Google+

Arama formu

ALTIN MADENLERİNE GİRİŞ KAPISI, WHITE PASS & YUKON ROTASI: SKAGWAY

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Buraya ilk yerleşen kişi Kaptan William Moore’dur. İlk yerleşimi 1887 senesinde Skagway Irmağı'nın başına yapmıştır. Yeni madenlere gidecek olan yolunda buradan geçeceğini tahmin ederek buradan toprak almıştır. Gerçekten de tahmin ettiği gibi buraya bir tren yolu yapıyorlar. Bu yolun yapımı 1889 senesine rastlıyor. Bu tren şu an limandan başlıyor ve Yukon üzerinden Kanada’nın içlerine kadar devam ediyor.

Skagway

Bu tren yoluna verdikleri isim White Pass & Yukon Route. Trene biniyoruz, ilk dikkatimi çeken vagonların her birinin içinde bir soba olmasıydı. Ve yolculuk başlıyor. Yaklaşık 20 km sonunda tren ile 873 metreye tırmanmış olacağız. Manzara mükemmel, dağların arasından kıvrıla kıvrıla gidiyoruz. Buranın en sonunda ise Klondike Altın madeni var. Kanada sınırına geldikten sonra geri dönüş başlıyor. Yukarıya çıkmamız yaklaşık 1,5 saati buldu. Dönüşümüzde bir o kadar sürecek. Bu yolculuğu herkese öneririm.

Skagway-1

Skagway bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Tren yolunun yanı sıra altınları taşıyabilmek için kıyı dağlarından geçen Chilkoot yolu yapılmıştır. Ancak bu yol çok virajlı ve dar olduğundan bu yolda çok fazla ölüm meydana gelmiştir.

Altına hücum döneminde yani 1898’lerde Skagway’in nüfusu 20.000’i aşmış. Tabi farklı bölgelerden buraya yığılma olunca bu bölgedeki hotel, bar restoran toplam nüfusu kaldıramaz olmuş. O zaman da Skagway’in asıl yerlilerini yerlerinden ederek Skagway’e yakın olan Dyea köyünde çadırlarda yaşamaya mecbur bırakmışlardır. Bu dönemi “Dünyadaki Cehennem” olarak adlandırıyorlar.

Dönemin en ünlü altın taciri Soapy Smith, çeteler arası anlaşmazlıklar sonucu vurularak öldürülmüştür. Mezarı ise Skagway’e birkaç kilometre uzaklıkta olan Gold Rush mezarlığındaymış.
1900’lerde altın tükenince buradaki kişiler yeni Nome madenine doğru hareket etmişler, dolayısı ile nüfus yine azalmış.

Skagway şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Westmark Inn Skagway, Historic Skagway Inn. Bir de booking.com'un Skagway aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Skagway-2

1982’de tren yolunu kapatmışlar ancak daha sonra sadece turizme hizmet edecek şekilde 1988’de açmışlar ancak sadece yaz aylarında (Mayıs-Eylül) açık
.

Etiketler


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...