Google+

Arama formu

ŞİRİN BİR İNGİLİZ KÖYÜ: CASTLE COMBE

Bu yazı Gezimanya üyesi Eren Erdinç tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

İngiltere’nin kalabalık şehirlerinden, ışıltılı caddelerinden, lüks mağazalarından uzaklarda ve 1966’da resmi olarak “Sıra Dışı Doğal Güzellik Alanı” ilan edilen Cotswolds vadisine saklanmış sevimli bir köydeyim. Herkes “Castle Combe” diyor ismine, ben “Masal Köy” dedim.

Bristol

Meşhurdur İngiliz köyleri… Zamanın gizlendiği tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle gerçek İngiltere’yi saklar içinde. Yıl boyu ipeksi yağmurlarla ıslanan yemyeşil tepeler, bakımlı çiftlikler, küçük kasabalar yol boyu birbirini takip eder. Taş evler ormanları ve nehirleri seyreder, etrafını rengârenk çiçekler süsler.

Bristol-1

Bristol bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Castle Combe, Times’ın en iyi 30 köy sıralamasında 2. sırada yer alıyor. Coğrafi konum olarak Londra ve Bristol şehirlerine kısa bir mesafede. Araba ile devam ettiğimiz yolculuğumuzda sık ormanlarla kaplı yollarda gizlenen bir yerleşim arıyor gibiydik. Köy girişinde yöre halkı bizi çok nazik bir selamlamayla karşılamıştı.

Bristol şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Edan's Room @ Bristol, Fishponds Retreat Homestay, Dan's Homestay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Chacao, Belmont Penthouse Apartment, The Old Barn at Trymwood. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The Bear & Swan, Your Stay Bristol Orchard Gate, Grange Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Rock n Bowl, YHA Bristol, The Full Moon Backpackers tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bristol aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bristol-2

Doğanın ihtişamıyla çevrelenen köy, İngiliz tarihine uzanan yapısıyla dikkat çekiyor. Köydeki yapıların en eskilerinden birisi St. Andrew Kilisesi. Hala kullanımda olan bu kilisenin içini de gezdik. Etkileyici bir atmosfere sahip. Yıllardır orada olan yaşlı bir rahibeyle sohbet etme şansı yakaladık, oldukça keyifliydi. Kilise. İngiltere’de sayıları çok az olan Ortaçağ saatlerinden birine sahip. Bu özellik mekânı oldukça özel kılıyor.

Bristol-3

Köy nüfusu 300-350 kişi arasında. Geçmişte İngiltere’nin ünlü klasik müzik bestecilerinin yaşadığı bölgede bugün gözlerden uzak kalmak isteyen sinema oyuncuları, ressamlar ve ünlü politikacıların evleri bulunuyor.

Castle Combe birçok ünlü yapıma da ev sahipliği yapmış. Doctor Dolittle, War Horse, Sturdust, The Wolfman, Find Me A Spy, Catch me a Traitor ve Agatha Christie’s Poirot dizisinin ”The Murder of Roger Ackroyd” adlı bölümü bu yapımlardan birkaçı…

Bristol-4

Köy meydanındaki otantik kafenin önünde bulunan ahşap sandalyelere oturun, yeşili seyrederken kendinize sütlü bir İngiliz çayı ve tazecik elmalı pay ısmarlayın. Yolunuz Castle Combe’a düşsün!

Diğer yazılarım için: http://erenerdinc.blogspot.com.tr/