Google+

PARİS'E NEDEN GİDİLİR?

337828 Mar 2015Gezi Notu
Pınar BulutPınar BulutSilver Yazar28 Mar 201533780 Yorum

Öpülmekten yıpranmış olgun dudaklarında son kalan Bordeaux’yu ustaca yalar ve o iç gıcıklayan Fransızcasıyla anlatmaya devam eder Paris. İçinde aşkı, romantizmi, sanatı, modayı, tarihi, oyunu, heyacanı ve daha pek çok şeyi biriktirmiş yaşlı yorgun ve hatta kirli ama hala çok güzel bir revü kadını gibidir O.

Paris

Bilirsin, senin gibi binlercesi geçmiştir elinden. Koskoca Napolyon gibi ne ilk ne de son olacaksın Paris için. Çünkü her seferinde sen ne arzuluyorsan tam da onu sunar sana bu olgun şırfıntı.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Paris-1

Paris-2

Paris şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Saint James Paris, Hôtel Fouquet's Barrière, Le Singulier. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Arley Tour Eiffel, Victoria Palace Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Prince Monceau, Le Regent Hostel Montmartre, Smart Place Paris tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Paris aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Paris-3

Paris-4

Saatlerce kuyruk bekleyip içeri girdiğin Louvre Müzesi yalnız minnacık Mona Lisa tablosuyla değil yüzlerce eşsiz eserle büyüler. Dışarıda cam piramitteki o malum poz, her gördüğün havuza attığın paralar aslında hep "ben buradaydım, ben Paris’im" demektır.

Paris-5

Paris-6

Paris-7

Her aşığın önünde poz vermeyi asla ihmal etmediği Eiffel Kulesi tam 125 yaşında bir romantizm abidesi. Ne garip ki kışın 15 cm kısalırmış soğuktan. Sırtını Conrad Meydanı'na verip bu devasa ışık kulesine bakarken, Sein Nehri üzerindeki köprülerden birinde poz verirken de sen Paris olmuşsundur.

Paris-8

Paris-9

Her yeri düzlük olan bu şehirde akbil benzeri bir yöntemle yol kenarından alıp yine başka bir yol kenarında bıraktığın bisikletle hınca hınç trafiği es geçerken damarlarında dolaşır Paris artık.

Paris-10

Paris-11

Paris-12

Şehrin tek yüksek tepesi Montmartre’ye çıkarken teleferikle değil merdivenlerden çıkmalısın. Hem yoldaki hediyelikçilerde Paris’in bahşişini verir hem de yukarıda ressamlar sokağında yorgunluk kahveni yudumlarken "sana dün bir tepeden baktım…" şiirini uyarlarsın Paris’e.

Paris-13

Paris-14

Paris-15

Şehrin her yerinden gözüken Eiffel’i en iyi buradan seyredersin. Eğer önceden netten indirimli bilet almadınsa büyük ihtimalle yüzlerce kişilik kuyruğu bekleyemez ve çıkamazsın zaten Eiffel’e (ticket.toureiffel.fr/index-css5-sete-pg1-lgen.html).

Paris-16

Paris-17

Paris-18

Ha bir de Opera meydanındaki muhteşem Lafayette mağzasının en üst katındaki kafenin terası var. Fiyatlar kazık, o yüzden bir şey yiyip içmene gerek yok. Cadde üzerinde sıralanmış Printemps vb. onlarca enfes ve meşhur butiklerden geçip alışveriş zevkini tatmin ettikten sonra cepte para kalmasa da bu teras sana şehrin tam ortasından bir manzara ziyafeti sunar hoyratça.

Paris-19

Paris-20

Paris-21

Ulaşımı en kolay ve ucuz şehirlerden biridir aslında. Onlarca hattan oluşan devasa metro ağında şehre iner inmez aldığın sınırsız ekonomik biletle her yere kolayca ulaşabilirsin Aman geç saatlere kalma metroda. İri kıyım zenciler ve sarhoş serserilerin ortasında bir anda korku filmi baş aktörüne çevirir Paris seni!

Paris-22

Paris-23

Paris-24

Paris-25

Bu sebeple aşırı pahalı ve kirli merkez otelleri değil, metro hattında merkeze uzak otelleri tercih edebilirsin. Hele Disneyland’a gitmeye niyetliysen lavanta tarlaları arasında enfes otellere merkezdekinin yarı fiyatına ulaşabilirsin. Tam Disneyland durağında değil 2 durak öncede olmak da büyük avantajdır fiyat açısından. Bu arada elbette Disneyland giriş biletini internetten önceden indirimli almışsındır herhalde. Macera, heyecan, oyun, adrenalin tutkunu isen kaç yaşında olursan ol Paris yine tam olarak tatmin edecek seni burada da. Her yaştaki çocuk ruhunu doyuracak.

Paris-26

Paris-27

Meşhur Champs-Elysees (Şanzelize) caddesinde gezinirken, yolun sonunda zarifçe duran dev Zafer Takı'nın üzerinden şehri izlerken, ne sabah gördüğün kirli çişli Paris caddelerini ne de Türk Lokanta ve bakkalların bulunduğu Saint Denis’teki ürkütücü terör havasını hatırlamazsın. Paris yine kandırır, avuçlar, kavrar aşık eder kendine yine yeniden.

Paris-28

Paris-29

Tenis meraklıları için Haziran ayındaki Roland Garros turnuvası, senenin diğer zamanlarında harika kortlar ve ünlü tenisçilerin imzalı ürünleriyle de sporsever yanını zevkten dört köşe edebilir yine.

Paris-30

Paris-31

Paris-32

Paris moda haftasında her sokak podyum, herkes modeldir sanki kaldırımlarda.

Moulin Rouge veya Lido şovda önceden rezervasyonun varsa kaliteli gece şovunun tillahını bulursun mesela.

Son yıllarda gitgide artan Afrikalı, Doğu Avrupalı ve hatta Arap göçmenlerin yarattığı güvensiz sokaklar bile silemez Paris’in güzelliğini akıllardan.

Paris-33

Paris-34

Döndüğünde aklında kalan kaldırımlara taşan o şirin Paris kafeleri, akşamları ışıl ışıl nehir kıyısında yaptığın Sein Nehri turları, birbirinden muhteşem saraylar müzeler heykellerdir yalnızca.
Ya da aslında ne bulmak istiyorduysan tam da O’dur.

Paris; tecrübeli, yaşlı ama hala çok güzel bir sokak kadınıdır aslında. Ne istediğini hemen bilir, çarçabuk o kılığa bürünür ve her seferinde seni büyülemeyi başarır.

Paris şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Paris: 1-Saat Şehir Cruise ve Bistro Öğle (47.5 €), Paris'ten: Özel Şampanya Bölgesi Günlük Turu ve Şenlikleri (149 €), Paris Highlights by Electric Bike and Eiffel Tower Biletleri (89 €), Château de Fontainebleau: Priority Entrance Biletleri (11 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar