Dünya'nın En Yaratıcı Bahçesi

Burası Danimarka’ya bağlı özerk bir yönetim olan Faroe Adaları’nda yer alan ufak bir kasaba: Gjogv. Başkent Torshavn’a 67 kilometre mesafede yer alan şirin bir yerleşim yeri. 

Bu kasabayı şirin yapan belki de burada yaşayan yaşlı çiftin yıllar boyu emek vererek yaptıkları bu bahçe. Burası dünyanın en yaratıcı bahçesi. Bahçede neler yok ki... :) Taştan deniz kabuğuna, teneke konserve kutusundan balık ağına, dal parçasından süngere kadar pek çok malzeme değerlendirilerek keyifli bir bahçe yaratılmış.

Farklı boyutlardaki renkli plastik çiçek kovaları ve artık kullanılmayan bir çift ayakkabı bir korkuluğa hayat vermiş.

Kurumuş bir dal parçası bakın seksi bir kadına nasıl dönüştürülmüş.

“Aman taş parçası” der geçeriz değil mi? Oysa sanatkâr ellere düşünce, taşlar ve deniz kabukları ne kadar da farklı görünüyor.

Renkli cam şişeler, eski tenis topları, ufak birkaç plastik çiçek kabı ve atılmak üzere ayrılmış kumaş parçaları. Şimdi size de daha anlamlı gelmedi mi?

Eski peluş oyuncaklar burada bir koyun şeklinde yeniden canlanmış.

Bir ağaç parçası siyaha boyandığında bir timsah etkisi yaratabilir mi?

Kocaman taşlar düzgün dizilir, keçeden bacaklar eklenirse işte dev örümcekler bahçede!

Yuvarlak kesilmiş ahşap, biraz file, biraz balıkçı ağı, bir miktar kullanılmayan soba bacası ancak bir sanatkârın elinde sevgiyle bakan iki geline dönüşebilir.

Kilden yapılmış bir heykel sıradan bir musluğu ancak bu kadar güzelleştirebilir.

İnsan isterse, her materyale bir gülümseme yükleyebiliyor. Bu evin sahibi mutlu ki ellerinden çıkan ürünlerin hepsi gülümsüyor. Hayatı güzelleştirmek bizim elimizde, değil mi? :)