Google+

Arama formu

Bengisu Başaran: “Gezmekten korkmamak lazım, sizi içine alır”

Bize biraz kendinizden ve bloğunuzdan bahseder misiniz?
Merhaba ben Bengilisular. Aslında Bengisu Başaran ama blogu açtığımdan beri artık insanlar heey Bengilisuu diye hitap etmeye başladı. Neden Bengilisular diyeceksiniz. Bir gün blog açmaya karar verdim ve ismini hiç düşünmemiştim o an aklıma geldi saçma ama olsun ilgi çekici dedim. Öyle kaldı.
Sakarya Üniversitesinde Sosyoloji okuyorum. İstanbul’da yaşıyorum. Farklı olan her şeyi seviyorum. Farklı insanlar tanımak farklı yerler görmek benim ilacım gibi bir şey. İlk yıl Kırklareli’nde okudum orayı yeterince keşfettim deyip Sakarya'ya gelmiş biriyim. Küçük bir şehirdi çünkü.
Bengisu Başaran: “Gezmekten korkmamak lazım, sizi içine alır”

Gezip görüp fotoğraf çekerek bütün ömür yaşayabilirim. Bu duygu çok farklı bir şey. İnsan içindeki gitmek duygusuna engel olamıyor çoğu zaman. Aynı odada sürekli oturmak bile sıkar beni. Mesela her ay odamın düzenini değiştiririm. Henüz yurtdışına çıkamadım. Ama gittiğim her yerde turist gibi gezmeyi seviyorum. İstanbul'u bile turist gibi gezmeyi seviyorum. Elime haritamı alıp kaybolmak her şeyden güzel. Kısacası gezmeye, fotoğraf çekmeye, güneşin batışını izlemeye, yazmaya, kahveye aşık biriyim.
Bengisu Başaran: “Gezmekten korkmamak lazım, sizi içine alır”-1

Gezmek size ne ifade ediyor? Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Gezmek benim 2.adım gibi. Küçüklüğümden beri bütün aile bilir gezmeyi sevdiğimi. Henüz yurtdışına çıkamadım ama önümüzdeki senelerde planlarım var. Şimdilik hazırlık sürecindeyim. İmkan buldukça Türkiye’yi gezmeye çalışıyorum ama bu ülkemizde bir üniversite öğrencisi için pek kolay bir durum olmuyor. Çünkü tatillerimiz az herşeyden önce. Gezmek deyince illa bir ülke şehir keşfetmek gelmiyor aklıma. Yıllardır yaşadığın yerin bir mahallesini keşfetmek bile nasıl güzel geliyor insana. Blog yazmaya başladığımdan beri daha çok gezmek istiyorum çünkü insan yazacağını düşünerek daha güzel geziyor. Pek plan yapmıyorum o ay, o hafta önüme ne çıkarsa gidiyorum.
Bengisu Başaran: “Gezmekten korkmamak lazım, sizi içine alır”-2

Bugüne kadar gittiğiniz yerler arasında sizi en çok neresi etkiledi?
Türkiye’de tarihi yerleri gezdim daha çok ve beni en çok etkileyen Efes Antik Kenti’ydi, olağanüstüydü bence.

Genelde tek mi yoksa grupla mı seyahat edersiniz?
Tek seyahat etmeyi pek sevmem. Genelde yakın arkadaşlarım veya ailemle seyahat etmeyi tercih ederim.

Rotanızı nasıl belirliyorsunuz?
Genelde plan yapan biri değilim. O an koşullarım neye uygunsa ona göre bir yere giderim. Ama gideceğim yerlerin deniz kenarı olması tercihimdir.
Bengisu Başaran: “Gezmekten korkmamak lazım, sizi içine alır”-3

En son gezinizi nereye yaptınız?
En son Yalova- Çınarcık’a gittim. Muhteşem denizi ve İstanbul’a yakınlığı sebebiyle çok beğendim. Sezon kapandığı için şehir sakindi ve asıl tadı o zaman çıkıyormuş bunu anladım. Hele bir de kalabalık arkadaş grubundaysan mükemmel. Bir gece saat 2 civarında dışardaydık ve elektrikler gitti bütün şehir kapkaranlık önünün göremiyorsun. Ama gökyüzüne kafamızı kaldırdığımızda ağzımız açık kaldı. Yıldız yağmuru vardı adeta. Yolun ortasına durduk izledik. Mükemmeldi.

Sırada neresi var?
Sapanca ve Poyrazköy keşifleri yapmayı planlıyorum önümüzdeki haftalarda.
Bengisu Başaran: “Gezmekten korkmamak lazım, sizi içine alır”-4

Kalacak yer olarak tercihiniz genelde nedir? Otel, hostel, kamp vs.
Aslında couchsurfing’e üyeyim. Yurtdışında planladığım seyahatler için oda kiralamayı düşünüyorum. Bir sürü gezgin takip ediyorum ve bu sitenin güvenliğine ikna oldum. Ama Türkiye’de gezerken otellerde kalıyorum.

Bugüne kadar gittikleriniz arasında sizi hayal kırıklığına uğratan bir yer oldu mu?
Sanırım olmadı. Her şehrin kendine ait bir ruhu olduğunu düşünüyorum. Hepsi birbirinden farklı ve güzeller.

Farklı bir ülkeye yerleşmeyi düşündünüz mü? Neresi olabilir mesela?
Kesinlikle düşündüm ve düşünüyorum. Klasik olacak ama sanırım Paris’te yaşamak isterim. Çünkü sanata, Fransız aksanına, Fransızca’ya aşık biriyim. Paris’in her gün ayrı bir cafesinde oturup yazı yazarak hayatımı sürdürebilirim sanırım.

Eğer imkanınız olsa 1 sene izin ve limitsiz para verseler, haydi gez deseler, neler yapar nerelere giderdiniz?
Bu mükemmel bir şey olurdu tabii ki. 1 sene bitince eve dönmek istemezdim sanırım. İlk işim Paris- Londra-Amsterdam-Lizbon’la başlamak olurdu. Hatta belki rota bile belirlemezdim. İlk uçağa, ilk trene atlardım nereye gidersem oranın tadını çıkartırdım. Plansız yaşardım. Hedeflerim arasında böyle uzun seyahatler var ama sponsor olsa hiç fena olmazdıJ
Bengisu Başaran: “Gezmekten korkmamak lazım, sizi içine alır”-5

Gezmeye yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir?
Ben öyle dünyayı dolaşan bir gezgin olmadığım için çok önerim yok sanırım. Ama kesinlikle insan bir şeyi yapabileceğine inanmalı. İyi ve güzel bir biçimde yaşlanmanın sırrı yeni yerler ve yeni insanlarla tanışma arzusunu kaybetmemekten geçer. Gezmek bir tutku içinde olmayan yapamaz. Biraz cesaret işi de. Ama korkmamak lazım. Bir kere bu tutku içine aldı mı sizi onsuz yapamayacaksınız.