Bir Kış Masalı: Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi TCDD Hakkında Bilgiler

Doğu Ekspresi, gün doğumlarının muhteşem güzellikteki kar manzaralarına eşlik ettiği eşsiz coğrafyaya doğru yol alan masalsı bir tren. Doğu Ekspresi'nin başlangıç noktası Ankara olup, sırasıyla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars ana hattında sefer yapıyor. Seyahat süresi yaklaşık 24 saat. Ekspresin başlangıç noktası Ankara Garı iken son düzenlemelerden sonra başlangıcı Irmak İstasyonu olmuştur. Ankara Garı’ndan Irmak’a giden ücretsiz servisler bulunmaktadır. Ekspres, Irmak İstasyonu'ndan saat 18.00’de hareket etmektedir. En erken dönüş treni ise 08.10'da hareket ediyor. Yine Irmak İstasyonu'ndan servislerle Ankara'ya ulaşabiliyorsunuz. Bu servisler de 07.00'den itibaren çalışmaya başlıyorlar. Ankara-Irmak arası çalışan servislerin ücretleri tren biletinize dahil. Bu düzenlemenin Aralık 2017'ye kadar devam edeceği düşünülüyor. 

DOĞU EKSPRESİ TREN BİLETİ

DOĞU EKSPRESİ’NDE NE ZAMAN YOLCULUK YAPMALI?

Yolculuk için genelde Ocak-Şubat ayları tercih ediliyor. Çıldır Gölü ve Sarıkamış’ta kayak için en güzel sezon. Gün ışığından daha fazla faydalanmak isterseniz kış sonunda bu yolculuğu yapabilirsiniz. Hem böylece kar manzaralarını da yakalamış olursunuz. Ama içinizi açacak manzaralarla karşılaşmak için Mayıs-Haziran aylarını da tercih edebilirsiniz. Yılın bu aylarında trenin geçtiği yollargöz alıcı bir yeşillikle süslenmiş oluyor. 

DOĞU EKSPRESİ’NE BİLET BULMAK NEDEN BU KADAR ZOR?

Doğu Ekspresi biletleri 15 gün önceden satışa açılıyor ve açılır açılmaz da yataklı ve kuşetli vagonların hepsi tükeniyor. Çok az sayıda yataklı ve kuşetli vagon oluşu, öğrencilerin kalabalık gruplar halinde seyahat etmesi dolayısıyla toplu alım yapmaları ve yine tur şirketlerinin de toplu alımlarından dolayı tren biletleri hızla tükenmektedir.

DOĞU EKSPRESİ VAGONLAR

Doğu Ekspresi'nde 4 çeşit vagon bulunmaktadır:

Pulman: Normal koltuklu vagonlardır.
Örtülü Kuşetli: Oda hâlinde, 4 kişilik, ranza şeklinde koltukları vardır ve size özel, temiz nevresimler servis edilir. Kapı üzerinde tek bir priz bulunur.
Yataklı: Oda hâlinde, 2 kişiliktir ve içerisinde lavabo, buzdolabı ve masa bulunur.
Yemekli: Trenin lokantasının bulunduğu vagondur.

DOĞU EKSPRESİ TREN BİLETİ

DOĞU EKSPRESİ (ANKARA-KARS) BİLET FİYATLARI 

Pulman Fiyatları:
Tam: 46 TL
Öğrenci: 36.50 TL

Örtülü Kuşetli Fiyatları
Tam: 61 TL
Öğrenci: 51.50 TL


Yataklı (2 Kişi alırsanız) Fiyatları
Tam: 96 TL
Öğrenci: 86.50 TL
(1 kişi alırsanız, kompartıman tek kişi için kapatılır)
Tam: 116 TL
Öğrenci: 106,50 TL
 

DOĞU EKSPRESİ TREN BİLETİ İNDİRİMLERİ:

 • %20 indirim: Gidiş-dönüş biletlerinizi aynı çıkış ve varış istasyonları arasında aldığınızda uygulanıyor. (Örnek: Ankara-Kars ve Kars-Ankara gidiş dönüş bileti)
 • %20 “Genç” indirimi: 13-26 yaş arasında kalan kişilere uygulanıyor.
 • %20 "Öğretmen" İndirimi: Milli Eğitim Bakanlığı onaylı tüm resmi-özel okullarda çalışmakta olan öğretmenlere, yükseköğretim kuruluşlarında çalışan öğretmenlere ve Türk uyruklu olup yabancı ülkelerde çalışmakta olan öğretmenlere uygulanıyor.
 • %20 "Asker" indirimi: Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışan subay,astsubay, askeri memurlara; Nato’nun askeri görevlilerine uygulanıyor. 
 • %20 "Grup" indirimi: 12 kişi ve daha kalabalık gruplara uygulanır. 
 • %20 "Yaşlı" indirimi: 60-65 yaş arasındaki yolculara uygulanır.
 • %50 "Yaşlı" indirimi: 65 yaş ve üstündeki yolcular için uygulanır.
 • %20 "Basın" indirimi: Yerli veya yabancı basın kart sahipleri kartlarını göstererek indirimden faydalanabilirler. 
 • %20 "TCDD Mensupları" indirimi: Çalışmakta olan TCDD personeli ve ailelerine (eşi ve çocukları), TCDD emeklilerine ve eşine uygulanmaktadır.
 • %50 "Çocuk" indirimi: 7-12 yaş arasındakı çocuklara bu indirim uygulanıyor. Eğer çocuğunuz 7 yaşın altındaysa ve ayrı bir yer talep etmezseniz ücretsiz

​ÖNEMLİ NOTLAR

 • Yaş hesabınız doğum yılınıza dayanarak yapılıyor.
 • Ara duraklarda inerseniz Doğu Ekspresi tren bileti ücretleri düşüyor. 
 • Biletleri bu linkten alabilirsiniz: DOĞU EKSPRESİ TREN BİLETİ

DOĞU EKSPRESİ TREN BİLETİ

Duraklar: Tren, küçük istasyonlarda 4-5 dakika duraklarken, bu süre büyük şehirlerde 8-9 dakika sürüyor. Bu kısa sürelerde dışarı koşup bir şeyler almak için yolculuğunuzu riske atmamanızı tavsiye ederiz.

Yemek: Trende yemek salonunun bulunduğu bir vagon mevcut. Fiyatları çok pahalı değil ancak siz yine de yanınıza yiyecek bir şeyler almayı ihmal etmeyin.

Temizlik: Her kompartıman sefere çıkmadan önce özenle temizleniyor ve kondüktörler, kuşetli vagonlardaki kompartımanlara yıkanmış ve steril paketlenmiş çarşafları dağıtıyorlar.

Güvenlik: Odaların kapısı sadece içeriden kilitlenebiliyor. Yataklı vagon trenin sonunda yer alıyor ve vagonun girişinde kondüktör bulunduğu için gelen geçen çok olmuyor. Ancak değerli eşyalarınıza sahip çıkmanızı yine de tavsiye ederiz.

DOĞU EKSPRESİ TREN BİLETİ

Evcil Hayvan: Trene evcil hayvan kabul ediliyor. Ancak bazı şartları var. Öncelikle evcil hayvanınıza da yüzde 50 indirimli olarak bilet almanız gerekiyor. Evcil hayvanla seyahate yalnızca pulman vagonda izin veriliyor. Detaylı bilgiye TCDD’nin internet sitesinde ulaşabilirsiniz.

Sıcaklık: Kış günlerinde yolculuk yapıyorsanız dışarı her ne kadar soğuk olsa da trenin içi sıcak oluyor. Odanızda sıcaklığı ayarlayabildiğiniz bir radyatör bulunmaktadır.

Telefon ve İnternet: Trende ne yazık ki WI-FI bulunmuyor. Ancak telefon hatları yolculuğun büyük bölümünde çekiyor. 3G ise ancak bazı yerlerde çekmekte.

Valizler: Yataklı vagonlar hariç, diğer vagonlarda valiz saklama alanı bulunmamakta. Bu vagonlarda yalnızca küçük sırt çantalarının sığabileceği baş üstü raflar mevcut.

DOĞU EKSPRESİ TURLARI

15 kişi ve üstündeki kişi sayısından oluşan gruplar için çeşitli tur şirketleri tarafından Doğu Ekspresi Turları gerçekleştirilmektedir. 

Yolculuğunuzun sonunda Kars’a varıyosunuz. Tren garından çıkıp, sokak boyu yürüyünce merkeze ulaşmış oluyorsunuz. Akşam saatlerinde Kars Mutfağı'nın birbirinden lezzetli örneklerini deneyimleyip akşam eğlencelerine katılabilirsiniz. Bir sonraki gününüzü ise mutlaka Çıldır Gölü ve Ani Harabeleri'ne ayırın. Bunun için araba kiralamanız gerekebilir. 

YOLA ÇIKMADAN ÖNCE:

 • Yanınızda mutlaka yiyecek götürün. Kafeteryadan bir şeyler almak için kredi kartı kullanabilirsiniz ancak bazı noktalarda internet çekmediği için nakit paraya ihtiyaç duyabilirsiniz. 
 • Muhteşem kar manzaraları için mutlaka erken uyanın. Ayrıca günlerin uzun olduğu ama karların kalkmadığı dönemleri (Mart ayından itibaren) tercih ederseniz bu keyfi uzun süre yaşayabilirsiniz.
 • Yola çıkmadan önce, bu upuzun yolculuğa iyi gelecek bir müzik listesi hazırlamanızı, sevdiğiniz oyunları yanınıza almanızı ve atıştırmalıkları unutmamanızı tavsiye ederiz. Temizlik konusunda hassas iseniz tuvalet kağıdı, ıslak mendil ve çöp poşeti iyi bir fikir olabilir. 
 • Kuşetli kompartımanın tamamını tutmak, gece tanımadığınız kişilerle sıkışık uyumak zorunda kalmamak için önemli bir konu. Ayrıca kadınları ve erkekleri kuşetli kompartımanlarda ayırabiliyorlar. Bunu düşünerek kompartmanın tamamını kapatabilirsiniz. Kapılar içeriden kilitleniyor ve koridora bakan cam da perde ile kapatılıyor. 

KARS’TA GEZİLECEK YERLER

 • Çıldır Gölü: Zamanı dondurmaya hazır mısınız? Kars yolculuğunun olmazsa olmazı olan Çıldır Gölü gezi notlarını mutlaka okuyun.
 • Ani Harabeleri: Uçsuz bucaksız mabetlerin sizi hayrete düşürdüğü gizemli kent Ani... Kars'a kadar gitmişken Ani Harabelerini ziyaret edin.
 • Kars Kalesi
 • Sarıkamış Kayak Merkezi

DOĞU EKSPRESİ TREN BİLETİ

KARS'TA YAPMADAN DÖNME

Hanımeli Mutfağı’nda yöresel yemekleri tatmadan, Çıldır Gölü’nde kızakla gezmeden ve Atalay’ın Yeri’nde sarı balık yemeden, gün batımını Kars Kalesi’nden izlemeden, Kars'ın meşhur eski kaşarından ve balından satın almadan, Erzurum İstasyonu'na varmadan önce cağ kebabı siparişi edip, kebabınızı trende yemeden dönmeyin!

Hepinize şimdiden iyi yolculuklar...

Fotoğraflar: Buse Hizarcı

Instagram hesabı: @busehzrc