3 Ülkeyi Birleştiren Iguazu Şelaleleri

Iguasu, Brezilya’nın güneyinde kendi halinde sessiz ve kalabalık olmayan ama bulunduğu konum itibari ile muhteşem bir şehir. Burası, dakikada 9100 m3’lük düşen su miktarına göre dünyanın en büyük şelaleleri olan Iguazu Şelaleleri’ne ev sahipliği yapıyor. İrili ufaklı 275 adet şelaleden oluşan Iguazu Şelaleleri, Amazon Nehri’nden sonra Güney Amerika’nın 2. büyük nehri olan Rio Parana üzerinde ve 2,7 km’lik bir alan içerisinde yer alıyor. Iguasu, yerli Guarani dilinde “Büyük Su” anlamına geliyor.

Iguazu Şelalesi / Brezilya

Rio De Janeiro'dan Iguasu'ya ulaşım

Iguasu’ya Rio De Janeiro üzerinden Tam Havayolları ile 3,5 saatlik bir uçak yolculuğu ile ulaştım ve şehrin küçük havaalanından otobüs ve taksilerle şehrin içine 20 dakikalık bir yolculukla ulaşmak mümkün.

Ülkeler arası sınır olan şelale: Iguasu

Bölgenin çok önemli diğer bir özelliği ise; Brezilya, Arjantin ve Paraguay’ın bu şelaleler ile birbirinden ayrılıyor olması. Yani burası 3 ülkenin aynı zamanda bir sınır noktası. Şelalenin karşılıklı her iki tarafında Brezilya ve Arjantin bayraklarının karşı karşıya dalgalandığını görebilirsiniz. Ancak Iguazu Şelaleleri’nin en iyi görülebildiği nokta ise elbette Brezilya yakası.


Şelale üzerinde ara sıra oluşan gökkuşağı görüntüsü

Iguazu Ulusal Parkı

Iguazu Şelaleleri elbette bir milli park içerisinde yer alıyor ve Iguazu National Park olarak adlandırılan bölgeye gitmek için şehir içinden kalkan otobüslerle son durak olan Iguazu National Park’a kadar gidebiliyorsunuz.

Bird Park'ı da listenize alın!

Önemli bir not; son durakta inmeden 500 metre kadar geride Bird Park adı altında bulunan durakta inmenizi öneririm ve buradaki Kuş Parkı’nda birbirinden güzel tropikal kuşları, Brezilya’nın simgesi Tukan kuşlarını ve rengârenk papağanları doğal ortamlarında mutlaka görmelisiniz. Benim şu ana kadar gördüğüm en güzel doğal parklardan bir tanesi olduğu muhakkak.


Tukan Kuşu... Bird Park içerisinde serbestçe dolaşan bu kuşlar Güney Amerika simgelerinden


Ara Ararauna cinsi papağanları park içerisinde her yerde görmek mümkün


Ara Ararauna cinsi papağanların arasında en sevdiğim renkleri

Bird Park çıkışından sonra tekrar otobüse binmenize gerek yok. Iguazu National Park yaklaşık 500 metre ileride sizi bekliyor ve gişeden alacağınız biletlerle sizi içerilere götürecek ücretsiz otobüslere biniyorsunuz.


Iguazu National Park Girişi


Milli park içerisinde sizi şelaleye kadar götüren ücretsiz turist otobüsleri

Bu noktadan sonra şelaleler yavaş yavaş sırası ile görünmeye başlıyor. Şelalelerin güzelliği bir tarafa etraftaki kelebekler ve doğal hayat mükemmel gerçekten.

Yürüyerek ve şelaleleri izleyerek aldığınız yolun sonunda nihayet o büyük su kütlesinin aktığı en büyük bölüme geliyorsunuz ve ahşap bir standın üzerinden bu muhteşem manzarayı izlemek harikulade. Arada şelale üzerinde oluşan gökkuşağı ise anlatılmaz güzellikte!

Brezilya’nın simgelerinden Koati adındaki bir çeşit rakun cinsini Milli Park içerisinde turistlerin arasında dolaşırken görmek burada son derece doğal. Koruma altında olan bu hayvanlara dokunmak ve onlara zarar vermek kesinlikle yasak. Koatilerin arada yiyeceklerinize musallat olmaları kaçınılmaz bir durum. Bu arada unutmadan Brezilya’nın 2014 Dünya Kupası resmi amblemlerinde Koatiler de yerini almış ; )


Brezilya Dünya Kupası 2014 reklamı üzerinde yer alan Koati


Koatiler insanların arasında serbestçe dolaşıyorlar


Brezilya’nın simgesi Koati

Bu arada Iguazu Şelalesi üzerinde restoran ve dinlenme alanları da mevcut ve burada yerel yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Milli Park içerisinde çeşitli aktivitelere katılmak mümkün. Teknelerle şelaleye inip ufak bir gezinti yapabilirsiniz ya da aynı Rio’da olduğu gibi yine helikopter ile şelale üzerinde tur atmak da önemli aktiviteler arasında yer alıyor. Bunu da notlarınıza almayı sakın unutmayın.


Şelalenin nehir üzerinden akışını görmek de mümkün

Benim Canım Kelebeklerim

Daha öncede belirttiğim gibi Iguasu bir sınır şehri aynı zamanda ve şehir merkezinden her 40 dakikada bir kalkan otobüslerle Arjantin ve Paraguay’a gitmek mümkün. Durakta beklerken duran otobüsün önünde Paraguay yazısını ve bayrağını görmek beni çok şaşırtan bir durum oldu. Ben şehir ismi yazacağını beklerken ülke adı yazması çok ilginçti. Bu arada otobüs ile sınırdan geçerken pasaport kontrolü yapılıyor. İsterseniz bu sınır kapısında inip buradaki Free Shop’tan vergisiz alışveriş yapma imkânı da bulabiliyorsunuz. Yola ise bir sonraki otobüs ile devam edebilirsiniz.

UFUK AKKUŞ

Yazar Hakkında

UFUK AKKUŞ

Gezgin, Fotoğrafçı 1977 Karabük doğumlu, Safranbolu da yaşıyor.. Mesleğini çok seven bir sigortacı. Hayallerinin peşinden düştü yollara. Farklı kültürleri tanımayı çok seviyor.