Yogyakarta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

yoja.jpg

Endonezya’nın Java bölgesinde yer alan Yogyakarta şehri, kendi adındaki bölgenin de başkentidir. Ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Yogyakarta, sınırlarında yer alan fazla sayıdaki eğitim kurumlarından dolayı “üniversite şehri” olarak da anılmaktadır.

Devamını Oku

Yogyakarta’da Gezilecek Yerler

Yogyakarta, ülkenin ikinci büyük ve aynı zamanda Bali adasından sonra ikinci turistik şehridir.

Telaffuzu Jogjakarta olan şehre kısaca Jog-Ja denilmektedir. Yogyakarta yüzyıllar içinde geleneksel birçok krallık sistemine ev sahipliği yaptığı için tarih ve tapınaklar şehri olarak Endonezya’da oldukça önemli bir şehirdir.

Yogyakarta’da görülmesi gereken diğer yerler

Gembira Loka, Fort Vredeburg Müzesi, Pok Tunggal Beach

Devamını Oku

 Yogyakarta Ne Zaman Gidilir?

Yogyakarta’da tropikal iklim görülmektedir. Yıl boyunca ortalama sıcaklıklar 25-30 derece arasındadır. Şehrin ziyaret için en yüksek sezonu yağışların olmadığı, havanın daha sıcak ve keyif verici olduğu Aralık-Nisan ayları arasıdır. Mayıs-Ekim ayları arasında bol yağış ve fırtına görülür.

Yogyakarta’ya Nasıl Gidilir?

Yogyakarta’da uluslararası çalışan bir havalimanı mevcuttur. Şehrin 8 kilometre doğusunda yer almaktadır. Jakarta, Java, Kuala Lumpur, Singapur üzerinden uçuşlar mümkündür.

Yogyakarta’da Nerede Kalmalı?

Yogyakarta’da pek çok otel seçeneği mevcuttur. Uygun fiyatlı oteller için Sosrowijayan Sokağı (Jalan Sastrowijayan), mekanlara çok yakın olan Malioboro Sokağı tercih edilebilir.

 Yogyakarta Şehir İçi Ulaşım

Becak-2-griyatravel.jpg

Eğer şehir içinde gezmeyi planlıyorsanız, çok büyük bir kent olmadığından rahatlıkla yürüyerek dolaşabilirsiniz. Bunun dışında Yogyakarta’da güvenilir ve taksimetresi olan taksiler mevcuttur. Dünyanın bu bölgelerinde sıkça görülen üç tekerlekli bisiklet “trişov” ya da buradaki adıyla “becak”lar da uygun seçeneklerdir. Yerel halkın ulaşım konusundaki tercihi ise otobüs ve minibüsler oluyor. Ancak bunlar sizin için biraz kalabalık olabilir.

Yogyakarta Mutfağı

Endonezya’da yerel lezzetlerin yanı sıra Çin, Japon, Kore, Thai, Fransız, Amerikan ve Orta Doğu mutfaklarından örnekler görülür. Ama tabii ki çevresindeki ülkelerin mutfaklarından etkiler yerel yemeklerinde de görülmektedir.

Pirinç, hindistancevizi sütü, mısır, Hint irmiği, deniz ürünleri, sarımsak, soğan, manyok, kök yumrular, fıstık yağı, fıstık sosu ve karanfil, zencefil, tarçın ve karabiber gibi ürünler Endonezya ve Java mutfağının vazgeçilmezleridir.

Devamını Oku

Yogyakarta Gece Hayatı

Yogyakarta gece hayatı oldukça hareketlidir, denilebilir. Öncelikle burada alışılmışın dışında olarak bolca yöresel gösteriye gidebileceğinizi ve hatta sokakta bile karşılaşabileceğinizi hatırlatalım. Örneğin, Wayang Kulit (deri kukla) gölge oyunu çeşitlerinden en az bir tanesini mutlaka izlemelisiniz. Pek çok yerde bununla ilgili tabela görmeniz mümkün.

Devamını Oku

Yogyakarta Festivaller

Gerebeg Festivali (Ocak-Nisan-Kasım)

Borobudur Festivali (Haziran)

Yogya Sanat Festivali (Haziran)

Sekaten Seremonisi / Hz. Muhammed’in Doğum Günü Kutlamaları (Haziran)

Yogyakarta’da Alışveriş

Yogyakarta’da alışverişe çıkacaksanız, en güzel yöntem yürüyerek, şehri keşfederek alışveriş yapmaktadır. Çünkü pek çok sokağında kıyıda köşede, gizli kalmış çok iyi dükkânlar yer alıyor. Bunun dışında aradığınız her ne olursa olsun Malioboro sokağına mutlaka gitmelisiniz. Çünkü burası tam bir alışveriş cenneti. Örneğin geleneksel Endonezya kıyafetlerinden arıyorsanız Mirota Batik’e uğramak gerekir. Diğer mağazalara göre fiyatları yüksek olsa da, ürünleri ayın oranda özel oluyor. Takı ve dekoratif ürünler için Jogja tercih edilmelidir. Kotagede de aynı şekilde bir alan. Alışveriş merkezi seveler içinse Ambarrukmo Plaza uygun olacaktır. 3 katlı mekânda yemek alanları da mevcut.

Yogyakarta Saat Farkı

Yogyakarta (GMT +8) ile Türkiye (GMT +3) arasında beş saat zaman farkı vardır. Yani Türkiye’de saat 15.00 iken Java’da saat 20.00’dir.

Yogyakarta Para Birimi

Endonezya sınırları içerisinde yer alan Yogyakarta adasında Endonezya Rupisi kullanılmaktadır. 1 TL yaklaşık olarak 4.600 Endonezya Rupisi’ne denk gelmektedir.

Yogyakarta Resmi Dili

Endonezya ülke sınırları içinde yer alan Yogyakarta’nın resmi dili Endonezyaca’dır. Ülkede Java, Sunda ve Madura dilleri de konuşulmaktadır.

Yogyakarta Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Çin Yeni Yılı

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Anneler Günü

Waisak Günü

Endonezya Kurtuluş Günü (17 Ağustos)

Kurban Bayramı

Hz. Muhammed’in Doğum Günü (12 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Yogyakarta Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Endonezya sınırlarında bulunan Yogyakarta’ya gitmek için vize almalarına gerek yoktur.

Yogyakarta Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25oC
  • Şub 25oC
  • Mar 25oC
  • Nis 26oC
  • May 26oC
  • Haz 25oC
  • Tem 24oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa

Nüfus: 388,627 / Dil: Endonezya dili / Para Birimi: Endonezya Rupisi (IDR) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün