Cruise Seyahatinde Yapmamanız Gereken 10 Şey

Havaların ısınmaya başladığı bu günlerde kaçamaklara ve tatil planlarına da start verildi. Özellikle tur firmaları gayet cezbedici paketler sunuyorlar ve hafta sonlarına bir kaç gün ekleyip gitmemek olmuyor. Bu galeri seyahat severlerden cruise gezilerini tercih edenler için. En tecrübeli cruise tutkunlarının dahi ara ara yaptığı 10 yapılmaması gereken şey!  Kaynak: http://www.cntraveler.com/galleries/2014-08-04/10-things-you-should-never-do-on-cruise/1 Fotoğraf: austincruiseagent.com

1.Bütün gemileri birbirine benzetmek ve düşünmeden seçmek.

Evet internette dolaşırken bütün cruiselar size benzer görünebilir. Fakat kesinlikle benzer değiller. Kişisel zevkler, odalar, aktiviteler ve geminin güçlü-zayıf yönlerini iyice anlamalısınız. Mesela çocuklu bir aileyle emekli bir çiftin seçeceği cruise kategorisi farklı olacaktır. Eğer sadece fiyatlara göre bir tercih yaparsanız kendinizi çılgın çocuklarınızla sükunetli bir ortamda bulabilirsiniz ya da tam tersi. 

2.Kabin lokasyonunu düşünmemek.

Kabin sınıflandırması son zamanlarda yeni ve büyük gemilerde 30 kategoriden fazla olabiliyor. Burada sizin seçiminiz yolculuğunuzun kaderini belirleyecektir. Daha çok nerede zaman geçirmek istiyorsunuz, kabininizin lokasyonu nedir, gece kulübünün altında mı yoksa tuvalete mi daha yakın, insan trafiği bu bölgede ne yoğunlukta gibi sorulara verdiğiniz cevaplar eşliğinde odanızı belirleyin.

3.Gemilerin yolcu beklemeyeceğini unutmak.

Cruise seyahatleri kesinlikle diğer tatillerinize benzemeyecektir. Eğer geminizin ardından el sallamak istemiyorsanız kalkış zamanından bir süre önce limana gelmelisiniz. Sonuçta onlar geciken uçaklar, rötar yapmalar gibi durumları düşünmeyeceklerdir. Eğer kışın sıcak bir bölgeye gemi seyahati düşünüyorsanız kış koşullarının uçak üzerindeki etkisini düşünüp yola çıkmalısınız. 

4.Uzun vadeli planlar yapmak.

Cruise turunda uzun vadeli planlar yapmayın, tıpkı hayat gibi. Çünkü satın aldığınız ek özellikleri ne kadar kullanabileceğiniz belli değil. Mesela satın aldığınız bir spa hizmeti var ve uygun saatlerde boş bir seans bulamadınız üstelik öğleden sonra demir attığınız şehri dolaşmak, gezmek istiyorsunuz. Spayı kulllanacağınızın garantisi yok kendinizi ikna edip paranızı hemen gözden çıkarmayın.

5.Çok eşya almak.

Aslında bu pek çok seyahati kabusa çeviren bir madde. Her zaman söyelediğimiz gibi yetecek kadar çok artmayacak kadar az olmalı bavulunuz. Cruise gemilerinde kabinler gerçekten küçük üstüne bir de fazla eşyalarınızı, sağa sola dağıttınız kullanmadığınız nesneleri ekleyin. Ardından klostrofobiye hoşgeldin diyebilirsiniz. Yedek bir güneş gözlüğüne, ekstra ayakkabılara falan gerek yok biliyorsunuz. Hem eşyalarınızı kaybetme riskini azaltın hem de kendinizi uğraştırmayın.

6.Online check-in adımını atlamak.

Pek çok cruise hattı kendi sitelerinden seyahatten önce online check-in hizmeti veriyor. Bunu sıkıcı başka bir adım daha gibi algılayabilirsiniz. Ama öyle değil. Bu işlem size fazlaca ekstra zaman kazandıracaktır, atlamayınız.

7.Eşyalarınızın odada olduğundan emin olmamak.

Gemilerde eşyalarınızı görevlilere verip rahat edebilirsiniz. Fakat taşıma işlemi bazı gemilerde erken saatlerde yapılırken bazılarında bu gecikebilir. Siz öğlende mayonuza ya da spor kıyafetlerinize ihtiyaç duyarken onlar henüz odanıza taşınmamış olabilirler. Bu işi sağlama almanızı öneriyoruz.

8.Cruise turlarında interneti rahatlıkla kullanabileceğinizi düşünmek.

Gemide internet hem çılgın pahalı hem de yavaş. Yani işlerimi buradan rahat rahat hallederim diye düşünmeyin. Maillerinizi gemiye binmeden önce cevaplayın, gerekli yerlere haber verin ve arkanıza yaslanın. Aksi halde kendinizi limanlarda internet ararken bulabilirsiniz.

9.Şezlonga, sandalyeye eşyaları bırakıp gün boyu başka yerlerde vakit geçirmek.

Gemide düşman edinmenin en kolay ve etkili yolu. Cruiseda çok sayıda şezlong ya da sandalye bulmak haliyle pek mümkün olmuyor. Biraz çakallık yapayım erkenden eşyalarımı bırakayım sonra gelir keyfime bakarım diyorsanız geldiğinizde büyük tepkilerle karşılaşabilirsiniz. Hatta eşyalarınızı yerinde dahi bulamayabilirsiniz.

10.Tatilinizi -ya da kendinizi- çok ciddiye almak, bir nevi kasmak.

Cruiselarda pek çok etkinlik görebilirsiniz. Bunlar geleneksel şeylerdir ve ilk deneyimi olanlar için saçma görünebilirler. Fakat bu etkinlikleri seven ve ciddiye alan bir güruh olduğunu unutmayın, o yüzden eleştirilerinize ve dalga geçmelerinize dikkat edin. Bu sadece bir tatil.