Şarap Mabedi Saint Emilion

St. Emilion, Fransa’nın güneybatısında Bordo şarap bağlarının göbeğinde bir Ortaçağ şehri. 9. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar blok blok taşlar taşınarak inşa edilmiş şehrin altında yaklaşık 200 km uzunluğunda yeraltı galerileri bulunuyor.

Tertres

St. Emilion’un kendine has parke taşları ile kaplı yaya sokaklarının özel bir ismi var: Tertre. Bu sokaklardan şehirde dört tane var: Tertre de la Tente, Tertre des Vaillants, Tertre de la Cadene ve Tertre de la Porte Saint Martin. Parke taşları İngiliz tüccarlar tarafından getirilmiş. Teknelerinde balast olarak kullandıkları parke taşlarını bırakıp yerlerine şarap dolusu fıçıları koyarlarmış.

Eglise Monolithe (Yekpare Kilise)

Eglise Monolithe, Avrupa’nın en büyük tek taştan yapılmış yani yekpare kilisesi. Kilisenin çanı St. Emilion’un en yüksek noktası ve tam 196 basamakla çıkılıyor. Şehrin tamamı gibi kocaman bir kaya oyularak yapılmış.

Les Lavors (Yıkama Alanları)

Sokaklarda yürürken karşınıza birkaç tane yıkama alanları olarak tercüme edebileceğimiz havuzlar çıkacak. Bu havuzlar 19. yüzyıl sonunda yapılmış ve bir şehir efsanesine göre keşiş Emilion’un 8. yüzyılda kendi inziva yerinde çıkarttığı kaynakla aynı kaynaktan besleniyorlar. Eskiden çamaşır yıkamak için kullanılan bu havuzlar günümüzde çiçeklerle süslü havuzlar olarak şehre renk katıyorlar.

St. Emilion’a Bordo'nun merkezinden trenle yaklaşık 45 dakikada varılıyor. Eski şehir tabelalarını takip ederek 10 dakikalık bir yürüyüşle St. Emilion’a varabilirsiniz. Unutmadan St. Emilion, UNESCO’nun dünya mirası listesinde olduğunu da hatırlatalım.

St. Emilion'da Yemek

L’envers du Décor11, rue du Clocher 33330 St Emilion05 57 74 48 31

Rezervasyon yapma imkanınız olursa şömineli salondan bir masa isteyin. Haftanın 7 günü açık.

St. Emilion'da Alışveriş

Şehrin her yeri tahmin edebileceğiniz gibi şarap dükkanları ile dolu. Havaalanından alırım diye düşünmeyin bulamazsınız o yüzden mutlaka dönmeden hiç değilse bir şişe kapın. St. Emilion her ne kadar şarap bağları ile anılsa da özel yapım makaronlarının namı da epey yürümüş. Hediye için iyi bir fikir olabilir.

http://www.evdeyoklar.net/