Google+

Arama formu

ORTA ÇAĞ KASABASI KUTNA HORA VE TÜYLER ÜRPERTEN KİLİSE

Bu yazı Gezimanya üyesi nevinsalman tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Bir Ortaçağ kasabası ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde olan bu ilginç kasaba, 13.Yüzyılda bölgede gümüş madenciliğinin de başlaması ve tüm Avrupa’ya ihracıyla zenginleşmeye ve önem kazanmaya başlasa da 16. yüzyılda gümüş madenciliğinin durmasıyla güç kaybetmeye başlar.

Kutna Hora

Tüm ülke gibi bu kasaba da çok iyi korunmuş ve görülmesi gereken çok sayıda Gotik, Rönesans ve Barok mimari tarzı kiliseler, katedral, çeşmeler, heykeller ve yapılar var.

Kutna Hora-1

Bunların içinde çok ilginç, aynı zamanda da çok hüzün veren bir yapı, bu kasabanın çok yakınındaki Sedlec Köyü’nde Kostnice Ossuary – Kemik Kilisesi yada Şapeli. Tüyler ürperten bir bir yer, yine de yüreğiniz dayanırsa görülmeli diyorum, unutmamak için, hep hatırlayıp ders almak için, zaten unutmanız mümkün olmayacak.

Kutna Hora şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz House of Roses, SOVA Bike Point Apartment güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Starý farhof, Villa Magdalena, Apartment Ortenova 74. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel U Zvonu, Penzion Art kutna Hora, MuzeumLega gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Autokemp Santa Barbara (U mrtvolky) Kutná Hora, Penzion Sedlec, Hotel U Zvonu tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kutna Hora aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bu ürpertici kilisenin içi, veba kurbanı 40.000 ila 70.000 insanın kemikleriyle dekore edilmiş.

Kutna Hora-2

Kilisede görünen her şey insan kemiklerinden yapılmış. Girişteki muazzam avize, avizeler, şamdanlar, zırhlar.. gördğünüz her şey. Bu kemikler, 14.yüzyılın başlarında veba salgınında ve  15.yüzyılın başlarında yapılan Hussite Savaşları'nda ölen insancıklara ait kemikler. Bu iskeletler kilisenin mezarlığında yer alırken, mezarlık kapatıldığında kemikler kilisenin içine alınarak piramitler halinde üst üste yığılmış. 1870 yılında ise Frantisek Rint adındaki bir ahşap oyma ustası özel bir izinle yüzyıllardır mahzende stoklanmış bu kemikler ve kafataslarıyla bu objeleri yapmış. 

Kutna Hora-3

Bu kilisede göreceğiniz kafatasları, kemikler salgın hastalıkların, savaşın ne denli yıkıcı yakıcı olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Yaplanlar kesinlikle bu kemik yığınının hafife almak için değil, unutturmamak için yapılmış. Fotoğraflar size anlatacaktır….
 
KUTNA HORA – SEDLEC’teki TARİHİ MERKEZİ 

St. BARBARA KİLİSESİ ve MERYEM ANA KATEDRALİ

Kutna Hora-4

Kutna Hora kasabası, bu bölgedeki gümüş madenlerinin ortaya çıkarılmasından sonra, gümüş zengini olur ve bu sayede, Bohemya Krallığı'nın ikinci en önemli şehri haline gelir, refahlığı sembolize eden eserlerle bezenerek bir kraliyet şehri olur. St. Barbara Kilisesi restore edilerek geç Gotik tarzı ile döneminin bir incisi olur. Sedlec Meryem Ana Katedrali ise, 18.yüzyıl başlarında Barok tarzı mimarinin çok güzel bir örneğidir ve Orta Avrupa mimarisini de ciddi anlamda etkiler. Bu muhteşem ve kent dokusunu çok iyi yansıtan Ortaçağ eserler sayesinde Kutna Hora dünyanın her yerinden ziyaretçileri çekmekte.

 Kutna Hora-5
Çekoslovakya gezim burada sona eriyor, dedim ya az zaman ayırmışım.. Mutlaka tekrar gelmeliyim..

Mutlaka gidilesi bir ülke.

* * *
 
Çek Cumhuriyeti’nde görülmesi gereken çok önemli bir yer de Cesky Krumlo. Prag’a yaklaşık 180 km mesafede ve Ortaçağdan kalan bu şehrin de Unesco Dünya Mirası Listesi'nde. Prag kalesinden sonra Çek Cumhuriyeti’nin ikinci büyük kalesi. İşte burayı ve diğer kültürel miraslarını görmek için tekrar gitmek istediğim bir ülke oldu Çek Cumhuriyeti.
 
Terezin Kampı'na gittiniz mi diye sorarsanız; cevabım hayır… Toplu mezarlar, soykırım müzesi, insancıkların acılarını yüreğinde hissetmek bir kez daha… Polonya’da gidip gördüğüm Auswitch Kampı bana uzun yıllar yeter, bir başkasını görmeye dayanamam sanırım.

( http://gezimanya.com/GeziNotlari/auschwitz-ve-birkenau-toplama-kamplari )

Etiketler

sinanbediş kullanıcısının resmi
sinanbediş
Sa, 03/15/2016 - 21:39
slm
sinanbediş kullanıcısının resmi
sinanbediş
Sa, 03/15/2016 - 21:40
slm nevin hanım yakın zamanda hindistana gidecez rica etsek hindistan hakındaki önemli bilgileri bizimle paylaşırmısınız
nevinsalman kullanıcısının resmi
nevinsalman
Çar, 03/16/2016 - 11:09
Merhaba, ben Hindistan'a gideli epey oldu, o zamanlar yazı da yazmadığım için notlar da almadım. Hatırımda kalanları paylaşayım; açık su içmeyin, yanınıza biraz bozulmayacak gıda maddeleri (kraker, grissini, peynir, bisküvi, gofret vs gibi) alın derim. Ben Hint yemeği çok sevdiğim halde orada pek yiyemedim, pilavları bol ekmekleri, pide lavaş gibi güzel peynir vs ile yenebilir.. ancak yakınlarda giden arkadaşımdan aldığım bilgiye göre güzel yemekler yemişler.  Grupla gidiyorsanız sorun yok, yada serbest zamanda gruptan ayrılırsanız toplu taşıma kullanmayın ve taxi tercih edin derim. Bu aralar sanırım en sıcak zamanları, şapka, güneş kremi, sinek, sivrisinek ilaçları, zehirlenme, gripal ilaçlar almanızı tavsiye ederim. Bir de bol bol ucuz çoraplar alın, çoğu yere ayakkabı ile girilmiyor hatta galoşa da izin vermiyorlar, çorapları giyip atarsınız, çıplak ayakla otelde halılar da dahil basmayın. Fazla yardımcı olamadım kusura bakmayın.. Gezi olarak ise muhteşem ve ilginç yerler, eserler göreceksiniz, dünya miraslarını görmeyi ihmal etmeyin. İyi yolculuklar, keyfini çıkarın. Sevgiler  
sinanbediş kullanıcısının resmi
sinanbediş
Çar, 03/16/2016 - 20:28
çok teşekkür ederiz

nevinsalman kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım,çalıştıkça, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım. 10 senedir ise kış aylarında İstanbul'da, Mayıs-Aralık 7-8 ay Bodrum’da yaşadıktan sonea artık tamamen Bodrum’lu oldum. Tam bir Bodrum sevdalısıyım, en büyük...