Google+

Arama formu

ST. PAUL DE VENCE: FRANSIZ RIVIERASI'NDAN MUHTEŞEM TABLO

Bu yazı Gezimanya üyesi haydigeziyoruz tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Fransız Rivierası denilince genellikle tüm dünyada bilinen yerler Nice, Cannes, Monaco ve hatta Antibes iken, bu çok az bilinen Ortaçağ kasabası bizce gölgede kalacak yer asla değil. Daha da iddialı olarak söyleyelim, St. Paul de Vence'yi görmediyseniz, bölgedeki geziniz eksik kalmış demektir. Ortaçağ döneminden kalma kasabayı henüz uzaktan gördüğünüzde, herhalde kasaba orası olmalı dedirtiyor.

St. Paul de Vence

St. Paul de Vence-1

Ulaşım: Tren ile direkt ulaşım imkanı yok. Kasaba, denizden içeride ve bir dağın tepesinde konumlanmış durumda ancak Nice ve Cannes tren hattında iseniz "Cagnes-sur-Mer" istasyonunda inerek 400 numaralı otobüse binmelisiniz. Nice'de iseniz şehir içerisinden yine bu 400 numaralı otobüse bindiğinizde direkt St. Paul de Vence kasabasına ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 30-40 dakika sürecek otobüs gezisinin ücreti 1,5 Euro. Otobüs ile geldiğinizde kasaba girişinde ineceğiniz yerin fotoğrafını sizin için çektik. Kendi aracınızla gelecekseniz, bu otobüs durağının çok yakınındaki otoparka bırakacaksınız ve yürüyerek hemen kasabaya giriş yapacaksınız. Çünkü kasabada ancak yürüyerek gezmek mümkün. Girişte önce bir meydan ve yaşını almış bir çok insanın bizim çocukken oynadığımız bilye oyununu oynadığını görüyoruz. Yüzyıllardır devam eden, yani geleneksel olan bu oyunun bizimkinden en önemli farkı, bilyelerin büyük ve ağır metalden yapılmış olması.

St. Paul de Vence-2

St. Paul de Vence şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Le Mas des Amandiers güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri La st pauloise, La Pourtoune, la maison aux bonsais. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hôtel La Grande Bastide, Les Messugues, Villa Saint-Paul gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Le Mas des Gardettes, Le Mas des Gardettes, AU VALLON ROUGE (Studio) tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un St. Paul de Vence aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

St. Paul de Vence-3

St. Paul de Vence-4

En önemli caddesi Rue Grande ile giriş yaptığımız kasaba, daracık sokaklar ve Arnavut kaldırımları ile tamamen film seti gibi. Keyifle yürüdüğümüz caddede sağlı sollu modern ve çağdaş sanat galerileri, zeytinyağı dükkanları, butikler, takı dükkanları, parfüm ve hediyelik eşya dükkanları ile 1615 yılında yapılmış çeşme hayranlığımızı kazanıyor. Caddenin sonuna kadar gidiyoruz, seyir terasından manzara seyredip şehir mezarlığını da gördükten sonra tekrar aynı yoldan dönerek aracımıza yöneliyoruz.

St. Paul de Vence-5

St. Paul de Vence-6

St. Paul de Vence-7

St. Paul de Vence-8

St. Paul de Vence-9

St. Paul de Vence-10

St. Paul de Vence-11

St. Paul de Vence-12

St. Paul de Vence-13

Diğer gezi yazılarımız için:  www.haydigeziyoruz.blogspot.com.tr


haydigeziyoruz kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir. Emekli olana kadar fırsat buldukça güzel ülkemizi gezdik, 2012 yılından beri yurt dışı gezilerimize ağırlık verdik. Gezilerimizde ana amacımız vatandaşı olduğumuz dünyayı yakından tanımak, sizlere tecrübelerimizi aktarmak ve teşvik...