Kalimnos’ta Nerede Kalınır?

Yakın zamana kadar adı pek bilinmeyen Kalimnos, turizm açısından son yıllarda gelişme göstermeye başlamıştır. Buna rağmen, hem tarihsel açıdan hem doğa sporları noktasında önemli bir yer haline gelmesi nedeniyle hem de ada ziyaretçilerine sunduğu eşsiz plajları sayesinde söz konusu gelişme süreci hızlı olmuştur. Bu durum, aynı zamanda ada içindeki konaklama olanaklarının da artmasına zemin hazırlamıştır. Tercihlerinize bağlı olarak ada merkezinde yer alan tarihî neoklasik tarzlardaki evlerden birinde konaklayabilir ya da balkonunuzdan denizin keyfini çıkarmak isteyip sahil kenarında yer alan otellerden veya pansiyonlardan birinde kalabilirsiniz. Konaklama sitelerinden uygun fiyatlı daire bulmak da seçenekler arasında yer almaktadır. Eğer, adaya geliş nedeniniz kaya tırmanışı için ise Kaya Tırmanışı Festivali döneminde tırmanış güzergâhlarına yakın bölgeler olan Masouri, Armeos veya Myrties kasabalarında daire ya da oda kiralayabilirsiniz.

Yaz aylarının popüler sezon olmasından ötürü Kalimnos’un çok fazla ziyaretçisi olduğunu ve adadaki otellerin çok çabuk tükendiğini unutmamak gerekir. Kaya tırmanışı için en popüler zamanlar ise eylül ve ekim ayları olmaktadır. Özellikle, Kaya Tırmanışı Festivali’nin her yıl ekim ayında olduğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenle, mayıs-ekim ayları arasında adaya gelmeyi planlarsanız bir tarih belirlemeniz ve önceden rezervasyon yaptırmanız yararınıza olacaktır. Ayrıca, yakın konumdaki adalardan gelenler dışında, Kalimnos’a gelen ziyaretçiler arasında konaklamayı tercih edenlerin sayısı günübirlik gelen ziyaretçilerin sayısına göre daha fazladır. Bu da erken rezervasyonu bir kez daha önemli hale getirmektedir.

Bütçesine göre ada ziyaretçileri lüks oteller de bulabilecektir. Misafirlerine açık büfe kahvaltı, masaj salonu, spor kompleksi gibi hizmetlerin beraberinde bu oteller size eşsiz bir Ege Denizi manzarası da sunacaktır. Yüksek standartlarda konaklama isteyenler Kalimnos’un en güzel otelleri olan MasouriBlu Hotel, Hotel Porto Potha, Kantouni Beach Hotel, Pegasus, Plaza Hotel, Acropolis Hotel, Galini Hotel, Continental Hotel, La Playa Boutique Hotel, Nefeli Hotel’i tercih edebilir.

Uygun fiyatlı konaklamayı tercih edenlerdenseniz yatak-kahvaltı, oda ya da daire kiralama seçenekleri de mevcuttur. Bu sayede, konakladığınız ev ve odalardaki çoğu detay yerel halkın kültürünü tanımanız, yaşayış biçimleri ve gelenekleriyle tanışmanız noktasında size bulunmaz bir fırsat sunacaktır. Belki de şanslı bir anınızdaysanız Porthia’daki İtalyan esintili neoklasikevlerden birinde konaklama şansı elde edebilir ve zamanlar arası bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ada merkezinde olabileceği gibi koylara yakın bölgelerde yer alabilen bu konaklama yerleri arasında Massouri Rooms, Irene’s Studios, Aegean Home & Studios,Petra Boutique Homes, Vouros Palace, Villa Marzi Kalymnos, Evanik Hotel, Acroyali, On the Rocks, Secret Paradise Beach Villa bulunmaktadır.