Necef Yolculuğu

Irak Türkü iki dostumla Ortadoğu ülkesi güneydoğu komşumuzu ziyaret etme kararı aldım ve yola koyuldum. Irak'a İstanbul'dan uçağa binip, ortalama 2,5 saatlik bir yolculukla Bağdat Havaalanı'na vardım.

Kısa kontrollerden sonra vize işlemlerini halletmeye çalıştım. 26 Ocak 2016 tarihli yolculuğumda Irak, Türk vatandaşlarına havaalanında 1 ay ücretsiz vize veriyordu. Ortala 2-3 dakika süren vize işlemleri sonucunda girişimi yaptım.

Havaalanında bir taksi tutup şehir merkezine doğru yola koyulduk. Bağdat'ta toplu ulaşım ve servis sistemi pek gelişmemiş. Ancak taksi fiyatları oldukça iyi. Şehir merkezinden güney şehirlerine giren otogara ulaştık. Burada Necef için bir araba bulmamız gerekiyordu. Otogara girer girmez etrafımız Necef Necef diye bağıran taksicilerle doldu.

Arkadaşlar Arapça bildiği için pazarlık işini onlar hallettiler. Zaten taksiciler birbirleriyle yarış halinde fiyatı kırıyorlar. Kısa bir pazarlık sonrası bir taksi tutup 175 km uzaklıktaki Necef şehrine doğru yola koyulduk. Dediğim gibi Irak'ta toplu ulaşımdansa küçük taksiler daha gelişmiş ve daha konforlu.

Üç arkadaş toplam 22 dolar civarında bir ücret ödeyerek taksiyi tuttuk. Yol boyunca sıkı kontol noktalarından geçtik. Bölge patlamalardan çok çekmiş. Bu yüzden güvenlik önlemleri oldukça fazla.

İmam Ali'nin Türbesi

Necef, 800 binden fazla nüfusuyla Irak'ın büyük şehirlerinden. Irak'ın güneyinde yer alan şehir Hz. İmam Ali'nin türbesinin bulunmasından dolayı yüzlerce yıl önemini korumuş. Önemli bir ziyaret ve ticaret şehri olmuştur. Her yıl binlerce Müslüman türbeyi ziyaret için bu şehre geliyorlar.

Şehrin kalbinde yer alan türbe içerisine girer girmez insanı oldukça etkiliyor. Gözyaşları içinde dua eden dilekte bulunan dünyanın her yerinden gelen binlerce insan bulunuyor. Türbenin içerisi aynalar, altınlar ve gümüşlerle bezeli.

Türbe içerisinde ve çevresinde Türkçe konuşan insanlar duyarsanır şaşırmayın. Yüzlercesine rastlayabilirsiniz özellkle İran Azerbaycan'ından gelen ziyaretçilerin sayısı oldukça fazla. Türkçe konuştuğunuzu duyunca sizinle hemen arkadaş oluyorlar.

Necef çarşıları ise ziyaretçiler için şekillenmiş. Kumaşlar, tesbihler, seccadeler güzel kokular ve ziynet eşyalarının yanında Necef Taşı (Dürru-n Necef) ile yapılan yüzüklerden alabilirsiniz.