Window Rock

Window Rock Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Window Rock, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan küçük bir kasabadır. Navajo ulusunun yönetim merkezi olan kasaba, turistik açıdan ilgi gören bir yerdir. Navajo ulusu, Kuzey Amerika kıtasında yaşayan Kuzey Amerika Yerlilerinin en fazla ikinci nüfusa sahip olanlarıdır. 2010 yılı nüfus sayımına göre Window Rock’ta yaklaşık 2.700 kişi yaşamaktadır. İş günlerinde gün içinde bu sayının 20.000’i bulduğu düşünülmektedir. 1936 yılına kadar bu bölgede çok fazla insan yerleşim kurmamıştır. Window Rock, Navajoların doğal güzelliyle dikkat çeken bölgelerinden biri olarak bilinmiştir. Bu döneme kadar bölgeye törensel adı olan “Dünyanın Merkezi” denmiştir. Daha sonra, bölgenin simgesi olan delikli kaya ise buraya İngilizce Window Rock (Pencereli Kaya) isminin verilmesine sebep olmuştur. Kasabanın ilgi çeken en büyük özelliği, bölgeye adını veren kumtaşı penceresidir. Rüzgâr, oyduğu kayada büyük bir pencere açmıştır.

Window Rock, Navajo Ulusal Konseyi, Navajo Ulusal Yüksek Mahkemesi, Navajo Ulusal Başkanlığı ve başkan yardımcısı ofisleri ve daha birçok Navajo hükümet binasının bulunduğu birçok yönetim binasına ev sahipliği yapmaktadır.

Turizm sektörü, Window Rock ekonomisinin vazgeçilmez bir bileşenidir. Civarında bulunan birçok ulusal park ve Navajo hükümetinin burada yer alması turist ve ziyaretçilerin ilgisini cezbetmektedir. Window Rock, bulunduğu bölgede ticari açıdan bir üs niteliğindedir.

Window Rock’ta yıl boyu sayısız etkinlik düzenlenmektedir. Navajo Ulusal Fuarı yılın öne çıkan etkinliğidir. Yerel el sanatları, yerlilerin renkli dans figürleri, kovboylar ve yerel mutfak lezzetleri, Window Rock’ta etkileyici bir deneyim yaşanmasına vesile olan özelliklerdir. 

Window Rock Nerededir?

Window Rock, Kuzey Amerika kıtasında, Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde, New Mexico eyaleti sınırında, Gallup şehrinin yaklaşık 42 kilometre kuzeybatısında, Fort Defiance’ın 9,5 kilometre güneydoğusunda ve Apache ilçesinde yer almaktadır. 

Window Rock’a Nasıl Gidilir?

Window Rock, New Mexico hattında yer almaktadır. Kasabaya Arizona’dan ziyade New Mexico yönünden ulaşmak daha kolaydır. Araba ile kasabaya ulaşım sağlanabilmektedir. 

Window Rock’ta Görülecek Yerler


Navajo Hayvanat Bahçesi’nin yanında bulunan Navajo Ulus Müzesi, modern bir müze ve kütüphanedir. Navajo dilini koruma faaliyetleri bulunan; sergiler ve çeşitli etkinliklerle Navajo halkının kültür tarihi üzerine odaklanan bir kurumdur. Müzede geleneksel müze sergileri düzenlenmektedir. Araştırma kütüphanesiyle hizmet vermesinin yanı sıra Navajo dilini canlandırmak üzere programlar düzenlemektedir. Kütüphanesinde, kültürel, yasal, hükümet ve tarihsel araştırma yapmaya uygun bir koleksiyon bulunmaktadır. 1961yılında Navajo Kabile Müzesi olarak küçük bir binada kurulan müze, 1997 yılında 7 milyon dolarlık bir maliyetle günümüzdeki biçimine kavuşmuştur. Müzenin koleksiyonu son derece zengindir. 40.000’i aşkın fotoğraf, belge, sinema filmleri ve video, koleksiyonu meydana getirmektedir. Düzenlenen sergiler ise, Navajo halkının yaptığı dokumalar dâhil farklı medyumlarda üretimlere yer vermektedir. Halkın geçmişi ve kültürü üzerine kurulması düşünülen uzun süreli ve geniş kapsamlı sergi ise planlanma aşamasındadır. Navajo halkının yakından tanınabileceği müzede fotoğraf, resim, mücevher ve tekstil ürünleri görülebilir. Navajo dilini erişilebilir kılmak içinse Star Wars: Bölüm IV - Yeni Bir Umut filmine Lucas Film işbirliği ile 2013 yılında Navjo dilinde dublaj yapılmıştır.

Navajo Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı ise Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Amerikan yerlilerinin kurduğu tek hayvanat bahçesidir. 1977 yılında kurulan hayvanat bahçesi 50 farklı türde 100’den fazla hayvanı bünyesinde barındırmaktadır. Bahçedeki hayvan nüfusunun çoğunluğu, bölgede yaralı veya yetim olarak bulunan hayvanlardan meydana gelmektedir. Bu tür hayvanlar vahşi doğada yalnız yaşayamadıklarından burada bakıma alınmışlardır. Hayvanat bahçesi, ziyaretçilerine yerel hayvan türleriyle tanışmak ve bağ kurmak için iyi bir fırsattır. Hayvanat bahçesi, Window Rock’ın kumtaşı arazisinde yer almaktadır. Sakin atmosferiyle güzel vakit geçirmek için uygun bir yerdir. Hayvanat bahçesi pazartesiden cumartesiye 10.00-16.30 arasında ziyaretçilerine hizmet vermektedir.

Sabah 05.00 ile akşam 20.00 arasında açık olan Ch'ihootso Yerli Pazarı ise Navajo el sanatlarını yakından görebilmek için gezilebilir. Pazarda yerel sanatçıların tezgâhlarından alışveriş yapılabilir.

Window Rock ile İlgili

Window Rock Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa