Balayı İçin Maldivler

Bu zamana kadar yurt dışına hiç çıkmamış olmamıza rağmen düğünümüzden 20 gün önce (Mayıs 2013) Türkiye'deki balayı otellerinin uçuk fiyatlarını da görmekle birlikte, “madem bu kadar para veriyoruz neden en iyisi olmasın?" diye düşünmekten kendimizi alamadık.
 
Antalya-Bodrum vb. tatil beldelerinde 6-7 günlük balayı paketlerinin 6000-7000 TL standartlarında seyrettiğini düşünürsek bilinçli bir yurt dışı tatil planının çok daha uygun fiyatlara gerçekleştirilebileceğini anlamak zor değil. Tabii ki biz ilk ve tecrübesiz tatilimizi tur paketleriyle gerçekleştirdik, ancak Maldivler'in tur ile değil bireysel olarak planlanarak da gayet basit ve başarılı bir şekilde gezilebileceğini ve tur şirketlerine kazandırılmamış fazladan 2000 TL ile tatili tamamlayabileceğimizi öğrenmiş bulunmaktayız.
 
Bu yazımda hem tur paketleriyle gerçekleştirilebilecek Maldivler paketinin detaylarını hem de bireysel olarak satın alınabilecek Maldivler seyahatinin kolaylıklarını anlatacağım. Umarım bu konuda tereddüdü olanları ve cesaret eksikliği yaşayanları bir nebze olsun rahatlatabiliriz.

3 günlük internet ve telefon üzerinde yoğunlaşmış bir çalışmanın ardından Türkiye’de faaliyet gösteren tüm tur şirketlerini ince eleyip sık dokuyarak İzmir şubeli bir tur şirketiyle anlaşıp; İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan hareketli Türk Hava Yolları’nın yaklaşık 8 saatlik direkt uçuşu ile Maldivler'in başkenti ve aynı zamanda ada havaalanı olan Male'ye gidiş-dönüş 2 kişilik uçak bileti, Male'den otel adamıza gidiş-dönüş 2 kişilik sürat teknesi bileti ve Adaaran Otel gruplarının 4 yıldız kategorisinde değerlendirilen otellerinden Adaaran Club Rannalhi'de 1 hafta her şey dâhil 2 kişilik balayı paketimizi Türk parasıyla tam olarak 7045 TL’ye satın aldık.
 
Pasaport işlemleri, yurt dışı çıkış harcı (kişi başı 15,00 TL) ve Maldivler gibi su altı dalışı için dünyanın sayılı dalış merkezlerinden birine giderken olmazsa olmazlardan su altı fotoğraf makinesi, şnorkel, gözlük, palet de satın aldığımızı düşünürsek; tatilin bize maliyeti yaklaşık 8500 TL civarında oldu.

Gelelim tur şirketinin aldığı para karşılığında sizin için ne yaptığına… Durumu 3 aşamada değerlendirirsek:
 
1- Uçak biletinizi satın alıp size e-biletinizi mail olarak gönderiyorlar.
 
2- Sürat teknesinin ücretini ödeyip sizin adaya ulaşımınızı sağlıyorlar.
 
3- Oteli ayarlayarak tatil paketinizi tamamlıyorlar.
 
Siz tur şirketiyle başka hiç bir şekilde muhatap olmuyorsunuz. Aslına bakarsanız sadece sizi oraya göndermek ve kalacağınız oteli ayarlamak için en az 3000 TL gibi bir komisyon aldıklarını söyleyebiliriz.

Peki, bunları kişisel olarak nasıl yapabiliriz?
 
Öncelikle yolculuğunuzu 6-8 ay önceden planlamanızı ve tarihleri kesinleştirerek, Maldivler'de kalacağınız oteli internet üzerinden rezervasyon yapabileceğiniz ve satın alabileceğiniz adreslerden (www.tripadvisor.com, www.booking.com) satın alınız (3-4 yıldızlı oteller; tüm gün deniz, kum, güneş, yemek dörtlüsü içinde olacağınızı düşünürsek, gece sadece uyumak için yeterli olacaktır). Tüm ülkenin sadece adalardan oluştuğunu ve her adanın ayrı bir otele ait olduğunu düşünürsek tüm tatil boyunca inanılmaz bir huzur içerisinde dinlenebileceğiniz ve adadan çıkmayacağınızı düşünüp ortalama bir 3 yıldızlı oteli vergiler dâhil 7 günlük 1000 TL'ye satın alabilirsiniz. Tüm günü denizde geçirme olasılığınız yüksek, bu sebeple sürekli acıkacağınızı ve bir şeyler yeme ihtiyacı duyacağınızı söyleyebilirim. Bu sebeple her şey dâhil açık büfe konseptine uygun bir otel tercih etmeniz akıllıca olacaktır.

Qatar Airways veya Sri Lanka Airways ile farklı olarak sadece 1 aktarma yapıldığını ve bu aktarmada maksimum 6 saat bekletildiğini, bu süre içerisinde de beklenilen havaalanında (Dubai veya Doha) gayet makul fiyatlara alışveriş yapabileceğinizi (elektronik fiyatları Türkiye'nin yarısı) ve 2 kişi İstanbul-Male uçak biletinin sezon içerisinde ortalama 3000 TL’ye satın alınabileceğini düşünürsek; direkt uçuş için 4500 TL para bağlamanın ne kadar mantıklı olduğu sorgulanabilir.

Maldivler'e indiğinizde havaalanının hemen çıkışında masmavi sularda sizi bekleyen tüm otellerin kendine ait sürat tekneleri olacak. Kalmak istediğiniz oteli satın almış olduğunuzu düşünürsek, oraya vardığınızda sizi bekleyen yerel halktan İngilizce konuşan otel görevlisi gitmek istediğiniz otele ulaşımı sağlayacak ve sürat teknesine sizi yönlendirecektir. Sürat teknesiyle yapacağınız ortalama 40-45 dakikalık bir yolculuğun 2 kişi yaklaşık 300 TL civarında olacağını ve Maldivler'de geçerli para biriminin Amerikan Doları olduğunu unutmayınız.
 
Genel hatlarıyla 1 haftalık ortalama bir Maldivler tatilinin 2 kişi için 4500-5000 TL fiyatlarında seyredebileceğini söylemek mümkün. Ancak zevkinize ve oradaki hediyelik eşya vb. dalış ve ekstra etkinliklere katılım durumunuza göre bu fiyat yukarılara da çekilebilir. Otel içerisinde size özel hizmet eden bir kâhyanız ve her yemekte size özel bir garson bulundurmak adeta geleneklerinin bir parçası ve bu çalışanlara içeceğiniz içecekler ve yiyeceğiniz yemekler için 1 dolar bahşişi çok görmemek ne kadar centilmen olduğunuzla doğrudan alakalı olabilir.
 
Maldivler’de çalışanlara verilen asgari ücretin Türk parasıyla 300 TL olduğunu, Maldivler'de sadece erkeklerin çalıştığını, tüm otel çalışanlarının ailelerinin kendilerinden uzakta ve ayda veya 2 ayda bir görüşebildiklerini ve yerel adalarda yaşadıklarını, bu sebeple onlara da baktıklarını düşünürsek her yemekte 3-4 dolar bahşiş bırakmanın da onların geçiminde ne kadar etkili bir rol oynadığını düşünmemiz gerekebilir.

Maldivler'in dünyadaki tek % 100 Müslüman ülke olduğunu ve her yerde selamın aleyküm dediğinizde, aleyküm selam diye karşılık aldığınızı görmek Türkiye’den binlerce kilometre uzakta olduğunuzu size  unutturacaktır.
 
Maldivler'de kalacağınız otelde yüksek ihtimalle sizi bekleyen yiyecekler; balık, et ve tavuk ağırlıklı olacaktır. İnanılmaz bir baharat sevdaları var. Bunların arasında da en popüler olanı “köri” diye bildiğimiz baharat. Her çeşit yemeğin, sebzenin ve etin içerisinde kullanıyorlar. Yemekler sırasında ikram edilen dondurmalar ve meyveler inanılmaz lezzetli. Sadece meyve yiyerek bile tüm tatili geçirebilirsiniz ki okyanustan tutulan balıkların her çeşidini yiyebileceğinizi düşünürsek damak tadınıza uygun her çeşit yemeği bulabileceğinizi ve kesinlikle aç kalmayacağınızı garanti edebilirim.
 
Gelelim Maldivler'in turkuaz rengi sularına ve su altı dünyasına…

Serbest dalışta sınırları zorlayan biri olarak ve Türkiye'de tüm dalış noktalarında dalış yapmış biri olarak söyleyebilirim ki bildiğiniz her şeyi bir kenara bırakın ve sadece dalış için bile olsa mutlaka ölmeden önce 1 kez Maldivler'e gidin.

Su altında görebileceklerinizin sınırı yok. Her an karşınıza bir yunus balığı, köpekbalığı veya dev mantarlar çıkma ihtimali yüksek. Suya kafanızı soktuğunuz andan itibaren rengârenk balıklar, deniz kaplumbağaları, vatozlar, inanılmaz mercan resifleri sizi selamlıyor. Tüm gün denizden çıkmak istemeyeceksiniz. Partneriniz de size ayak uydurabilirse inanılmaz bir dalış ve şnorkel ile yüzme çılgınlığı yaşayabilirsiniz. Tüm otellerin sahillerinde okyanusa girmenin tüm sorumluluğunun kendinize ait olduğunu ve sorumluluk almadıklarını bildiren tabelalar mevcut, bunlar gözünüzü ilk başta korkutabilir ki biz yaklaşık 1,5 metrede şnorkel ile yüzerken yanımızdan geçen 2’şer metrelik ton balıklarını görünce ufak çaplı bir şaşkınlık yaşamadık değil; ancak zamanla her türlü canlıya alışıyorsunuz ve ne kadar zararsız olduklarını görüyorsunuz.

Su altı çekimlerimin olduğu videoları www.youtube.com/user/mamuscagri adresinden izleyebilir ve tüm sorularınız için [email protected] adresinden bana ulaşabilirsiniz.

ÇAĞRI MAMUS

Yazar Hakkında

ÇAĞRI MAMUS

Exotic Island TravelerLast; Maldives, Tanzania, ZanzibarSoon; Incredible IndiaFreediver, Camper, Biker, ‍Blogger, Father.Pamukkale