Airbnb Tecrübesi

Trendler artık ne kadar kolay ve çabuk değişebiliyor. Ya da dünya teknoloji ile artık o kadar küçülmüş durumda ki gezginlerin seyahat arzularını gerçekleştirebilmek için yepyeni konseptler bir anda popüler olabiliyor. Hatta o kadar popüler oluyor ki, klasik sistemleri kökünden sarsıp yerlerinden bile edilebilecekleri düşüncesini onların damarlarına kadar işliyor.

Eskiden tatile çıktığınız zaman kalabileceğiniz bir otel seçmek zorundaydınız bunun başka bir alternatifi yok gibiydi. Ha yalnız bütçenizin durumuna göre 2,3,4,5 yıldız, resort ya da B&B yani yatak ve kahvaltıdan oluşan pansiyon tarzı yerler vardı. Yanlış anlamayın bunlar hala var sonuçta, ama bunlara artık o kadar ciddi bir rakip var ki, otel sahiplerinin uykusunun kaçtığına eminim.

Airbnb, Brian Chesky ve Joe Gebbia adlı iki arkadaş kaldıkları evin kirasını karşılamakta zorlanınca oturma odalarını başkalarının B&B olarak kalabileceği bir misafir odasına dönüştürüyor. İlk üç ziyaretçi hemen satılınca Airbedandbreakfast.com adındaki şirketi 2008 yılında kuruyorlar. 2009 yılında şirketin adı airbnb olarak değişiyor ve artık sadece oda ya da ev değil, şato odaları, yat kamaraları, ağaç evler, iglolar, özel adalar ya da başka tip kalınacak yerler de airbnb’nin pazarladığı yerler arasına giriyor. Düşünsenize her şey hayal gücünüze kalmış. Ocak 2012 de şirket sadece açıldıktan 4 sene sonra 5.000.000 geceyi sattığını açıklıyor. İnanılmaz bir başarı. Ve aynı sene enternasyonal ofislerini dünyanın değişik başkentlerinde açmaya başlıyor.

Bu sene ise yine bambaşka bir konsepti açıkladılar. O da hangi ülkeye gidiyorsanız oranın lokalleri ile birlikte bir macera yaşamak. Gerçi bunu yapmaya çalışan küçük çaplı seyahat acentaları hep vardı son dönemde ama bunu dünya çapında gerçekleştirebilmek için sanırım Airbnb gibi büyük bir firma olmak gerekiyor.

Biz, birkaç kez değişik yerde airbnb’den ev ya da apartman dairesinin tamamını kiraladık. Ama bu sene Los Angeles’a giderken bir de evin bir bölümünü kiralayıp o evde yaşayan insanlar ile iletişimde olmayı istedik. Huntington Beach yakınlarında yaşayan Dennis ve Kris adlı çiftin evinde 2 gece kaldık ve müthişte eğlendik. Surfcoaching sistemi ile seyahat eden insanlar da genelde bu deneyimi yaşıyor ama bizim yanımızda çocuklarımız olduğu için, bana göre o daha ziyade tek başına seyahat edenlere uygun bir tarz.

Dennis ve Kris, 50'li yaşlarda bir çift, üç tane de üniversite öğrencisi oğulları var. Dennis ve Kris ilk başlarda ek bir gelir olsun diye evlerinin iki odasını kiralamaya başlamışlar ama sonrasında gelen insanlar ile iletişimde olmaktan o kadar hoşlanmışlar ki, kazandıkları para onlara inanılmaz bir artı olmuş. İkisi de hala çalışıyor ama 3 çocuğun üniversite masrafları yoğun olduğu için bu işinde kendilerine avantaj sağladığını düşünüyorlar. Evleri oldukça büyüktü ve biz yanyana iki oda da kaldık. Odaların yanındaki banyo da bize ait olunca zaten bir otel odasının konforuna sahip oluyorsunuz.

Bir de evde size her daim yardımcı olmaya çalışan birileri olunca işler daha da keyifli oluyor. Deniz kenarına ineceğimizi öğrenince bize deniz kenarında oturacağımız koltukları, havlu ve hatta özel park biletlerini bile verdiler. Böylece sahilde keyifli birkaç saat geçirdik. Akşam döndüğümüzde birer kadeh kırmızı şarap ile keyifli bir akşam geçirdik, eğer 25 saatlik bir yolculuktan gelmiyor olsaydık eminim daha da çok vakit geçirebilirdik ancak bizim pilimiz çabuk tükendi. Ertesi sabahta Kris bize inanılmaz bir kahvaltı sofrası hazırlamıştı. Bir Amerikalı'ya göre inanılmaz misafirperver ve dost canlısıydılar. Los Angeles’ta çocukları okula bıraktıktan sonra çıkacağımız 2 haftalık yol maceramıza da çok katkıları oldu. Onların tecrübelerinden faydalanıp yeni rotasyonları da hedefimize ekledik.

Bence nereye gidiyorsanız o bölgenin lokal insanları ile iletişime geçmeden oradaki hayatı anlamanıza imkan yok. Airbnb bu anlamda çok güzel fırsatlar sunuyor. Üstelikte daha az bir bütçeyle. Bir sonraki tatilinizi planlarken mutlaka bir bakın derimJ
 

Etiketler

BANU DEMİR

Yazar Hakkında

BANU DEMİR

İstanbul Üniversitesi Radyo-TV bölümü ve Marmara Üniversitesi Contemporary Business Management’tan (gece bölümü) mezun olduktan sonra İngiltere Nescot College’da okudum.