Google+

3 ÜLKEYİ BİRLEŞTİREN IGUAZU ŞELALELERİ

1679614 Kas 2014Gezi Notu
UFUK AKKUŞUFUK AKKUŞGold Yazar14 Kas 2014167960 Yorum

Iguasu, Brezilya’nın güneyinde kendi halinde sessiz ve kalabalık olmayan ama bulunduğu konum itibari ile muhteşem bir şehir.  Burası, dakikada 9100 m3’lük düşen su miktarına göre dünyanın en büyük şelaleleri olan Iguazu Şelaleleri’ne ev sahipliği yapıyor. İrili ufaklı 275 adet şelaleden oluşan Iguazu Şelaleleri, Amazon Nehri’nden sonra Güney Amerika’nın 2. büyük nehri olan Rio Parana üzerinde ve 2,7 km’lik bir alan içerisinde yer alıyor. Iguasu, yerli Guarani dilinde “Büyük Su” anlamına geliyor.

Iguasu
Iguazu Şelalesi / Brezilya

Iguasu’ya Rio De Janeiro üzerinden Tam Havayolları ile 3,5 saatlik bir uçak yolculuğu ile ulaştım ve şehrin küçük havaalanından otobüs ve taksilerle şehrin içine 20 dakikalık bir yolculukla ulaşmak mümkün.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Bölgenin çok önemli diğer bir özelliği ise; Brezilya, Arjantin ve Paraguay’ın bu şelaleler ile birbirinden ayrılıyor olması. Yani burası 3 ülkenin aynı zamanda bir sınır noktası. Şelalenin karşılıklı her iki tarafında Brezilya ve Arjantin bayraklarının karşı karşıya dalgalandığını görebilirsiniz. Ancak Iguazu Şelaleleri’nin en iyi görülebildiği nokta ise elbette Brezilya yakası.

Iguasu-1
Şelale üzerinde ara sıra oluşan gökkuşağı görüntüsü

Iguazu Şelaleleri elbette bir milli park içerisinde yer alıyor ve Iguazu National Park olarak adlandırılan bölgeye gitmek için şehir içinden kalkan otobüslerle son durak olan Iguazu National Park’a kadar gidebiliyorsunuz. Önemli bir not; son durakta inmeden 500 metre kadar geride Bird Park adı altında bulunan durakta inmenizi öneririm ve buradaki Kuş Parkı’nda birbirinden güzel tropikal kuşları, Brezilya’nın simgesi Tukan kuşlarını ve rengârenk papağanları doğal ortamlarında mutlaka görmelisiniz. Benim şu ana kadar gördüğüm en güzel doğal parklardan bir tanesi olduğu muhakkak.

Iguasu-2
Tukan Kuşu... Bird Park içerisinde serbestçe dolaşan bu kuşlar Güney Amerika simgelerinden

Iguasu şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Casa em Foz de Iguaçu, Pousada Duarte, Nice place in downtown. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Guest House Yolanda, Muffato Plaza Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Aconchego Lar Cama e Café, Hotel Damen, Manacá Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Iguasu aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Iguasu-3
Ara Ararauna cinsi papağanları park içerisinde her yerde görmek mümkün

Iguasu-4
Ara Ararauna cinsi papağanların arasında en sevdiğim renkleri

Bird Park çıkışından sonra tekrar otobüse binmenize gerek yok. Iguazu National Park yaklaşık 500 metre ileride sizi bekliyor ve gişeden alacağınız biletlerle sizi içerilere götürecek ücretsiz otobüslere biniyorsunuz. Bu noktadan sonra şelaleler yavaş yavaş sırası ile görünmeye başlıyor. Şelalelerin güzelliği bir tarafa etraftaki kelebekler ve doğal hayat mükemmel gerçekten. Yürüyerek ve şelaleleri izleyerek aldığınız yolun sonunda nihayet o büyük su kütlesinin aktığı en büyük bölüme geliyorsunuz ve ahşap bir standın üzerinden bu muhteşem manzarayı izlemek harikulade. Arada şelale üzerinde oluşan gökkuşağı ise anlatılmaz güzellikte!

Iguasu-5
Iguazu National Park Girişi

Iguasu-6
Milli park içerisinde sizi şelaleye kadar götüren ücretsiz turist otobüsleri


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Brezilya’nın simgelerinden Koati adındaki bir çeşit rakun cinsini Milli Park içerisinde turistlerin arasında dolaşırken görmek burada son derece doğal. Koruma altında olan bu hayvanlara dokunmak ve onlara zarar vermek kesinlikle yasak. Koatilerin arada yiyeceklerinize musallat olmaları kaçınılmaz bir durum. Bu arada unutmadan Brezilya’nın 2014 Dünya Kupası resmi amblemlerinde Koatiler de yerini almış ; )

Iguasu-7
Brezilya Dünya Kupası 2014 reklamı üzerinde yer alan Koati

Iguasu-8
Koatiler insanların arasında serbestçe dolaşıyorlar

Iguasu-9
Brezilya’nın simgesi Koati

Iguasu-10
Koati

Bu arada Iguazu Şelalesi üzerinde restoran ve dinlenme alanları da mevcut ve burada yerel yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Milli Park içerisinde çeşitli aktivitelere katılmak mümkün. Teknelerle şelaleye inip ufak bir gezinti yapabilirsiniz ya da aynı Rio’da olduğu gibi yine helikopter ile şelale üzerinde tur atmak da önemli aktiviteler arasında yer alıyor. Bunu da notlarınıza almayı sakın unutmayın.

Iguasu-11
Şelalenin nehir üzerinden akışını görmek de mümkün

Iguasu-12
Benim Canım Kelebeklerim

Daha öncede belirttiğim gibi Iguasu bir sınır şehri aynı zamanda ve şehir merkezinden her 40 dakikada bir kalkan otobüslerle Arjantin ve Paraguay’a gitmek mümkün. Durakta beklerken duran otobüsün önünde Paraguay yazısını ve bayrağını görmek beni çok şaşırtan bir durum oldu. Ben şehir ismi yazacağını beklerken ülke adı yazması çok ilginçti. Bu arada otobüs ile sınırdan geçerken pasaport kontrolü yapılıyor. İsterseniz bu sınır kapısında inip buradaki Free Shop’tan vergisiz alışveriş yapma imkânı da bulabiliyorsunuz. Yola ise bir sonraki otobüs ile devam edebilirsiniz.  

www.gezenkelebek.com

Iguasu şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Iguazu 10 Dakika Panoramik Helikopter Uçuş Falls (214.87 €), Brezilya Tarafından Iguassu Falls Turu (17.77 €), Foz do Iguaçu'dan Tam Gün Toplam Iguazu Şelalesi Turu (69.96 €), Foz do Iguaçu / Cataratas Havaalanı Paylaşılan Transferi yapmak (18.32 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar