Google+

Arama formu

Elif Badem: “Seyahatler benim için umuttur, hayaldir, plandır”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Ben Elif Hande. 24 yaşıma kadar Hande ismimi kullandıktan sonra bir iş görüşmesinde hangi isminizi kullanıyorsunuz sorusunu Elif diye yanıtlayarak artık Elif oldum. O günden beri tanıştığım herkes beni Elif olarak bilir, öncekiler Hande! İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü mezunuyum. Üniversiteden 5,5 yılda mezun olduktan sonra hiç banka, devlet kurumu ya da muhasebe işine başvuru yapmadığımı açıklıkla söyleyebilirim. Çünkü bu işler bana göre değildi. 11 yıldır bir kozmetik şirketinde çalışıyorum. Pazarlama, insan kaynakları, organizasyon ve ithalat benim işim! Anneyim ve anne adayıyım :) Kızım Bade 5,5 yaşında ve gezmeyi çok sever, eşim bay bademlebuduk bankacı o da gezmeyi çok sever. Yoldaki bebeğimiz de çok sevecek biliyoruz :)

Elif Badem: “Seyahatler benim için umuttur, hayaldir, plandır”

Elif Badem: “Seyahatler benim için umuttur, hayaldir, plandır”-1

Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Seyahatler benim için umuttur, hayaldir, plandır. Hafta başından Cumartesi-Pazar için planlar yapmaya başlarız. Gezilecek, görülecek yerleri keşfederiz. O yerlerle ilgili yazılmış yazıları okuruz. Faydalandığım sitelerden bir tanesi de Gezimanya olduğundan sizin röportaj talebinizi memnuniyetle karşıladım. Biz geçen sene benim mecburi iş seyahatim sayesinde neredeyse tüm Ege'yi gezmiştik. Hem iş hem gezi oldu bizim için. İş gezisini ailemle bir programa dönüştürerek hep beraber keyifli vakit geçirebildik. Blogumda seyahat deneyimlerimi, mekan keşiflerimi yazmayı çok seviyorum. Arkadaşlarımdan duyuyorum: “sende gördük biz de gittik çok beğendik”. Bu beni çok mutlu ediyor. Hatıralarımızı da bu sayede ölümsüzleştiriyoruz. Umarım kızım da küçüklüğünde neler yapmış nerelere gitmiş unutmamış olur bu sayede...

Elif Badem: “Seyahatler benim için umuttur, hayaldir, plandır”-2

Elif Badem: “Seyahatler benim için umuttur, hayaldir, plandır”-3

Kızınız da sizinle birlikte geziyor, çocukla gezmenin zorlukları neler? 
Çocuklarla birlikte gezerken en büyük tehlike hastalıklar ve virüsler oluyor. Her bölgenin iklimi farklı oluyor. Yanımızda bir valiz ile yola çıkamıyoruz. Mutlaka bol yedek ve çeşitli üstler almak zorundayız. Çocuklar küçükken yemek konusu ve uyku saatleri problem olabiliyor. Artık biz onları aştık çok şükür. Her yerde çorba bulabiliyoruz. Bir de gittiğimiz yerde otelde kalacak isek bol etkinlikli oyuncak götürmeye çalışıyorum. Otel odasında iyi vakit geçirmek şart!

Elif Badem: “Seyahatler benim için umuttur, hayaldir, plandır”-4

Elif Badem: “Seyahatler benim için umuttur, hayaldir, plandır”-5

Şimdiye dek kızınızla birlikte gezdiğiniz yerlerden en çok nereden etkilendiniz?
İki yıldır gittiğimiz Bozcaada'da geçtiğimiz sokakları, yediği kurabiyeyi ve en sevdiği dondurmayı unutmamış olması beni çok etkiledi. Sonuçta 4 yaşında iken gitmişti ve ne lezzetleri ne de gördüklerini unutmamış...
Bir de bir yere gittiğimizde direkt “Buranın nesi meşhur? Ne yiyeceğiz?” diye sorması çok hoşuma gidiyor. 

Kızınız kaç yaşında? Onu bir “gezgin” olarak nasıl tanımlarsınız?
Badem kızımın 6 yaşına birkaç ay kaldı. O neredeyse bir genç kız :) Onu yorulmak bilmeyen bir gezgin olarak tanımlayabilirim. Elinde navigasyon ile bize yeni rotalar çizmeye bayılır.

Elif Badem: “Seyahatler benim için umuttur, hayaldir, plandır”-6

Elif Badem: “Seyahatler benim için umuttur, hayaldir, plandır”-7

Kızınızla yaptığınız seyahatler öncesinde özel bir hazırlık yapıyor musunuz?
Elbette çocuklu gezilerde önceden araştırmaya daha çok hassasiyet gösteriyorum. Haftalık hava durumunu inceliyorum. Oteli detaylı araştırıyorum. Yol boyunca araçta sıkılmaması için onun sevdiği şarkılardan oluşan bir liste hazırlıyorum, inanın çok faydası oluyor.

Gezilerinizde kalacak yer olarak nereleri tercih ediyorsunuz? Kızınız nasıl uyum sağlıyor?
Eğer tanıdık ya da arkadaşımız yoksa otelde kalmayı tercih ediyoruz mecburen. Tabi gittiğimiz şehirde bir arkadaşımız varsa ve bir de çocuklu bir aile ise Badem çok mutlu oluyor. Yeni arkadaşlar ediniyor. Seyahatten sıkılmıyor.

Gezgin annelere tavsiyeleriniz neler olur?
Çocukları gezilerde özgür bırakmalarını öneririm. Bir geziye gittiğinizde çocuğunuzun uyku saati değişebilir, yeme düzeni bozulabilir. Bunları stres haline dönüştürmeden birlikte keyif almalarını öneriyorum. 
Gittiğiniz yerlerden küçük hatıralar seçerseniz ve çocuğunuza bunu saklaması için verirseniz kolay kolay o seyahati unutmuyorlar.

Elif Badem: “Seyahatler benim için umuttur, hayaldir, plandır”-8

Gezi deneyimlerinizi paylaştığınız blogunuzun adresi nedir?
Badem kızımın adı geçen internet sitemin adı bademlebuduk: http://www.bademlebuduk.com Peki, buduk da nedir derseniz bloga girip okumanızı tavsiye ederim. Bu arada sosyal medyada da bizi bademlebuduk olarak bulabilirsiniz. Mesela Instagram’da da oldukça aktifiz. Bol gezili günler dilerim.