Google+

Arama formu

Barış Can Tasalı : "Seyahat benim koşuşturmaca içinde nefes almamı sağlıyor"

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
İsmim Barış Can Tasalı. İzmir Karşıyakada doğdum ve 20 yaşına kadar İzmir dışında yaşayamacağımı düşünmeme rağmen 2011 yılında bu düşüncem İstanbul Üniversitesine yatay geçiş yapmamla değişti ve 3 yıldır İstanbulda yaşıyorum

Gezmek size ne ifade ediyor? Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Yaptığım gezilerde gezmeden geçirdiğim zamanın aslında 2 gezi arası hazırlanma dönemi olduğunu anladım.Seyahat benim bu koşuşturmaca içinde nefes almamı sağlıyor.

Şu an kadar kaç ülke gezdiniz?
Şu ana kadar ABD,Sırbistan,Saraybosna ve gürcüstana gittim.Ama bu sene ilk defa schengen vizesi alacağım ve bu ülke sayısını arttıracağım.

Bugüne kadar gittiğiniz yerler arasında sizi en çok neresi etkiledi?
Beni en çok etkileyen saraybosna oldu. Korkunç katliamın izlerini tüm dünyaya göstermek için silmiyorlar. Şehirdeki binaların üzerinde kurşun izlerini  ve taksiciye o günleri biraz anlatır mısın dediğim anda gözlerinin dolup ağzının mühürlenmesini gördüğümde bu vahşete nasıl olurda aylarca müdahele edilemediğini düşünmeye başladım. Beni o gezim çok etkiledi.

Bize biraz seyahat etme mantığınızı anlatır mısınız? Genelde tek mi yoksa grupla mı seyahat edersiniz?
Tekbaşınalığı seven birisiyim.Sadece seyahat konusunda değil, yaşamımda da böyle.2-3 kişi ve üzeri bir grup olduğunuzda ister istemez diğer grup üyelerinin istekleri zaman zaman sizin aklınızdakilerle uymuyor ve belki de kendi istediğiniz şekilde hareket etmenizi kısıtlıyor.ABD de katıldığım work and travel programında 10 türk aynı evde kalmamıza ve kuzenimin de benimle olmasına rağmen zamanımın çoğunu tek başıma çalışarak ve gezerek harcadım. Kanaltürk Pasaport yarışmasından kazandığım Batum tatiline tekbaşıma gittim ve 3 gün boyunca batumu tek başıma yürüyerek gezdim.Güzel bir deneyimdi benim için.Bundan sonra planladığım 15 günlük İtalya/İspanya turunu da tek başıma yapacağım.

Barış Can Tasalı :

Rotanızı nasıl belirliyorsunuz?
Öğrenci olduğum için tatil bütcem çok kısıtlı.Havayolu şirketlerinin güncel indirimlerini takip ediyorum ve ucuz bilet aldığımda atlayıp gidiyorum.

Son olarak yaptığınız rota neresiydi?
Gürcistan - Batum

Sırada neresi var?
Ocak-Şubat gibi İtalya veya İspanya daha karar vermedim.

Seyahat sırasında sizin gibi gezginlerle tanışıyor musunuz? Hiç enteresan anınız var mı?
Belgraddan saraybosnaya yaptığım hayatımın en kötü otobüs seyahati sonrasında sabah 5:30 da bir japon turist kız şaşkın bir şekilde etrafına bakıyordu ve onunla tanışıp grubumuza dahil etmiştim.O günün milli bayram olmasından dolayı exchange office kapalıydı ve çoğu yerde euro geçmemesinden dolayı saat 11 e kadar aç bir şekilde bir kafede beklemiştik birlikte.

Kalacak yer olarak tercihiniz genelde nedir? Otel, hostel, kamp vs.
Şimdiye kadar tercihimi hostellerden ve kiralık evlerden yana kullandım ama bundan sonraki seyahatimde coachsurfingten kalacak yer bulup yerlilerle kalacağım.

Bugüne kadar gittikleriniz arasında sizi hayal kırıklığına uğratan bir yer oldu mu?
Kesinlikle ABD.Filmlerde izlediğimiz şaşalı hayat American Dream muhabbeti hepsinin bir balon olduğunu farketmem 2 günümü aldı sadece.New york citydeki gökdelenlerin pis eski,ünlü new york metrosunun devamlı kıvılcımlar çıkarıp arıza yaptığını görünce İstanbulun çoğu semti burdan daha gelişmiş diye içimden geçirmiştim.Hele ki 2 ayımı geçirdiğim Atlantic citydeki restoranları,gece kulubü ve barları gördükçe Çeşmenin değerini daha bir güzel anladım.

Farklı bir ülkeye yerleşmeyi düşündünüz mü? Düşündüyseniz neresi ve neden?
ABD de Bostonda yaşamayı gerçekten çok isterim.İ nsanların birbirine kibarlığı bana İzmiri hatırlattı. Belki de İzmirli olduğum için oraya kolay uyum sağlarım diye düşünüyorum. Orası olmazsa bilgisayar mühendisliğinin kalbi silikon vadisinde yaşamak istiyorum.

Eğer imkanınız olsa 1 sene izin ve limitsiz para verseler, haydi gez deseler, neler yapar nerelere giderdiniz?
Gezgin arkadaşlarımın hikayelerini dinlemeyi çok severim. Birçoğundan duyduğum şey güney Amerika'nın ve Hindistan'ın çok karakteristik bölgeler olduğu. Avrupayı veya Kuzey Amerikayı gezmektense bu bölgelere yönelirim. Bir de Kuzey Koreyi çok merak ediyorum ama senelik turist kotası 1000 olduğu için gidebilir miyim hiç bilmiyorum

Barış Can Tasalı :

Gezmeye yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir? Nereden başlamalılar?
Kulaklarını negatif bütün yorumlara baltalamalara kapasınlar. "Napcaksın elin ülkesinde?" "Dert sefalet çekmek için para harcıyacağına gel burda her şey dahil bir otele git aynı paraya sefanı sür" tarzı cümleleri çok duyacaklardır. Bu sözlerin onları etkilemesine hiçbir şekilde izin vermesinler. Birlikte yola çıkacakları arkadaşları tarafından son dakikada satılacaklardır (tecrübeyle sabitlenmiştir :D), morallerini hiç bozmasınlar. Tek başına da kalsalar o yolculuğu yapsınlar döndüklerinde ben kendime yeterim iyi ki de yapmışın diyeceklerdir.