İğneada’da Nerede Kalınır?

İğneada’da yaz sezonu oldukça kısa sürüyor bu yüzden otel işletmeciliği dalı başta olmak üzere turizm sektöründe uzmanlaşmış tesis sayısı maalesef bir elin parmağını geçmemektedir. İğneada’da özel motellerin dışında devletin işlettiği konaklama tesisi de bulunmaktadır. 2009 yılında İğneada’da hizmete açılan “Resort & Spa Merkezi” beldeye yepyeni bir hava katmış, turizmini canlandırarak adeta hayat suyu olmuştur. Bunun dışında beldede ev pansiyonculuğu yapılmaktadır ve ev veya bina sahipleri evlerinin odalarını turistlere kiralamaktadır. Bu pansiyon işletmecilerine ev kiralama sitelerinden ulaşabilirsiniz. İğneada’da yaklaşık 15 pansiyon bulunmaktadır. Karadeniz iklimi altındaki kısıtlı yaz dönemi boyunca ev sahipleri odalarını kiraya vererek geçimlerine katkı sağlar. Bu seçeneği düşünecek olan turistlerin bir otelden alacakları hizmeti ev pansiyonlarda bulamayacaklarını ve ödeyecekleri fiyat üzerinde ev sahibiyle önceden anlaşmaları gerektiğini hatırlatmak isteriz. İğneada’daki konaklama tesislerinin türü ne olursa olsun yaz mevsimi boyunca özellikle hafta sonları yoğun talep görmektedir ve buralarda konaklamak isteyen turistlerin seyahat tarihlerinden 1 ay önce rezervasyon yapmaları gerekebilecektir. Aynı şekilde evini kiraya veren ev sahiplerinin isimlerine ve telefon numaralarına İğneada’ya dair açılan internet sitelerinden ulaşabilirsiniz. Türk misafirperverliğiyle müşterilerini ağırlayan ev sahipleri turistlere tertemiz ev ve odaları temin eder. Turistlerin seyahatleri sonunda kiraladıkları ev veya odaları yine temiz bir şekilde bırakmaları beklenir.

İğneada gibi dokunulmamış orman alanları olan cennet gibi bir yerde elbette birçok turist kamp alanlarında kalmayı tercih edebiliyor. İğneada’nın en iyi kamp alanlarını şöyle sıralayabiliriz: Çapulcu Mehmet Dede’nin Kamp Yeri, Mert Gölü Kamp Alanı, Sarpdere yakınlarındaki kamp yerleri, Langoz Ormanı içindeki kamp alanı. Tüm kamp alanları için uyarımız kış ve bahar aylarında sular altında kalıyor olmalarıdır. Bu sebeple kamp alanlarında sadece yaz aylarında kalmanızı öneriyoruz. Yazın daha çok rağbet olacağı gibi kalabalık bir ortamda çadırda kalmak da yazın güvenliğin arttığı anlamına gelmektedir. Öte yandan yaz mevsiminde kamp alanlarında çok çeşitli ve farklı türde böcek ve sinek ortaya çıkıyor. Bu yüzden yanınızda mutlaka vücuda sıkılan sinek ve böcek ilacı götürmenizi tavsiye ederiz. Bölgenin zengin bir orman varlığına sahip oluşu sebebiyle kamp kurmak için tahsis edilmemiş alanlara kamp amacıyla girilmesi belediye ve jandarma tarafından cezai işleme tabidir.

Can dostunuz olan evcil hayvanınızı yanınıza alarak kamp yapmak isterseniz çadırda değil kiralayacağınız veya size ait olan karavanda kalmanızı tavsiye ederiz. Zira ormanlık alanda bazen yabani hayvanlar karşımıza çıkabilmektedir ve bu evcil hayvanınızı ürkütebilir. Eğer evcil hayvanınızla bir otel, ev veya pansiyonda kalacaksanız otelin ve ev veya pansiyon sahibinin evcil hayvan kabul ettiğinden seyahat öncesi emin olmanız gerektiğini hatırlatırız.