Google+

Arama formu

İSVİÇRE'DE HARİKA BİR GÖL-ŞEHİR: LUGANO

Bu yazı Gezimanya üyesi haydigeziyoruz tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

İsviçre'nin İtalya sınırındaki bu güzel şehir, tahmin edeceğiniz gibi ismini lugano Gölü'nden almış. 60 bin nüfusu ile küçük, sakin ve sevimli. Şehir çok küçük olduğu için şehirdeki Agno Havalimanı'ndan uluslararası uçuş yapılmıyor. Şehre gelmek isteyen turistler ulaşım için genelde Milano-Malpensa Havalimanı'nı tercih ediyor. Havalimanından shuttle ile (20 CHF) direkt şehir merkezine ulaşılabilmektedir. Tren yolu ile de Como veya Milano'dan da ulaşabilirsiniz.

Lugano

Lugano bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Şehir yürüyerek gezilebilir ancak Indirizzo denilen turist treni keyfini yaşamanızı tavsiye ederiz. Tur yaklaşık 45 dakika sürüyor, ücreti ise 5 CHF'dir.

Lugano

Biz gezimize harika bir şehir parkı ile başlıyoruz. Bir İsviçreli zengin bu parkı şehre hediye ediyor ama park gerçekten çok güzel. Yeşillikler içinde, göl kenarında ve şehir manzaralı. Dikkatimizi çeken bir olay da parkta okuma binası yapmışlar ve çok sayıda kitap koymuşlar. Ücretsiz olarak aldığınız kitabı parkta okuyor ve teslim ediyorsunuz, karşısında ise bilgin ve yazar olan Cicero'nun heykeli de doğrusu biraz garibimize gitti.

Lugano şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz casa nico güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Sonniges Paradies, Guesthouse Castagnola, Giardino Violetta. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Pool House, Roggia 7, Panoramic Penthouse gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Lugano Savosa Youth Hostel, Hotel&Hostel Montarina, casa ruvi tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lugano aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Lugano-2

Lugano-3

Parkın çeşitli noktalarından karemize yansıyanlar, buyurun:

Lugano-4

Lugano-5

Lugano-6

Lugano-7

Lugano-8

Lugano-9

Parktan çıkıp şehir merkezine doğru yürüyoruz. Şehir merkezi Piazza della Riforme'de tarihi binalar ve restoranlar yer alıyor. Buradan göl kenarına gelerek isterseniz keyifli bir yürüyüş ya da tekne turu yapabilirsiniz. Göl kıyısında yürürken iki tepe dikkatinizi çekecek: Bunlarda biri "San Salvatore" diğeri ise "Monte Bre"dir. Füniküler ile şehir manzarası eminiz çok güzeldir ama biz çıkmadık. Gördüğümüz güzelliklerden fotoğraf makinamıza yansıyanları paylaşalım istiyoruz:

Lugano-10

Lugano-11

Lugano-12

Lugano-13

Lugano-14

Lugano-15

Diğer gezi yazılarımız için: http://haydigeziyoruz.blogspot.com.tr


haydigeziyoruz kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir. Emekli olana kadar fırsat buldukça güzel ülkemizi gezdik, 2012 yılından beri yurt dışı gezilerimize ağırlık verdik. Gezilerimizde ana amacımız vatandaşı olduğumuz dünyayı yakından tanımak, sizlere tecrübelerimizi aktarmak ve teşvik...