadına bakabilir, mide şöleni yaşayabilirsiniz. Bitlis’in et ile hazırlanan yemekleri oldukça meşhurdur. Hayvancılığın gelişmiş olması nedeniyle evlerde et tüketimi yaygındır. Keçi etinin kuyuda pişirilmesi ile hazırlanan büryan kebabı Bitlis’in vazgeçilmez lezzetleri arasındadır. Kancalarla üç metre derinliğindeki tandırlara sarkıtılan et ağır ağır kazanların içindeki su buharı ile birlikte pişerken lezzetini de buradan alır. Bitlis’in merkezinde yer alan Muhittin Usta’nın Yeri büryan yemek için uğrayabileceğiniz adreslerden biridir. Ağızda dağılan eti ile yemeğe doyamayacağınız mekânın servisi de oldukça hızlı. Bitlis’in en eski büryancılarından olan Azmi Usta’nın Yeri’ne de uğramanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz büryanı yağsız ve kemiksiz de tercih edebilirsiniz ancak saat 14.00’ü geçerseniz bu lezzetten mahrum kalabilirsiniz, çünkü servise erken saatlerde başlanıyor ve et erken bitebiliyor.

Bitlis’e geldiğinizde denemeden dönmemeniz gereken diğer bir lezzet ise avşor çorbasıdır. Bu çorbanın en önemli özelliği ise sabahın erken saatlerinde içiliyor olmasıdır. Büryanın tandırda pişirilmesi ile elde edilen yağa et ile birlikte sebzelerin karıştırılması ile hazırlanan avşor çorbasının yapımına gece başlanıyor. Sabahın beşinde büryan salonlarında ikram edilmeye başlanan avşor çorbası uykusundan feragat edenleri lezzet yolculuğuna çıkartıyor. Siz de avşor çorbasını denemek isterseniz Büryancı Vahir Usta’nın Yeri’ne uğrayabilirsiniz.

Bitlis’e ait yöresel yemeklerden bir diğeri de Bitlis köftesidir. Dış görünüşü ile içli köfteyi andırmaktadır. Pişirilerek de hazırlanabilen köfte kızartılarak da servis edilmektedir. Bitlis sofralarını süsleyen yemeklerden bir diğeri de ciğer taplemesidir. Ciğer köftesi olarak da bilinen yemek ciğer, kıyma, köftelik bulgur, biber, soğan, maydanoz ve baharatlarla hazırlanmaktadır. Et, aşurelik buğday, salça ve sıvı yağ ile hazırlanan etli keşkek Bitlis’in damak çatlatan lezzetleri arasındadır. Katıklı dolma, yaprak sarması, jağlı yumurta Bitlis’in öne çıkan yemeklerindendir. Bitlis’in Ahlat ilçesine yolunuz düşerse Van Gölü Restoran’a uğrayıp kavurma yiyebilir, Tatvan ilçesindeki Taht-ı Van Restaurant’da kebap ziyafeti çekebilirsiniz. Van Gölü’ne karşı dostlarınızla yemek keyfi için Mavi Beyaz Restaurant’ı tercih edebilir, TatvanKahvaltı ve Menemen Salonu’nda mükellef bir kahvaltı yapabilirsiniz.