Google+

Arama formu

Yogyakarta

Endonezya sınırları içerisinde yer alan Yogyakarta adasında Endonezya...
Devamı oku
Endonezya ülke sınırları içinde yer alan Yogyakarta’nın resmi dili...
Devamı oku
Yogyakarta (GMT +8) ile Türkiye (GMT +3) arasında beş saat zaman farkı...
Devamı oku
CAKARTA BÜYÜKELÇİLİĞİ Görev Bölgesi ENDONEZYA, DOĞU TİMOR DEMOKRATİK...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Endonezya sınırlarında bulunan...
Devamı oku
Yogyakarta’da tropikal iklim görülmektedir. Yıl boyunca ortalama...
Devamı oku
Yogyakarta’da uluslararası çalışan bir havalimanı mevcuttur. Şehrin 8...
Devamı oku
Yogyakarta’da pek çok otel seçeneği mevcuttur. Uygun fiyatlı oteller...
Devamı oku
Eğer şehir içinde gezmeyi planlıyorsanız, çok büyük bir kent...
Devamı oku
Yogyakarta, ülkenin ikinci büyük ve aynı zamanda Bali adasından sonra...
Devamı oku
Endonezya’da yerel lezzetlerin yanı sıra Çin, Japon, Kore, Thai, Fransız...
Devamı oku
Yogyakarta gece hayatı oldukça hareketlidir, denilebilir. Öncelikle...
Devamı oku
Yogyakarta’da alışverişe çıkacaksanız, en güzel yöntem yürüyerek, şehri...
Devamı oku
Gerebeg Festivali (Ocak-Nisan-Kasım) Borobudur Festivali (Haziran)...
Devamı oku
Endonezya’nın Java bölgesinde yer alan Yogyakarta şehri, kendi...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Çin Yeni Yılı Kutsal Cuma İşçi Bayramı (1-2...
Devamı oku
Endonezya’nın Java bölgesinde yer alan Yogyakarta şehri, kendi adındaki...
Devamı oku
Acil yardım: 118 Yangın: 113 Polis: 110
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 IDR = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 25℃
Şub 25℃
Mar 25℃
Nis 26℃
May 26℃
Haz 25℃
Tem 24℃
Ağu 25℃
Eyl 25℃
Eki 26℃
Kas 26℃
Ara 25℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 388,627 / Dil: Endonezya dili / Para Birimi: Endonezya Rupisi (IDR) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Yogyakarta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

yoja.jpg

Endonezya’nın Java bölgesinde yer alan Yogyakarta şehri, kendi adındaki bölgenin de başkentidir. Ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Yogyakarta, sınırlarında yer alan fazla sayıdaki eğitim kurumlarından dolayı “üniversite şehri” olarak da anılmaktadır.

Şehrin adının telaffuzu “Jogjakarta” olarak yapılır. Çoğu zaman kısaca “Jog-Ja” denilmektedir. Yüzyıllar içinde geleneksel birçok krallık sistemine ev sahipliği yaptığı için tarih ve tapınaklar şehri olarak Endonezya’da oldukça önemli bir şehirdir. Dünyanın en büyük Budist tapınaklarından biri olan Brobodur şehrin 42 kilometre uzağında yer alır. Özellikle sosyal medyada son iki yıldır popülaritesi artan yerlerden biri olan Kalibiru Ulusal Parkı, doğanın içinde kaçış arayanlar için adeta bir cennettir.

32fa640d95671db5f7eab5f22c6ce077.jpg

Bunun dışında geleneklere bağlı kalınarak yaşanan şehir hayatında eğlence ve festival kültürü de burayı önemli bir çekim noktası haline getirmektedir. Bu geleneksellik sanatına ve alışveriş kültürüne de fazlasıyla yansımıştır.

Yogyakarta’da tropikal iklim görülmektedir. Yıl boyunca ortalama sıcaklıklar 25-30 derece arasındadır. Şehrin ziyaret için en yüksek sezonu yağışların olmadığı, havanın daha sıcak ve keyif verici olduğu Aralık-Nisan ayları arasıdır. Mayıs-Ekim ayları arasında bol yağış ve fırtına görülür.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ZdQRJQVpODw

Yogyakarta’da Gezilecek Yerler

Yogyakarta, ülkenin ikinci büyük ve aynı zamanda Bali adasından sonra ikinci turistik şehridir.

Telaffuzu Jogjakarta olan şehre kısaca Jog-Ja denilmektedir. Yogyakarta yüzyıllar içinde geleneksel birçok krallık sistemine ev sahipliği yaptığı için tarih ve tapınaklar şehri olarak Endonezya’da oldukça önemli bir şehirdir.

Yogyakarta’da görülmesi gereken diğer yerler

Gembira Loka, Fort Vredeburg Müzesi, Pok Tunggal Beach

Borobodur Tapınağı

Dünyanın en büyük Budist tapınaklarından biri olan Borobodur’a gitmek için önce Maliboro caddesindeki bir acenteden 120.000 Rp’ye bilet almanız gerekmektedir. Sabah 5 gibi sizi acenteniz otelden alacak. Yogyakarta’ya 42 km uzaklıktaki tapınağa, 45 dakikalık bir yolculuk sonrasında varacaksınız. Yoğun bir duman tabakası her tarafı sarmış nefes alması zor ama büyük bir atmosfer sizi bekliyor.

Sekizinci yüzyılda kurulmuş olan Borobodur Tapınağı’ndan 2,672 rölyef ve 504 Buddha heykeli bulunuyor. 14. Yüzyılda İslam’ın adada hüküm sürmesiyle tapınak terk edilmiş ve 1814 yılında yeniden keşfedilmiş. Doğal etki ve depremlerle harap halede bulunan tapınak, 1975 ve 1982 yılları arasında uzunca bir restorasyon süresince UNESCO ve Endonezya hükümeti tarafından onarılmış. Şu an UNESCO dünya mirası listesinde bulunuyor. Tapınak alanı içerisindeki müze de ayrıca ziyaret edilebilir.

Tapınak ziyareti sonrası kahvaltınızı tapınağın dışındaki bir yerde tur fiyatına dahil olarak alabilirsiniz. Kahvaltı sonrası diğer bir Budist tapınağı olan Prambanan Temple’a geçilir turla. İki tapınak arasındaki mesafe araç ile 10 dakika civarında. Borobodur gibi görkemli ve büyük olmasa da görülmeye değer bir yer. Hele bahçesindeki yaşlı ve enteresan ağaç bambaşka bir güzelliktir.

Borobodur Tapınağı

Yogyak rta şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Sumringah Homestay, Palem Kipas Homestay, M Stay Guest House Jogja güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Benetta House, OYO 347 Bayang Brothers Residence, Villa Evelyn. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Emilia Malioboro, Villa Kampung Ayem, Airy Sardonoharjo Rejodani Yogyakarta gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Yez Yez Yez All Good Hostel, Losmanos Hostel, Oke Baik Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Yogyakarta aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kalibiru Ulusal Parkı

Sosyal medyada son iki yıldır popülaritesi artan yerlerden biri olan Kalibiru doğanın içinde kaçış arayanlar için adeta bir cennet. Öncesinde yangınların meydana gelmesi ve yasadışı konaklamaların gerçekleşmesi yüzünden kuru ve bakımsız bir araziyken Mandiri Farmer Group tarafından 5 yıl içerisinde ciddi bir bakım yapıldıktan sonra yeşile dönen, doğallığını kazanan bu koca arazinin yönetimi 35 yıllığına yerel halkın yönetimine bırakılmıştır.

Instagram’da git gide popülerliği artan Kalibiru Ulusal parkı yalnızca fotoğraf çekilmekten ibaret değil. Evet, başlıca aktivite ve olmazsa olmazlar arasındadır. Hatta bunun için yeri geliyor saatlerce sıranızın gelmesini dahi bekliyorsunuz. Fotoğraf çekilebileceğiniz sayısız nokta bulunuyor. Gözünüze nereyi kestiriyorsanız orada fotoğrafınızı çektirdikten sonra çevreyi keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Ulusal parktan yalnızca 15 km uzaklıkta adeta gizli kalmış bir nokta var: Kedung Pedut Şelalesi. Çoğu ziyaretçi sadece Kalibiru için geldiğinden şelalede tek başınıza ya da az sayıda insanla dilediğiniz gibi keyifli, sessiz vakit geçirebilirsiniz.

Ulusal Park’tan 37 km uzaklıkta Samigaluh Çay Tarlaları bulunmakta. Buradan sonra bu güzelliği görmeye gidebilir ya da parktan 53 km kuzeydeki Mnoreh Tepesi’ne doğru yol alabilirsiniz. Gerçi bu tepeyi görmek için ideal zaman sabah çok erken saatler. Çünkü gidip unutulmaz bir gündoğumu deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu dağın sunduğu açık hava aktivitelerine gelirsek doğal güzellikleri sunduğu kadar açık hava için de ziyaretçilerin keyifli vakit geçirmeleri düşünülmüş. Bunlardan adrenalin köprüsü, tırmanış ve zipline sadece bir kaç tanesi.

Yogyakarta şehrinin batısında Kulon Progo bölgesindeki Ulusal park şehirden 1,5 saat, Brobudur tapınağından 1 saat uzaklıktadır. Ulusal parka vardıktan sonra park alanlarına motosikleti park edip. Kısa ama dik tırmanış sonrası bilet gişesine varılıyor.

Kalibiru Ulusal Parkı

Yogyakarta Sarayı / Keraton

Kraton veya Karaton olarak okunan büyük kompleks Cava düzenini büyük bit titiz plan dahilinde yansıtmaktadır. Kompleks içerisinde göreceğiniz müthiş geleneksel Cava mimari örneklerinin eşi benzeri yoktur. Sarayın inşası 1790 yılında tamamlanmıştır.

Sarayın ön avlusu (kuzey meydanı) Alun Alun Utara olarak anılır, arka cephesi (güney meydanı) ise Alun Alun Selatan olarak.

Bugün Keraton Yogyakarta geleneğinin bir parçasıdır. Sultanların yaşam alanı olmasının haricinde günümüzde hala törenlerin, kültürel gösterilerin yapıldığı bir kompleks olmaya devam etmektedir. Ziyaret Saatleri: Cuma günleri hariç diğer tüm günler 08:30 – 12:30. Gösteri Saatleri ise: Pazartesi – Salı; Gamelan Müziği 10:00, Çarşamba; Golek Menak Puppet 10:00, Perşembe; Dans şovu 10:00, Cuma; Macapat 09:00, Cumartesi; Kukla gösterisi 09:30 Pazar; Kukla ve dans gösterisi 09:30.

Burayı gezdikten sonra şehrin eski bölümünde yer alıp, Keraton yani sarayın batısında yer alan Taman Sari, yani Su Kalesi’ni de mutlaka görün. 18.yy’ın ortalarında inşa edilmiş olan yap. Yogyakarta Saray kompleksinin bir parçasıdır ve Unesco Miras Listesine girmeyi hak etmiş yerlerden biridir.

Mimarisi ve kabartmalara bakıldığında kompleksin Hindu, İslami, Budist, Çin ve Avrupa parçaları ile harmanlaştığı çok net anlaşılabilir 10 hektarlık arazi üzerine kurulu olan Su Sarayı içinde havuzlar, asma köprüler, yapay göller ve yeraltı tünelleri ile çevrilidir. Kompleks içerisindeki 58 yapının bugün 22 tanesi halen fark edilebilir durumdadır.

Saray içerisinde 3 havuz bulunuyor. Bunlardan biri Sultanın kızları ve kız kardeşleri için, diğeri 35 tane cariyesi için ve sonuncusu yani özel olan kendisi ve eşi için olanıdır.

Bu şehre gelip Yogyakarta’nın kültürel ikonu haline gelmiş Su Sarayını görmeden sakın geri dönmeyin.

Yogyakarta Sarayı / Keraton

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Yogyakarta Nerededir?

Endonezya’nın Java bölgesinde yer alan Yogyakarta şehri, kendi adındaki bölgenin de başkentidir.

 Yogyakarta Ne Zaman Gidilir?

Yogyakarta’da tropikal iklim görülmektedir. Yıl boyunca ortalama sıcaklıklar 25-30 derece arasındadır. Şehrin ziyaret için en yüksek sezonu yağışların olmadığı, havanın daha sıcak ve keyif verici olduğu Aralık-Nisan ayları arasıdır. Mayıs-Ekim ayları arasında bol yağış ve fırtına görülür.

Yogyakarta’ya Nasıl Gidilir?

Yogyakarta’da uluslararası çalışan bir havalimanı mevcuttur. Şehrin 8 kilometre doğusunda yer almaktadır. Jakarta, Java, Kuala Lumpur, Singapur üzerinden uçuşlar mümkündür.

Yogyakarta şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Yogyakarta’da Nerede Kalmalı?

Yogyakarta’da pek çok otel seçeneği mevcuttur. Uygun fiyatlı oteller için Sosrowijayan Sokağı (Jalan Sastrowijayan), mekanlara çok yakın olan Malioboro Sokağı tercih edilebilir.

Yogyakarta pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Yogyakarta Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Yogyakarta Otelleri
En Uygun Fiyatlı Yogyakarta Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Yogyakarta Otelleri
Yogyakarta Ev Kiralama

 Yogyakarta Şehir İçi Ulaşım

Becak-2-griyatravel.jpg

Eğer şehir içinde gezmeyi planlıyorsanız, çok büyük bir kent olmadığından rahatlıkla yürüyerek dolaşabilirsiniz. Bunun dışında Yogyakarta’da güvenilir ve taksimetresi olan taksiler mevcuttur. Dünyanın bu bölgelerinde sıkça görülen üç tekerlekli bisiklet “trişov” ya da buradaki adıyla “becak”lar da uygun seçeneklerdir. Yerel halkın ulaşım konusundaki tercihi ise otobüs ve minibüsler oluyor. Ancak bunlar sizin için biraz kalabalık olabilir.

Yogyakarta Mutfağı

Endonezya’da yerel lezzetlerin yanı sıra Çin, Japon, Kore, Thai, Fransız, Amerikan ve Orta Doğu mutfaklarından örnekler görülür. Ama tabii ki çevresindeki ülkelerin mutfaklarından etkiler yerel yemeklerinde de görülmektedir.

Pirinç, hindistancevizi sütü, mısır, Hint irmiği, deniz ürünleri, sarımsak, soğan, manyok, kök yumrular, fıstık yağı, fıstık sosu ve karanfil, zencefil, tarçın ve karabiber gibi ürünler Endonezya ve Java mutfağının vazgeçilmezleridir.

Biftekli yumurtalı noodle çorbası ‘mie kocok’ ve biftekli, sebzeli ve limon otlu çorba ‘soto bandung’ popülerdir. ‘Karedok’ adı verilen ve taze fasulye, fasulye filizleri, salatalık ve baharatlarla hazırlanan salata çeşidi restoranlarda sıkça görülür.

Koni şekli verilerek servis edilen pilavın çevresine sebze ve etler yerleştirilerek hazırlanan yemek ‘tumpeng’ de denenmeli. Bir diğer ünlü lezzet de ‘pepes’tir. Kırmızı et, tavuk ya da balığın baharat eklendikten sonra muz kabuğuna sarılarak ızgarada pişirilmesiyle servise hazır edilir.

Tropikal bir ülkede meyve tüketmeden olmaz. Jackfruit, muz, mango, durian, rambutan ya da hindistancevizini market ya da sokak satıcılarında bulabilirsiniz.

Popüler restoranlar

Gabah Resto, Gajah Wong, Gudeg Wijilan Yu Djum, uali Resto, Sendang K Pitoe, Nanamia Pizzeria, Empek-Empek Kamto.

Bahşiş

Endonezya restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama eğer iyi hizmet aldığınızı düşünüyorsanız 5.000 Endonezya Rupisi ya da hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Yogyakarta Gece Hayatı

Yogyakarta gece hayatı oldukça hareketlidir, denilebilir. Öncelikle burada alışılmışın dışında olarak bolca yöresel gösteriye gidebileceğinizi ve hatta sokakta bile karşılaşabileceğinizi hatırlatalım. Örneğin, Wayang Kulit (deri kukla) gölge oyunu çeşitlerinden en az bir tanesini mutlaka izlemelisiniz. Pek çok yerde bununla ilgili tabela görmeniz mümkün.

Bar ya da gece kulübü tercih edenler için ise şehirde pek çok mekan olduğunu söylemek mümkün. Gece kulübü anlamında gençlerin çok tercih ettiği Papillon oldukça popüler bir mekan. 22.00 ile 03.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Boshe VVIP Club ve Liquid ise, kadınlara girişin ücretsiz olduğu yan yana iki farklı mekan ve oldukça popülerler.

Yogyakarta Festivaller

Gerebeg Festivali (Ocak-Nisan-Kasım)

Borobudur Festivali (Haziran)

Yogya Sanat Festivali (Haziran)

Sekaten Seremonisi / Hz. Muhammed’in Doğum Günü Kutlamaları (Haziran)

Yogyakarta’da Alışveriş

Yogyakarta’da alışverişe çıkacaksanız, en güzel yöntem yürüyerek, şehri keşfederek alışveriş yapmaktadır. Çünkü pek çok sokağında kıyıda köşede, gizli kalmış çok iyi dükkânlar yer alıyor. Bunun dışında aradığınız her ne olursa olsun Malioboro sokağına mutlaka gitmelisiniz. Çünkü burası tam bir alışveriş cenneti. Örneğin geleneksel Endonezya kıyafetlerinden arıyorsanız Mirota Batik’e uğramak gerekir. Diğer mağazalara göre fiyatları yüksek olsa da, ürünleri ayın oranda özel oluyor. Takı ve dekoratif ürünler için Jogja tercih edilmelidir. Kotagede de aynı şekilde bir alan. Alışveriş merkezi seveler içinse Ambarrukmo Plaza uygun olacaktır. 3 katlı mekânda yemek alanları da mevcut.

Yogyakarta Saat Farkı

Yogyakarta (GMT +8) ile Türkiye (GMT +3) arasında beş saat zaman farkı vardır. Yani Türkiye’de saat 15.00 iken Java’da saat 20.00’dir.

Yogyakarta Para Birimi

Endonezya sınırları içerisinde yer alan Yogyakarta adasında Endonezya Rupisi kullanılmaktadır. 1 TL yaklaşık olarak 4.600 Endonezya Rupisi’ne denk gelmektedir.

Yogyakarta Resmi Dili

Endonezya ülke sınırları içinde yer alan Yogyakarta’nın resmi dili Endonezyaca’dır. Ülkede Java, Sunda ve Madura dilleri de konuşulmaktadır.

Yogyakarta Türkiye Dış Temsilciliği

CAKARTA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Görev Bölgesi ENDONEZYA, DOĞU TİMOR DEMOKRATİK CUMHURİYETİ

Adres JI. HR RASUNA SAID KAV.1 KUNINGAN JAKARTA 12950 INDONESIA

Tel 00 62 21 525 62 50 00 62 21 526 41 43

Faks 00 62 21 522 60 56

e-Postaembassy.jakarta@mfa.gov.tr

Webhttp://cakarta.be.mfa.gov.tr

Yogyakarta Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Çin Yeni Yılı

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Anneler Günü

Waisak Günü

Endonezya Kurtuluş Günü (17 Ağustos)

Kurban Bayramı

Hz. Muhammed’in Doğum Günü (12 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Yogyakarta İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 118

Yangın: 113

Polis: 110

Yogyakarta Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Endonezya sınırlarında bulunan Yogyakarta’ya gitmek için vize almalarına gerek yoktur.

Endonezya Vizesi

Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport Sahiplerine 90 Güne Kadar Kalışlarda Vize Uygulanmıyor.

Endonezya 11 Mayıs 2010 tarihi itibarıyla 25 ABD Doları karşılığında geçerli umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza sınır kapılarında 30 gün ikamet süreli tek giriş vizesi vermeye başlamıştır.