Google+

Arama formu

SPEYER’DE KISA BIR MOLA

Bu yazı Gezimanya üyesi NURHAN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Mannheim ve Heidelberg’i gezdikten sonra kara yolu ile Heidelberg üzerinden Speyer’e geldik. Gemimiz bizi Speyer limanında bekliyordu. Ancak buradan ayrılmamıza 1 saat var. Bu 1 saatte Speyer’i dolaşıp fotoğraflayalım istedik.

Böylece gemideki 5 çayına katılamadık. Çantalarımızı alışveriş paketlerimizi kamaramızda bırakıp fotoğraf makinelerimizi alarak pek çok mağaza ve kafelerin bulunduğu Maxmillian Caddesi’ne geldik.

Caddeden nehir tarafına yürüdüğümüzde Imperial Cathedral karşılıyor bizi. Pembe-beyaz mermerlerle yapılmış olan katedral oldukça sade ama görkemli.

Speyer

Speyer-1

Speyer şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Gästehaus Brandenburger, Zimmer am Museum, Boardinghouse La Grotta güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Rheintor-Apartment, Hofgut Holzmuhle, Spira House. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel 'Zum Augarten', Ferienwohnung Klatschmohn, Gasthaus zum Halbmond gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Zimmer am Museum, Boardinghouse La Grotta, Amadeus Restaurant und Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Speyer aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Speyer-2

Romanesk tarzın en önemli örneklerinden biri olan katedral, 18. yüzyılda yıkılmış olan eski kilisenin yerine yapılmış. Şehrin yıkılması sonrası ayakta kalabilmiş olan eski kilisenin çan kulesi halen yeni kiliseye çan kulesi olarak hizmet vermekte. Yeni kilise yapılırken paraları yetmeyince, çan kulesi olarak bu eski kulenin çan kulesini kullanmışlar. Bu nedenle kilise ile çan kulesi arasında biraz mesafe var.

II. Konrad bu kilisenin yapımı için çok gayret sarf etmiş, ancak ne kendisi ne de oğlu katedralin bitimini görememişler, her ikisinin mezarı da katedralin zemininde yer alıyor.

Maxmillian Caddesi üzerinde de yer yer müzik yapan gençleri görebilirsiniz.

Speyer’de 3D sinema ve teknik müze görülebilecek yerler arasında. Ancak gemimize yetişmeliyiz. Dışarıdan fotoğraf çekmekle yetinip, hızlı adımlarla gemimize geliyoruz.

Speyer-3

Speyer-4

Speyer-5

Etiketler


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...