Nursevin Sönmez: “Kendi beğenmediğim ve damağımıza uymayan tarifleri blogumda paylaşmıyorum”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Ankara'da doğmuş Karadeniz Kastamonu'da yaşamış. Anne memleketi olan Antalya’ya yerleşmiş 53 yaşımda emekli bir ev hanımıyım. Sosyal medyada vakit geçirirken yemek blogu açtım. 3 yıldır yazmaya çalışıyorum. Evli ve 18 yaşında bir erkek çocuk sahibiyim. Eşim sınıf öğretmeni.

Nursevin Sönmez: “Kendi beğenmediğim ve damağımıza uymayan tarifleri blogumda paylaşmıyorum”

Blogunuz http://www.nursevincelezzetler.com/ nasıl ortaya çıktı, hikâyesi ve içeriği nedir?
22 yıl özel sektörlerde muhasebe elemanı olarak çalıştım. İşimde çok titiz davrandığımı özellikle belirtmek isterim. Öyle ki neredeyse her şeyden önce geliyordu. Emekli olduğumda oğlum 9 yaşındaydı, daha önce işi bırakmadığıma çok pişman olmuştum. Okula başladıktan sonra daha çok ilgi gerekiyordu. Ev hanımı olmak çok hoşuma gitti. Acele iş yapmamak keyif almak, misafir kabul etmek çok güzeldi. 2010 yılında Facebook hesabımı açtığımda yaptığım her tarifin fotoğrafını çok acemice çeker ve albüm yapardım. Tarifini de hemen yazıyordum. Yemek sayfalarını takip ediyor değişik tarifleri deniyordum. Elmalı Şeritli Kurabiye tarifimle yemek sayfalarından birinde yarışmada 2. olmuştum. O dönemlerde bu kurabiye bilinmiyordu. Yarışmadan sonra meşhur oldu. Arkadaşlarım sayfa açmamı söylese de ben bu sorumluluğu kaldıramayacağımı ifade ederek hep kaçıyordum. Gündüz erkek kardeşimin bebeğine bakıyor, gece yazıyordum. Ailemi ihmal etmek hiç istemediğim şeydi. Biliyordum bir işe başlayınca çok fazla sahiplenir ve bazı ihmallere sebep olurdum. Sonunda bir sitede kendi tariflerimi yazmaya başladım. Onların adına paylaştım. Yavaş yavaş Nursevin ismi  tanınmaya başlamıştı. Asla aklımda değilken... Başka bir sitede daha yazmaya başladım. Fakat fotoğraflarıma logo yapamıyordum sadece yazar olarak göründüğüm için fotoğraflarım çalınınca çok üzülüyordum. Madem yazarlık yapıyorum daha büyük sitede yazsam dedim ve Nefisyemektariflerine kaydımı yaptım. Bir tarif yazdım onaylandı. O günlerde bir rüya gördüm uyandığımda neden kendim yapmıyorum herkes bana kendin için yap derken neden dedim. Tarif verdiğim bir arkadaş bana yardım etti. Blog açtık. Fakat Google aramalarına kapadık ve hatta Facebook sayfası yoktu. Kendi kendime eski fotoğraflarımı ve tariflerimi hatıra defteri, günlük yazıyor gibi yazıyordum. Zor tarifler varken nedendir bilemiyorum. Bizden Türk sofralarının yemekleri favori tariflerde sıraya girdi. Hırslı değilim. Çabaladım, olmadığı yerde yavaşladım, olduğu gibi devam ediyorum. Bakalım ileride kime miras kalacak :) Blog yazarlığı yapmak; biz amatörler için dürüst çalışmak ve güvenilir olmak demek. Hırsız sitelerde profesyonel kişiler, bizlerin masum duyguları ile oynuyor ve belki de iyi kazançlar elde ediyorlar. Umarım benden kalanlar ileride işe yarar ve yakınlarım için de faydalı olur.

Yeme-içme ağırlıklı olan yazılarınızda dikkat ettiğiniz noktalar nedir?
Ayrıntılı fotoğraf çekiyorum. Özellikle kendi beğenmediğim ve damağımıza uymayan tarifleri paylaşmıyorum. Önemli ayrıntılar veya hatam varsa mutlaka yazıyorum. 

Nursevin Sönmez: “Kendi beğenmediğim ve damağımıza uymayan tarifleri blogumda paylaşmıyorum”

Türkiye’de tavsiye edebileceğiniz, size göre en iyi 3 restoran hangileridir?
Aslında ben gurme değilim. Bana deseniz ki tercihin nedir; tabi ki bol kepçe ev yemekleri olur. Mütevazı bir hanımın mutfağı ile lezzetli yemekleri… Türkiye'de en iyi mutfak neresidir bu beni aşar. Antalya'da ise Özdoyum Testoran, Aksu Köftecisi ve Antalya Piyazcısı diyebilirim.

En favori yemeğiniz nedir?
Yemek yapmayı ve ikramı seviyorum. Yapı olarak telaşlı ve panik bir yapım var. Arkadaşlarım hamur işlerinde başarılı bulurlar. Fakat ben köfteyi iyi yaptığımı düşünüyorum.

Bizimle bir tarifinizi paylaşmak ister misiniz?
Tariflerde ayırım yapamıyorum. Denenmiş ve evden tarifler... Tahinli kurabiye vazgeçilmezim diyebilirim. Bir de tahinli kuru baklava var ki! Yemeye doyulmaz :) 
 
http://www.nursevincelezzetler.com/2015/06/tahinli-kolay-baklava-tarifi.html
http://www.nursevincelezzetler.com/2012/09/tahinli-kurabiye-tarifi.html

Nursevin Sönmez: “Kendi beğenmediğim ve damağımıza uymayan tarifleri blogumda paylaşmıyorum”

Nursevin Sönmez: “Kendi beğenmediğim ve damağımıza uymayan tarifleri blogumda paylaşmıyorum”

Dünya mutfaklarından en çok beğendiğiniz hangisi?
Pizza ve spagetti :) İtalya! Sanırım hamur işleri olduğundan… Selanik mutfağını da annemden dolayı çok severim.

Blogunuzdan sonra sosyal medyaya nasıl yöneldiniz? Takipçilerinizle aranızda nasıl bir bağ var, hesaplarınızda size yöneltilen tüm yorumlara cevap veriyor musunuz?
Blogumdan önce sosyal medyada az çok biliniyordum. Sadece Instagram’da 1 yıllık bir geçmişim var. Antalya’daki bloggerların ablası olduğumdan sağ olsunlar beni kayırıyorlar :) Bana sorulan her soruya gecikmeli de olsa mutlaka cevap veriyorum. Bir defasında sütlü un helvası tarifimi gece yarısı kalkıp denedim yeniden tarifin altına yorum yazan okuyucuma anlattım. Facebook takipçilerim eskiden çok daha iyi idi. Ücretli sponsorlu tanıtım yapmaya başlayan Facebook artık maalesef takipçilerimize ulaşmamıza engel oluyor. Çok tariflerim deneniyor ve fotoğraflarını mesaj yolu ile bana ulaştıran takipçilerim var.

Blog yazmaya yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir? Nelere dikkat etmeliler?
Blog yazmaya yeni başlayanların öncelikle iyi bir fotoğraf makineleri olmalı, yoksa yazık oluyor ve emekleri boşa gidiyor. Çok iyi bir cep telefonu varsa belki. Fakat maalesef görsellik o kadar önemli ki. Bazen ben dahi kendi görselime inanamıyorum. Sunum çok çok önemli. Sadece tarif yazmış olmak için yazılmamalı. Kendilerini hazır hissetmeliler. Ben geçmişteki fotoğraflarım yüzünden aynı tarifi tekrar yaptığımı biliyorum. Bir de fotoğraflarını çerçevelemesinler. Görselleri güzelleşsin derken kayboluyor. Bu hatayı yaptığım için söylüyorum.

Etiketler