Google+

Arama formu

Beyhan Coşkun: "En sevdiğim yer Çin, Tayland ve Hong Kong"

Gezmek size ne ifade ediyor?  Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Hayat benim için gezince güzel ve anlamlı oluyor. Gezdiğim zamanlarda iş hayatının monoton ve sıkıcı ortamından uzaklaştığımı ve yaşadığımı hissediyorum. Olanaklarım ölçüsünde her tatilimde yeni yerler görmeye ve tekdüze yaşantımdan uzaklaşmaya çalışıyorum.

Şu an kadar kaç ülke gezdiniz?
33 ülkede 100’ün üzerinde şehir gezdim.

Bugüne kadar gittiğiniz yerler arasında sizi en çok etkileyen, en beğendiğiniz yer neresi? Neden?
Seyahatin kendisini, yeni kültürler ve insanlar tanımayı çok seviyorum. Uzakdoğu kültürü, ülkeleri bana hep renkli ve çekici geliyor. Çin, Tayland, Hong Kong en sevdiğim yerler oldu.
Beyhan Coşkun:
Çin – Guilin
Beyhan Coşkun:
Çin – Pekin
Beyhan Coşkun:
Çin - Şangay
Latin Amerika’da ise Rio de Janeiro’nun özellikle sahil şeridine ve ünlü kaldırımlarına hayran kaldım. Iguazu Şelaleleri de beni büyüledi diyebilirim.
Beyhan Coşkun:
Iguazu
Beyhan Coşkun:
Iguazu Kuş Parkı

İlk gezim dediğiniz gezi hangisidir?
İlk gezimde Paris’e gitmiştim ve bu şehri çok sevmiştim.

Hangi tarz gezi sizi daha çok tatmin ediyor? Maceracı mısınız? Yoksa gittiğim yerde sakin sakin gezer, tatilimi yaparım diyenlerden misiniz?
Planlıyım diyebilirim. Genelde gideceğim yerlerle ilgili önceden internet üzerinde araştırma yaparım ve mümkün olduğu kadar her yeri gezip, görmeye çalışırım. Genellikle birden fazla ülke ve şehir gezmeye çalışıyorum. Bazen bu sayı 5 ülkede 15’in üzerinde şehir bile oluyor. Tatilde hiçbir zaman dinlenemiyorum. Seyahatten döndükten sonra monoton hayatımda yeterince dinlenme fırsatım oluyor zaten.

Kalacak yer olarak tercihiniz genelde nedir? Otel, hostel, kamp vs.
Otelde kalmayı tercih ediyorum.

Bugüne kadar gittiğiniz yerler arasında sizi hayal kırıklığına uğratan ve  sakın gitmeyin diyeceğiniz bir yer var mı? Neden?
Böyle bir yer yok aslında. Her yerin farklı bir güzelliği var.
Beyhan Coşkun:
Litvanya - Trakai

Seyahatleriniz sırasında başınıza gelen en ilginç olay nedir?
Singapur’da Little India bölgesinde gezerken sıcaktan ve yorgunluktan dolayı gruptan ayrıldım. Bilindik bir hamburgercide oturup, dinlenmek ve bir şeyler yemek istedim. İçeri girip, cheeseburger istedim. Kasadaki kız olmadığını söyledi. O zaman bir hamburger olsun dediğimde çok sert bir şekilde satmadıklarını ve yalnızca tavukburger olduğunu söyledi. Hamburgercide hamburger nasıl olmaz dedim ama neyse, neden bu kadar tepki gösterdiklerini de anlamadım o anda. Diğer grup üyeleri ve rehberimiz geldiğinde olayı anlattım. Herkes gülmeye başladı. O bölgede Hintliler yaşadığından ve inekler kutsal sayıldığından böyle davranmışlar.
Bir diğer unutamadığım anım ise, Uzakdoğu’ya giderken uçağımız Bahreyn’den havalandıktan 10dk. kadar sonra Pilotumuz anons yerine dua etmeye başladı. O anda yaşadığım korku dolu birkaç dakikayı hala unutamam. Uçak düşüyor zannetmiştik. Sonra baktık uçakta herkes ve herşey normal. Bizim uçtuğumuz havayollarının sıradan bir uygulamasıymış.  

Seyahatleriniz sırasında sizin gibi gezginlerle tanıştınız mı?
Genelde gruplarla gezdiğimden, bir çok gezginle tanışma fırsatımız oluyor. Sonraki seyahatlerimiz için fikir alışverişinde bulunuyoruz.

Hiç farklı bir ülkeye yerleşmeliyim diye düşündüğünüz oldu mu? Yoksa gezmek için gitmeyi mi tercih ettiniz her zaman?
Başka ülkede yaşamayı düşünmüyorum. Gezmeyi çok seviyorum ama kendi ülkemde yaşamaktan mutluyum.

Ben de artık dünyayı görmek, gezmek istiyorum diyenler için tavsiyeleriniz var mı?
a) Yeni gezmeye başlayanlar için grupla ve turla gezmeye başlamalarını tavsiye ederim. Tur rehberleri gidilen yerleri daha önce defalarca gezdiklerinden bilgileri ve tecrübeleri çok fazla oluyor.
b) Gidilen yerle ilgili önceden mutlaka araştırma yapsınlar. Internet üzerinden gidilecek şehirle ve kültürle ilgili bilgiler edinsinler.
c) Kalınacak yerin ve şehrin haritasını incelesinler. Otelden, şehir merkezine ve gezilecek yerler arasında ulaşım nasıl sağlanacak bunlara bakmakta fayda var.
d) İyi bir araştırmayla paket turla gittiğinizde ekstra turlara para harcamamış olursunuz.

Türk insanı açıkçası ekonomik şartların da etkisiyle gezmek, seyahat etmek konusunda dünyanın bir hayli gerisinde. Bu durumu aşmak için önerileriniz var mı?
Gezmeyi sevenlere paket turla gezmelerini öneririm. Turlar genellikle uygun fiyatlı oluyor ve kredi kartına taksit yapılıyor. Benim kullandığım kredi kartları mil biriktiren kartlar olduğundan bir sonraki seyahatimin uçak biletini bedavaya getirebiliyorum.
Beyhan Coşkun:
Çin - Pekin
Vize istemeyen ülkeleri tercih etmekte avantaj oluyor. Son yıllarda bu ülkelerin artması oldukça sevindirici bir durum.
Eskiden uçak yolculuğu oldukça pahalıydı ama şimdi uçak bileti kampanyalarını takip ederek önceden uygun fiyatlı bilet bulunabiliyor. Couchsurfing ile konaklamanızı bedavaya getirme imkanınız da olabilir.

Türk insanı nasıl daha genç yaşta gezmeye nasıl yönlendirilebilir veya genel olarak Türkiye’de böyle bir merak nasıl yaratılabilir?
Gençlere yönelik bir çok ekonomik gezme fırsatı var. Özelikle Interrail ve Erasmus ile ilgili araştırma yapılabilir. Son yıllarda televizyonlarda yaygınlaşan Gezi Programlarının ve internette seyahat anılarını anlatanların seyahate olan merakı arttırdığını düşünüyorum. Üniversitelerde gençlerin seyahat etmelerine destek vermek amacıyla çeşitli programlar yapılabilir.

www.supergezginler.com nasıl ortaya çıktı?
Gezdiğimiz yerlerin fotoğraflarını daha önce mail olarak arkadaşlarımızla paylaşıyorduk ama Güney Amerika ve Çin’e gitme fırsatını bulunca farklı bir şeyler yapmak istedik. Benim istediğim gezmeyi seven insanlarla iletişim kurabilmek ve gezi anılarımızı, deneyimlerimizi gezmeyi sevenlerle ve gezginlerle paylaşabilmek. Web sitemiz www.supergezginler.com henüz çok yeni ama gösterilen ilgiden dolayı çok mutluyuz.
Bizimle ropörtaj yaptığı için www.gezimanya.com ekibine de çok teşekkür ederiz.