Nevin Salman: “Budva'da Eski Şehir’de kalmanızı tavsiye ederim”

Geçtiğimiz günlerde bir Karadağ seyahatiniz oldu? Gitmeye nasıl karar verdiniz?
Ben senenin 6 ayı Bodrum'da yaşıyorum, yaz aylarında fazla seyahat etmemeye Bodrum'u yaşamaya çalışıyorum ama gezmek artık kanıma işlemiş, arkadaşlarımdan gelen güzel önerilere pek de hayır diyemiyorum. Bayram tatili artık yazın en sıcak günlerine denk geliyor, doğal olarak da kısıtlı tatili olanlar için fırsat. Bayramda seyahat fikri, restoranların, plajların kalabalığından, fahiş fiyatlardan kaçmak artık daha cazip oldu benim için. Bu nedenle iki dostumun Karadağ planlarına son dakika katılıverdim.

Nevin Salman: “Budva'da Eski Şehir’de kalmanızı tavsiye ederim”

Karadağ seyahatiniz öncesinde nasıl bir hazırlık yaptınız?
Seyahatlerimden önce mutlaka biraz ön bilgi edinirim. Bu kez de seyahatim öncesi ülke hakkında biraz araştırma yaptım, Bay Google sağ olsun :) Ülkenin görmeye değer diğer yerleri ve tarihi dokusu, milli parkları gibi araştırmalar yapıyorum, ayrıca kaç dünya mirası var ve kalış süremiz içinde hangilerine ulaşabilir, görebiliriz gibi. Bir de para birimi, saat farkı, vize durumu, elektrik soketi, iyi restoranları gibi bilgiler de önemli tabii. Yine aynı hazırlıkları yaptım, elimde bir dosya ile yola çıktım.

Karadağ’da hangi şehirleri gördünüz? Şehir içi ulaşımı nasıl sağladınız?
İlk şehir Başkent Podgorica, zaten bu şehre uçtuk. Ulaşımı tüm seyahat boyu daha önceden kiraladığımız ve havaalanından aldığımız kiralık arabamızla sağladık. Bir gece Podgorica'da kaldık ve şehri gezdik. Ertesi gün yarım gün Skadar Gölü Milli Park'ı ile çevresi ve Virpazar Köyü’nü gezerek Budva'ya doğru giderken yolda Petrovac, Bar ve Uljinc şehirlerini arabayla gezdik. 3 gün Budva'da kaldık. Kotor yolu üzerinde Cetinje ve Tivat'ı gezerek tabii ki Karadağ'ın gidilmezse olmazı Kotor'a gittik.

Nevin Salman: “Budva'da Eski Şehir’de kalmanızı tavsiye ederim”

Ne kadar süre kaldınız?
5 gün ama 6 gün de rahatlıkla kalınabilir, Durmitor Milli Park'ını görmek isterdim.

Karadağ’da yeme-içme alışkanlıkları nasıl? Bize önereceğiniz yeni lezzetler var mı?
Bizim damak tadımıza çok uygun ve çok benzer. Örneğin kebap Cevapcici, İnegöl Köftesi lezzetinde, Kastradina - kurutulmuş dana eti, bir tür pide Pogaea ve bol deniz mahsulleri, kabuklu ürünler ve bizim suların balıklarını bulabilirsiniz (Levrek, Lagos, barbun vs). Porsiyonlar büyük, paylaşılabilir. Yerli biraları Nicsicko güzel, kırmızı şarapları da ünlü.

Nevin Salman: “Budva'da Eski Şehir’de kalmanızı tavsiye ederim”

Karadağ’a gidecek olanlara tavsiyeleriniz nelerdir?
Temmuz-Ağustos dışında gidilirse daha rahat gezilebilir, çok ama çok sıcak, 42 dereceyi gördük. Oteli çok önceden rezerve edin, hem yerli hem yabancı turistlerin gözdesi, özellikle Budva, olduğu için oda bulmak zor ve fiyatlar hızla artıyor. İnsanları çok cana yakın ve yardımcı, çoğu lisan biliyor, Türkçe bilen ya da anlayan bile var. Budva'da Eski Şehir’de kalmanızı tavsiye ederim.

Etiketler